10 nejlepších zombie filmů

Zombie filmy patří mezi velice populární hororový žánr. Slovo “zombie” se poprvé objevilo v roce 1819 v knize Historie Brazílie, jejímž autorem je Robert Southey. Slovo zombie je afrického původu a skládá se ze slov nzambi (bůh) a zumbi (fetiš). Prvním filmem o zombie je White Zombie (1932) a i když se jedná o prostý a neambiciózní film, dal základ zombie žánru, tak jak jej známe v dnešní době. Od té doby uplynulo mnoho let a na plátna se dostalo mnoho dobrých i špatných zombie filmů. V tomto článku Vám představím deset nejlepších, samozřejmě se jedná pouze o filmy, proto sbohem The Walking Dead.
Land-of-the-Dead

10. 10. Land of the Dead (2005)

“Inteligentní zombie”, které se naučily používat nástroje a zbraně, jsou hrozbou pro poslední stojící město, které není tak opevněné jak si všichni myslí. Režisér a scénárista George A. Romero je nejslavnějším tvůrcem zombie filmů, u tohoto se ale trošičku přepískl a nedopadlo to, jak všichni očekávali. V hlavních rolích Mentalista a Sid z Ice Age se nejspíše do apokalyptického prostředí nehodí, to jim ale nezabránilo ve snaze předejít úplnému propadáku.

Hrají: Simon Baker, John Leguizamo, Dennis Hopper, Asia Argento, Robert Joy a Eugene Clark

9. 9. Dead Snow (2009)

Když se nad tím člověk zamyslí, lidé, převážně Američané, mají potřebu zobrazovat nacisty v jakékoliv podobě. V roli zombie jsme je ovšem ještě nikdy neviděli a rozhodně to stálo za to. Film se na začátku tváří jako nesmyslná komedie, po chvilce ovšem zjistíme, že jsme byli napáleni a že se jedná o něco nevšedního a naprosto originálního. Příběh je vlastně neskutečně triviální. Když se nacisté dozvěděli o pádu Hitlera, rozhodli se ukrýt v norských horách, aby zde ukryli své nakradené zlato. Do té doby, než jedna studentka jejich poklad ukradne, jsou považovány pouze za pověst. Pověst se stane pravdou, jakmile se horda krvežíznivých mrtvých nacistů rozhodne poklad získat zpět. Režisér a scénárista Tommy Wirkola (Hansel & Gretel: Witch Hunters) se na filmu vyřádil jak nejlépe mohl a i když váš názor na konci bude velice rozdílný, jedná se o zajímavou zkušenost.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy na DVD a Blu-Ray v červnu

Hrají: Vegar Hoel, Stig Frode Henriksen, Charlotte Frogner, Lasse Valdal, Ørjan Gamst, Jeppe Beck Laursen a Jenny Skalvan

8. 8. 28 Days Later (2002)

Režisér Alex Garland (Ex Machina) a  scénárista Danny Boyle (127 Hours) společně vytvořili úžasný film, ve kterém hraje hlavní roli epidemie, která zavinila zhroucení celého Britského ostrova. Člověk se po nakažení stane do několika vteřin krvelačnou bestii, jejímž cílem je ukojit svou chuť po lidském mase. Nekvalitní kvalita dodává filmu na důvěryhodnosti a zhoršuje váš neustálý strach a napětí. Zprávu, kterou se nám film snažil předat, jsme všichni pochopili. Stačí opravdu málo, aby loď se jménem Velká Británie šla ke dnu a jak moc se člověk musí snažit, aby vyplaval na hladinu.

Hrají: Cillian Murphy, Naomie Harris, Megn Burns, Brendan Gleeson a Alex Palmer

7.

7. Dawn of the Dead (2004)

Remake původního Dawn of the Dead z roku 1978 sice nedosáhl stejného úspěchu, ale rozhodně patří k těm nejlepším zombie hororům. Od někoho jako je Zack Snyder (300, Watchmen, Man of Steel), bychom rozhodně nečekali film, jakým je tento. Film vznikl bez použití jakýchkoliv grafických efektů, brutálních scén, nebo slow motion záběrů a právě to z něj dělá tak dobrý film, jaký doopravdy je. Dokonce bych řekl, že moderní efekty by jej udělali horším. Stejně jako u původního filmu, se skupina přeživších ihned po propuknutí apokalypsy schová v obchodním domě, kde doufají, že naleznou útočiště. Jako vždy se něco zvrtne a skoro všichni umřou. Co více si od hororu přát.

Hrají: Sarah Polley, Ving Rhames, Jake Weber, Mekhi Phifer, Ty Burrel, Michael Kelly a Lindy Booth

6.

6. World War Z (2013)

Celovečerní film založený na knize World War Z: An Oral History of the Zombie War z roku 2006, jejímž autorem je Max Brooks, je plný napětí, akce a strachu. Zombie nejsou pouze pomalé a nemotorné postavy, nýbrž pravý opak. Film si nakonec dodupal dlouholetý podporovatel Brad Pitt, který si ve filmu zahrál hlavní roli Gerryho Lanea, v terénu velice zkušeného zaměstnance OSN. Film se na apokalypsu dívá naprosto odlišně od ostatních, hlavním důvodem je fakt, že vláda jedná natolik rychle, aby zabránila úplnému zničení infrastruktury a zajistila uprchlické tábory a jejich ochranu.

KOUKNI SE  10 nejoblíbenějších filmů Quentina Tarantina

Hrají: Brad Pitt, Mireille Enos, Daniella Kertesz, James Badge Dale, Ludi Boeken, Matthew Fox, Fana Mokoena, David Morse, Elys Gabel, Peter Capaldi a Pierfrancesco Favino

5.

5. Zombieland (2009)

Zombieland je apokalyptický svět plný humoru, za kterým se skrývá něco více, než by člověk očekával. Úžasná role Woodyho Harrelsona, jako nekompromisního zabijáka zombie, kterému nejde pouze o přežití, ale převážně o nalezení Twinkie, je naprosto bezchybná. Jeho entuziasmus pro zabíjení zombie vším, co je zrovna po ruce- např. kytara, nůžky nebo dveře od auta, je nezapomenutelný. Já osobně jsem se smál v každé scéně, kterou poctil svou přítomností. Možná jsem zaslepen svým smyslem pro komedie, parodie a zombie, ale tento film je dokonalým spojením všech tří. Nejkomičtější a nejméně očekávaná smrt Billa Murraye, který si střihl cameo, filmu dodala ještě více na kvalitě. K tomu všemu navíc je to jediný film, ve kterém máte možnost vidět zombie klauna!

Hrají: Woody Harrelson, Jesse Eisenberg, Emma Stone, Abigail Breslin a Bill Murray

4.

4. Dead Alive (1992)

Peter Jackson sice žádné zkušenosti se zombie neměl, tento film se mu ale povedl náramně. Jedná se o nejkrvavější a zároveň nejvtipnější horor, nebo spíše parodii hororu, který jsem kdy viděl. Na chvilku se podíváte mimo obrazovku a prázdná scéna se zaplnila hromadou zombie, všude stříká krev a vy se díváte s otevřenou pusou, co se to vlastně stalo. Žádné hranice, žádné omezování, jen bezhlavá řežba s takovým množstvím krve, že by jste s ním vymalovali půku Prahy. K tomu všemu nezapomenutelné finále s motorovou sekačkou. Tohle už zkrátka nejde zopakovat.

Hrají: Timothy Balme, Diana Peñalver, Ian Watkin, Elizabeth Moody, Brenda Kendall a Stuart Devenie

3. 3. Shaun of the Dead (2004)

Ironická komedie plná zombie a krásného britského humoru, ve které hraje hlavní roli oblíbené duo Simon Pegg a Nick Frost. Společně spolu zazářili již ve dvou velmi úspěšných filmech Hot Fuzz (2007) a The World’s End (2013). Vše přijde tak rychle, doslova ze dne na den. Nikdo si není jistý, co se doopravdy stalo a pravda šokuje celé město. Scéna se zabíjením zombie např. magnetovými deskami a následné plánování přežití apokalypsy v hospodě je nezapomenutelné a už jen nápad udělat z boje o přežití naprosto geniální parodii je k nezaplacení. Vše nakonec skončí zásahem armády, ale životy našich hrdinů jsou změněny napořád.

Hrají: Simon Pegg, Nick Frost, Kate Ashfield, Lucy Davis, Dylan Moran a Bill Nighy

2.

2. Dawn of the Dead (1978)

I když se Georga A. Romero snažil svůj přístup k zombie a k hororům vyvíjet, již nikdy nevytvořil trhák, jako byl jeho první film. Dawn of the Dead roztomile jednoduchý film, který patří mezi klasiku. Nepotřebuje žádné náročné efekty a jiné vychytávky, aby se o něm dalo říct, že je naprosto božský. Je plný akce, napětí a neočekávaných a vražedných zombie, kteří se vyhrnou zpoza každého rohu. Prakticky nulové kostýmy filmu dodávají na komičnosti, ovšem do té doby než se modří zombie začnou ládovat SWAT týmem. Film vám nabídne krásnou nostalgickou podívanou, kterou prožíváte po celou dobu.

Hrají: David Emge, Ken Foree, Scott H. Reiniger, Gaylen Ross, David Crawford, David Early a Richard France

1.

1.Night of the Living Dead (1968)

George A. Romero je znám pro svou oblibu v zombie a jeho prvním a zároveň nejlepším filmem je i nejlepší zombie film vůbec. Černobílá horor, jehož napínavá scéna pohlcena dramatickou hudbou, je plná krvežíznivých zombie a skupinou přeživších, kteří si zvolili farmu jako své pohřebiště, dělá z filmu přesně to, co bychom očekávali.

Hrají: Duane Jones, Judith O´Dea, Karl Hardman, Marilyn Eastman, Keith Wayne, Judith Ridley a Kyra Schon

Alexander Nardelli

1 komentář

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

sixteen − eleven =