Nejlepší detektivky roku 2017

Rok 2017 se blíží pomalu ke svému konci.  Bez ohledu na to, co přinesl do našich životů, do našich knihoven navál mnoho dobrých knih. A některé byly víc než dobré. Byly dokonce tak dobré, že jestli to nepochopil ani Ježíšek, nezbyývá, než si na ně posvítit teď, abyste věděli, co máte dohnat. Tedy v případě, že jste milovníky brilantních detektivních mozků, detektivů, kteří se v honbě za spravedlností potácejí na hranici zákona a svého svědomí, nebo patříte mezi ty, kdo se pořádně nezačtou, dokud někde nevyplave první mrtvola.Pojďte si s námi posvítit na ty nejlepší krimi romány.

8Jo Nesbø – Žízeň

V tomhle případě jsem trochu ostuda, protože mě hned z jara patrně oslepila nějaká pylová alergie a nechala jsem si Žízeňtuhle  „holeovku “ utéct. Nakonec jsem musela přiložit Ježíškovi hlaveň ke spánku a zcela nekompromisně mu oznámit, že déle již na Žízeň nehodlám čekat. Takže jsem ji konečně našla pod nazdobenou borovičkou. Všichni ostatní fandové Harryho Holea a jeho duchovního otce Jo Nesbøho si zmrtvýchvstání svého milovaného detektiva užili pochopitelně již dříve. Alespoň se jim  lépe hojily jizvy na duši po zhlédnutí filmového Sněhuláka. Tento rok byl pro fanoušky Jo Nesbøho skutečně svátkem, protože krom Žízně a filmového Sněhuláka potěšil i děti vánočním příběhem doktora Proktora.

7Tim Weaver – Zlomené srdce

Tak tahle detektivka je balzámem na srdce pro všechny čtenáře, kteří se obejdou bez velkého počtu mrtvol, ale i jednéZlomené srdce mrtvoly rozčtvrcené na velký počet dílů. Tim Weaver stvořil detektiva Davida Rakkera, který se vám dostane hluboko do duše, stejně jako to dokáže David u svědků při hledání pohřešovaných osob. Ve zlomeném srdci rozlouskne jeden hodně dávný případ. Z krimi románu na vás dýchne nostalgie zlaté éry Hollywoodu. Jasně, že nebude chybět temná zločinecká stránka, ale na rozdíl od jiných detektivek je brutální zločin upozaděn, aby dal vyniknout psychologické lince. Zlomené srdce je opravdu tím pověstným rodinným zlatem, které si zaslouží své čestné místo v knihovně. Naštěstí je Tom Weaver plodným autorem. Určitě se na nějakou novinku můžeme těšit i v nadcházejícím roce.

KOUKNI SE  Bestseller: Robert Glover: Přestaň být hodným klukem

6Daniel Cole – Hadrový panák

Tak tohle je přesný opak Zlomeného srdce. Obětí bude tolik, že by vystačily na tři….čtyři další knihy. Co nelze Hadrový panákColeovi upřít, jsou důmyslné způsoby, kterými je vrah dostal na onen svět. A taky nesmím zapomenout na dokonalou policejní dvojku Wolfa a Baxterovou, které z hlavy už nedostanete. Autor se se čtenářem nemaže. Odměnou mu je naprosto nervydrásající drama. Autor má patent na husí kůži a neváhá se o něj podělit. Troufám si říct, že směle překonává Nesbøovy detektivky. Stejně jako důmyslný pachatel, tak i Cole svého čtenáře dostane na pokraj šílenství, aby ho pak dokonale naporcoval.

5Adam Hamdy – Kyvadlo

Další s knihou, která vám naježí chlupy na zátylku, je Kyvadlo. Vrah se dostává tak blízko, že cítíte jeho dech. Adam Hamdy nenapsal jen obyčejnou detektivku. V Kyvadle spojil několik žánrů. Vedle detektivního příběhu jde o Kyvadlopsychologický thriller, který vás zavede na samé dno duše všech zúčastněných. Kniha je navíc nabitá akčními scénami. Autor je v tomto žánru skutečným mistrem, takže čtenáři tyto dynamické pasáže běží před očima jako film. Že je kniha předurčena ke zfilmování, bude po přečtení jasné snad každému. A nikoho nepřekvapí, že na motivy knihy chystá NBC Universal International Studios televizní seriál.

4Bernard Minier – Zkurvenej příběh

Možná vás napadlo,stejně jako mě,  že se autor snaží vulgárním titulem jen získat pozornost a zvýšit zájem o Zkurvenej příběhsvou knihu. Na poslední stránce si určitě řeknete, že tohle je zkurvenej příběh. Pořádně zkurvenej příběh. Bernard Minier opět potvrzuje, že je mistrným vypravěčem detektivních thrillerů. Jediný svého druhu s neopakovatelným rukopisem a magickou schopností čtenáře příběhem nenávratně pohltit.Ale zpátky do reality. Kromě vyšinutých vrahů a psychopatů, je tady jedna kategorie, která momentálně spojuje obě tyto skupiny ve světle aktuálního dění. – teroristé.

KOUKNI SE  Dobré knihy z lékařského prostředí, které vás dostanou jak chřipková epidemie

3Ward Larsen – Zabijákova hra

Po předchozím dílu, kdy se Ward Larsen snad jen rozkoukával, do toho šlápl naplno. Stvořil tajného agenta, který, Zabijákova hrajak jinak, zachraňuje svoji kůži a svět před globální hrozbou. Po přečtení prvního dílu by mi bylo celkem jedno, zda kniha bude či nebude mít pokračování. Mohla pokračovat nebo skončit a již nikdy Davida nepovolat do žádné mise. Po přečtení Zabijákovy hry vím, že tenhle příběh musí pokračovat. Závěrečná pointa mi vzala slova. Do poslední chvíle jsem nevěřila, že by autor měl na něco takového odvahu. Stalo se.  Překročil svůj vlastní stín a stvořil hrdinu silnějšího a zajímavějšího, než jakým se na počátku zdál být.Za zdánlivě teroristickým útokem – střelba ve škole- nemusí být jen vousatý islamista. Může to být i křehká dívka.

2Malin Persson Giolito – Tekutý písek

Titul románu Malin Persson Giolito Tekutý písek  dává tušit, že jeho čtení vám rozhoupe půdu pod nohama a po chvíli vás zcela pohltí. Tak jako tekutý písek událostí a osobních motivů nenávratně pohltil několik životů. Ačkoliv je kniha zařazena do žánru severské krimi, má s tímto fenoménem pramálo společného. Ne snad, že by autorka Tekutý píseknedokázala na čtenáře přenést chlad a brutalitu zločince kopírující nehostinnost podnebí. Ale pro to, že tento žánr dalece přesahuje. Tekutý písek je soudním krimi románem s podstatnou psychologickou linkou. Dokázal by fungovat stejně v jakémkoliv podnebném pásmu. Tekutý písek je aktuálním, strhujícím románem, který ve vás zanechá dlouho pocit, jako byste byli sami jeho součástí.Šup zpátky z výletu po celém světe do našeho malého českého rybníka, ve kterém plavou macatí krimi kapříci. Dovolte mi vybrat jeden za všechny. Je jím detektivka

KOUKNI SE  Knižíšek pro naše nejbližší

1Aleše Palána – Ratajský les

Ratajský les

Ratajský les v Posázaví se stal v lednu 1952 místem vraždy. Na hromadě klestí zde byla nalezena komunistická funkcionářka Anna Felbabová s prostřelenou hlavou. Rudá justice odpověděla na její smrt nekompromisně a propaganda jí propůjčila vlastní interpretaci. Znovu tekla krev, vinných i nevinných, na starou křivdu se navršily křivdy nové… Prošlo víc než půl století, a spravedlnost se nedostala ke slovu. Na její místo tak nastupuje msta a kolo násilí se znovu roztáčí. Ratajský les čeká na svou poslední oběť.

Román vychází ze skutečných událostí, dotváří je a fabuluje. Dvě linie příběhu z let 1952 a 1958 prolíná třetí dějová osa – ta současná. Brzy se ukáže, jak osudově spolu všechny tři souvisejí. Neboť minulost stále ještě není pohřbena.

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

five + fifteen =