Jak ovlivňují hormony u mužů a žen jejich sexuální touhu a vzrušení?

Kde se vytváří sexuální hormony?

Ženy a muži mají různé pohlavní hormony. Tzv. žlázy s vnitřním vylučováním produkují i některé stejné, ale s odlišnými funkcemi a účinky.

Ženy

Hlavní hormony, které přispívají k sexuálnímu zdraví a touze u žen, jsou estrogen, progesteron a testosteron. Přestože za většinu ženských pohlavních hormonů jsou zodpovědné vaječníky, mohou je produkovat i jiné orgány.

  • Estrogen ( estradiol , estron, estriol) : Přestože je estrogen produkován primárně ve vaječnících, je produkován také nadledvinkami a tukovou tkání.
  • Progesteron : Kromě vaječníků je progesteron produkován kůrou nadledvin, žlutým tělískem a placentou.
  • Testosteron : Ačkoli je testosteron hojnější u mužů, je nezbytný také u žen. Testosteron je produkován v malém množství ve vaječnících a nadledvinách.

Muži

Androgeny jsou hlavní pohlavní hormony produkované muži. Androgeny jsou zodpovědné za mužské vlastnosti a reprodukci. V mužském těle se tvoří několik typů androgenů, mezi které patří:

  • Testosteron : Produkován v Leydigových buňkách ve varlatech a v malém množství v nadledvinkách.
  • Dihydrotestosteron (DHT) : U dospělých je asi 10 % testosteronu metabolizováno na DHT enzymem 5-alfa reduktázou. Zvýšení hladiny DHT stojí na počátku puberty u dospívajících mužů.
  • Estrogen: Tento hormon hraje zásadní roli i u mužů. Kromě toho, že je produkován varlaty, enzym aromatáza přeměňuje testosteron na estrogen.

 

Funkce každého pohlavního hormonu

Pohlavní hormony jsou nejen zodpovědné za sexualitu a plodnost, ale jsou také klíčové pro růst a vývoj svalů a orgánů. Pohlavní hormony navíc pomáhají předcházet zdravotním problémům, jako jsou kardiovaskulární onemocnění a řídnutí kostí.

Růst a vývoj

Estrogen je zodpovědný za sexuální a reprodukční vývoj žen. Vývoj ňader, pubického ochlupení a ochlupení v podpaží, i začátek menstruace jsou ovlivněny estrogenem. 

KOUKNI SE  Zpověď muže s největším penisem na světě

Progesteron přispívá ke zdravé výstelce dělohy pro ukotvení a růst oplodněného vajíčka. Progesteron je také nezbytný pro udržení těhotenství a snížení krvácení a poratů.

Testosteron a DHT stojí za počátek mužské puverty, jak bylo již napsáno. Jsou to také hormony mužské reprodukce. Jsou zodpovědné za růst penisu a varlat, růst do výšky a růst vousů na obličeji.

Vzrušení

Estrogen a testosteron jsou hlavní hormony ovlivňující vzrušení a sexuální touhu. U žen způsobuje menstruační cyklus kolísání pohlavních hormonů, což má za následek větší vzrušení těsně před ovulací, kdy jsou hladiny estrogenu nejvyšší.

Vysoké hladiny progesteronu však mohou způsobit snížení sexuální touhy. Ačkoli testosteron může u některých žen libido zvýšit, estrogen je primární pohlavní hormon spojený s ženskou sexuální touhou.

U mužů hladiny testosteronu korelují s mužským libidem. Věk, obezita a hypogonadismus snižují testosteron, a tím snižují sexuální vzrušení.

Zdraví orgánů

Estrogen a testosteron jsou důležité pro zachování svalové síly ve stáří. Například v prvním roce menopauzy se u žen ztrácí asi 80 % estrogenu, což má za následek významnou ztrátu svalů a křehkost.

Snížená hladina estrogenu může vést k osteoporóze (snížení kostní hmoty a hustoty) a zvýšenému riziku kardiovaskulárních příhod. Testosteron zlepšuje kachexii (komplikovaný metabolický syndrom charakterizovaný ztrátou svalové hmoty) u rakoviny a dalších zánětlivých stavů.

Imunitní systém

Jedna studie ukázala, jak pohlavní hormony ovlivňují buňky imunitního systému. Androgeny (testosteron a DHT) a progesteron posilují imunosupresivní reakci (zlepšující autoimunitní poruchy), zatímco estrogen posiluje humorální imunitu (schopnost těla bojovat s infekcí). Je však zapotřebí dalšího výzkumu.

Nálada a funkce mozku

Výzkumy stále dokazují, že pohlavní hormony ovlivňují celý mozek. Deprese, ztráta paměti, plasticita mozku a poruchy nálady jsou výsledkem klesající hladiny estrogenu. Bylo prokázáno, že kognitivní poškození během menopauzy se léčbou estrogeny zlepšuje a může chránit před poškozením mozkovou mrtvicí, Alzheimerovou chorobou a Parkinsonovou chorobou. 

KOUKNI SE  13 způsobů, jak dovést ženu pokaždé k orgasmu

Jak sexuální hormony v průběhu života kolísají

Kolísání hormonů je normální u obou pohlaví. Premenopauzální ženy zažijí hormonální změny v průběhu menstruačního cyklu. Hladiny estrogenu a progesteronu jsou nízké těsně před začátkem menstruace, ale jsou vyšší kolem ovulace. Jak ženy stárnou, hladiny pohlavních hormonů klesají, což vede k menopauze.

U mužů je hladina testosteronu nejvyšší ráno a během dne klesá. Testosteron klesá o 1 % až 3 % ročně mezi 35. a 40. rokem.

Poruchy pohlavního hormonu

Poruchy pohlavních hormonů mohou ovlivnit fyzickou i duševní kvalitu života. V některých případech mohou být dokonce smrtelné. Mezi typy poruch pohlavních hormonů patří:

  • Premenstruační dysforická porucha (PMDD): V důsledku klesajících hladin estrogenu a progesteronu 10 až 14 dní před menstruací mohou některé ženy pociťovat těžkou depresi a úzkost. PMDD postihuje přibližně 5 % premenopauzálních žen. 
  • Menopauza : Ženy ve věku 45 až 55 let si začnou všímat nevyhnutelných příznaků klesajících hladin estrogenu a progesteronu. Mozková mlha, snížená svalová hmota a návaly horka jsou běžné příznaky menopauzy. 
  • Erektilní dysfunkce (ED): Vzhledem k tomu, že hladiny testosteronu s věkem klesají, může být obtížné dosáhnout a udržet erekci. ED se obvykle vyskytuje u mužů starších 50 let.
  • Hyperestrogenismus (vysoké hladiny estrogenu): Příliš mnoho estrogenu může způsobit určité typy rakoviny, syndrom polycystických vaječníků (PCOS) a neplodnost.
  • Hyperandrogenismus (vysoké hladiny androgenů): Příliš mnoho testosteronu může způsobit PCOS, hirsutismus, akné, plešatost mužského typu, menstruační nepravidelnosti, neplodnost a virilizaci.

Dokážete kompenzovat sexuální hormony?

Pochopení příčiny nerovnováhy pohlavních hormonů je nezbytné pro vytvoření léčebného plánu. Pokud je nerovnováha pohlavních hormonů způsobena zdravotním stavem, měla by být zvážena léčba tohoto stavu. Pokud je hormonální nerovnováha způsobena stárnutím nebo neexistuje žádná léčba příčiny, pak by následující možnosti mohly pomoci zlepšit nerovnováhu pohlavních hormonů.

  • Životní styl : Konzumace dobře vyvážené stravy, cvičení, udržování zdravé hmotnosti, vyloučení konzumace alkoholu a dostatek spánku mohou pozitivně ovlivnit hladiny hormonů.
  • Byliny a doplňky : Některé bylinky a doplňky tvrdí, že obnovují hormonální rovnováhu. Nigella sativa by mohla zvýšit hladinu estrogenu a zlepšit příznaky menopauzy.
  • Hormonální terapie (HT): Nahrazení estrogenu, progesteronu a testosteronu syntetickými (lidskými) formami může pomoci zvýšit nízké hladiny pohlavních hormonů. HT lze podávat jako perorální léky, náplasti, krémy, vaginální čípky, subdermální pelety nebo injekce. Antikoncepce je forma hormonální terapie. HRT je také důležitou součástí genderově potvrzující péče .
  • Hormonální deprivační terapie : Některé léky blokují hormony a snižují účinky nadměrného množství určitého hormonu. Inhibitory aromatázy například zabraňují produkci estrogenu a analogy a antagonisty hormonu uvolňujícího gonadotropiny se používají k blokování estrogenu, progesteronu a testosteronu. Analogy hormonu uvolňujícího gonadotropin se používají k pozastavení puberty u mladých lidí, kteří podstupují péči potvrzující pohlaví.
KOUKNI SE  Jak může oboustranná masturbace zlepšit vás sexuální život

Pokud pociťujete příznaky nerovnováhy pohlavních hormonů, promluvte si s poskytovatelem zdravotní péče o provedení krevního testu pohlavních hormonů, který vám pomůže identifikovat potenciální nerovnováhu.

Charlie Brown

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

four × 3 =