Recenze: Zkurvenej příběh se týká nás všech

Možná vás napadlo,stejně jako mne,  že se autor snaží vulgárním titulem jen získat pozornost a zvýšit zájem o svou knihu. Na poslední stránce si určitě řeknete, že tohle je zkurvenej příběh. Pořádně zkurvenej příběh.

Bernard Minier opět potvrzuje, že je mistrným vypravěčem detektivních thrillerů. Jediný svého druhu s neopakovatelným rukopisem a magickou schopností čtenáře příběhem nenávratně pohltit. Zkurvenej příběh vydalo nakladatelství XYZ ve společnosti Albatros Media a.s. v překladu Jiřího Žáka.

Z velké části je román psán ich formou z pohledu Henryho Walkera. Šestnáctiletého mladíka, který bydlí se svými dvěma adoptivními matkami na ostrově u severozápadní hranice Spojených států. Glass Island je ztělesněním nudy, kterou jen na pár měsíců v roce naruší příliv turistů zajímajících se o kosatky ve zdejších vodách. Jednoho dne zmizí Henryho dívka Naomi. Další ráno je nalezena utopena v rybářské síti na jedné z pláží. Henrymu se zhroutí celý svět. S partou kamarádů začne pátrat na vlastní pěst.

Ostrov bičovaný bouřemi a rozmary počasí nebyl nikdy vlídným místem k životu. Nyní se zdá, že ukazuje svou zvrácenou tvář naplno. Každý z těch mála stálých obyvatel má své pečlivě střežené tajemství. Svou třináctou komnatu. Čí tajemství je tak velké, aby stálo za to zabíjet pro jeho zachování? Nikomu se nedá věřit. Jedno je jisté. někde mezi nimi se skrývá vrah a vyděrač.

Zdá se, že to největší tajemství v sobě skrývá sám Henry. Patrně je někým jiným, než za koho se celých šestnáct let považoval. Naomi to zjistila a teď je mrtvá.

KOUKNI SE  Richard Bach: Nikdo není daleko

Strach a napětí vás sevřou hned při čtení prvních stránek knihy a neopustí vás, dokud nedočtete poslední odstavec závěrečné kapitoly. Vše uvidíte očima Henryho. Prožijete jeho bezmoc i  přerod po odhalení jeho tajemství. V krátkých retrospektivách vás autor nechá nahlédnout do duší jednotlivých postav, poznat jejich životy i místo, s kterým jsou spjaty. Z počátku můžete mít pocit, že svou upovídaností zbytečně odbíhá a zdržuje. Postupně se díky tomu pro vás stanou aktéři románu důvěrně známými. Jako byste s nimi prožili léto na ostrově. Zkurvenej příběh

Napětí graduje s každou stránkou. Spirála událostí se roztáčí a nezadržitelně spěje k překvapivému rozuzlení. Překvapivému možná až moc. A také překombinovanému. Tady by vážně stačilo ubrat. Od samého začátku nasadil autor poměrně slušné tempo, od kterého se nedá očekávat nic jiného než silný motiv a originální rozuzlení. Toho se mu i dostává. Klidně si něco z toho mohl nechat na další knihu. Možná na dvě, tři.

Autor dovedl své čtenáře do finále a ještě kousek dál. Do místa, kde přestává být důležité kdo je vrah a proč. Pointa knihy míří na konec soukromého života a osobní svobody související s rozvojem internetu coby nástroje kontroly. Je to nebezpečí, které se netýká jen Henryho a obyvatel Glass Islandu. Svými ledovými prsty dosáhne na nás všechny.

XYZ

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Autor dokáže v čtenářovi skutečně mistrovsky naježit husí kůži a intenzivní pocit neklidu a  nebezpečí. Tomu nahrává i dobře zvolená a propracovaná forma vyprávění v první osobě pohledem Henryho Walkera. Jde o velmi profesionální práci a Bernard Minier se ani v otázce IT technologií neplácá ve svých fantaziích. Vychází z praxe, kterou mu přiblížili mistři svého oboru. I proto je kniha zajímavá. Dává nám nahlédnout za oponu sítí, které protkaly náš svět a staly se jeho nedílnou součástí. A zatímco máme pocit, že díky nim ovládáme své životy, mohou díky nim jiní ovládat nás. Tenhle příběh je fakt zkurvenej.

KOUKNI SE  Ofélie podruhé: Rozpomenout se na dospívání...

Kristina Doubravová

Bernard Minier, Zkurvenej příběh, XYZ, 2017

Knihu můžete zakoupit ZDE

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

twelve − 5 =