Recenze: Zlomené srdce – další případ Davida Rakera

Tim Weaver představil čtenářům Davida Rakera, vyšetřovatele, který pátrá po zmizelých lidech. Zlomené srdce je dalším z jeho případů. Při hledání pravdy ho dovede na pokraj jeho možností. David Raker do každého případu vkládá víc než jen své nadprůměrné schopnosti a empatii. Dává víc, než by bylo bezpečné. A s každým dalším případem hrozí, že překročí hranici, za kterou již není návratu.

Autoři detektivek se velmi rádi uchylují k postavám charismatických detektivů, kteří svým brilantním úsudkem  řeší složité případy tam, kde ostatní neví, jak dál. Jejich schopnosti vyvažují slabosti, které z nich svým způsobem tvoří osamělé vlky. U čtenářů tenhle model funguje a nejinak je tomu s Davidem Rakerem. Svědkům umí naslouchat a včas vytuší souvislosti tam, kde policie jen slepě tápe. Svými případy se nechává pohltit, stává se jejich součástí a jde si pro pravdu bez ohledu na to, jaká je její skutečná tvář. Pozitivní je, že jeho charisma funguje, aniž by nutně musel být notorik s temnou minulostí nebo svéráz vykazující asociální rysy, jako tomu zhusta bývá u jiných detektivů. I když malý stín na duši samozřejmě má.

V Zlomeném srdci nejde jen o pohřešovanou Lyndu. Ukáže se, že jde především o jejího muže, slavného filmového režiséra, jehož tajemství i léta po jeho smrti roztáčí kola událostí a zla, které je potřeba rozetnout a zastavit. Čtenář se tak ponoří do světa starých snímků, zlaté éry Hollywoodu a filmového světa se vším jeho pozlátkem i hlubokým bahnem.

KOUKNI SE  Recenze: Ztracené střípky Tima Weavera

Tajemství ukryté v béčkových hororech nevalné kvality se vynořuje jako duch, z jednotlivých obrázků. Stíny minulosti se vynořují díky promítačce, která patří do minulosti, stejně jako Lyndin manžel, jeho filmy i hollywoodská sláva. A přeci si sáhne ledovou rukou smrti pro ty, kteří přežili a snaží se minulost hluboko pohřbít.

Tim Weaver umí ve svých knihách vyvolat patřičnou dávku napětí koketující s nádechem nadpřirozena. Přitom je hrůza a nebezpečí skutkem bytostí z masa a kostí. Jde až na dno lidské krutosti, kterou v sobě jeho postavy ukrývají hluboko pod nezúčastněnou maskou.

Davida Rakera sledujeme na každém kroku. Jsme stále s ním, u každé stopy i souvislosti, kterou odhalí.  I přes složité pozadí příběhu a specifika filmového světa, provádí čtenáře vyprávěním s empatií a ohledem. Nenechává ho tápat a bloudit. Pečlivě odhaluje okolností zmizení Lyndy Korinové bez ohledu na to, kam ho vyšetřování zavede.

Oproti předchozím knihám je postava Davida Rakera jasně a čitelně definovaná s ustálenou charakteristikou.  Davidova schopnost ponořit se do příběhu není tolik zatížena patologií jeho vlastní osobnosti. Tím se stává sympatičtějším. Jeho soukromý život je nedílnou součástí knihy, i když výrazně neovlivňuje děj. Spíš jen tak mírně udržuje při životě lidský rozměr Davida Rakera. Fiasko v milostném životě přidává na rozervanosti tohoto romantického hrdiny a zbavuje ho aury dokonalosti.

S tím, jak se vynořují nové důkazy a David Raker postupuje v případu zmizelé Lyndy, nabalují se děsivé skutečnosti jako sněhová koule, která v závěru uvolní hotovou lavinu. Závěrečné rozuzlení nabídne neočekávanou pointu za hranicemi čtenářovy představivosti. Napětí vydrží až do samotného konce. Nechybí několik akčnějších scén, které patřičně rozhýbou události.

KOUKNI SE  Recenze: Narrenturm

Silnou stránkou knihy Zlomené srdce jsou autentické hlavní i vedlejší postavy. Které autor nijak neošidil. Do posledního detailu rozehrál jejich charakteristiku tak, že zapadla dokonale do celého soukolí. Vytvořil tak více než dobře fungující celek.

Mystery press

Po celou dobu udrží čtenář pozornost i přehled v spletitém případu. Bez ohledu na náročnost rozehrané partie je až do poslední stránky kniha napínavá a představuje kvalitní detektivní příběh. Dá se říct, že s každou další knihou se vyvíjí i samotná postava vyšetřovatele Davida Rakera a je zábavné jeho vývoj sledovat. Je příjemným společníkem při čtení knihy i atraktivní pozvánkou k dalšímu jeho příběhu.

Kristina Doubravová

 

Zlomen srdce, Tim Weaver, Mystery press, 2017

Knihu můžete zakoupit ZDE

ZÁVĚR
Hodnocení
10
Předchozí článekJak by vypadal Deadpool, kdyby měl pravdivý trailer?
Následující článekPozvedněte meče! Total War: Arena rozdává vstup do bety zdarma

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

four × three =