7 filmů natočených podle skutečných případů sériových vrahů

Filmy natočené podle skutečných událostí vždy přitahovaly obecenstvo o trochu více. Když se k tomu navíc přidá zpracování příběhu sériového vraha, je téměř jisté, že film upoutá pozornost. Některým fikcím navíc chybí uvěřitelnost. V následujícím článku přinášíme 7 zajímavých filmů natočených podle skutečných případů sériových vrahů.

7Krvavé léto v New Yorku

Krvavým létem v New Yorku se v takto nazvaném filmu rozumí léto roku 1976. V období, kdy mezi mladými lidmi z New Yorku panovala Disco nálada potkávající se s punkovou revoltou, zde řádil David Berkowitz zvaný Samův syn. Velice medializovaný případ ovlivnil tehdejší atmosféru a Berkowitz byl dopaden až o rok později. A právě toto hořké období plné zmaru úspěšně popsal režisér Spike Lee.

6Ted Bundy

Američan Ted Bundy byl vrahem, který v 70. letech znásilňoval a mučil dívky a ženy po celém státě. Po více jak deseti letech odmítání viny se přiznal k vraždám 30 žen, předpokládá se však, že lidských životů má na svědomí více. Jeho příběh je zajímavý tím, že na první pohled nepůsobil vůbec jako násilník, ba naopak. Bundy byl vystudovaný psycholog a k oslovování pozdějších obětí mu zcela jistě pomáhal i jeho šarm a vzhled. Film natočený podle příběhu Teda Bundyho, který nakonec skončil na elektrickém křesle, byl natočen v roce 2002 a v hlavní roli se představil Michael Reilly Burke.

5Dahmer

Ve stejném roce vznikl i film nazvaný podle amerického vraha, kanibala a nekrofila Jeffreyho Dahmera, toho výtečně ztvárnil Jeremy Renner. Jeffrey Dahmer má na svědomí krutou smrt 17 převážně afroamerických homosexuálů, které zabíjel v rozmezí let 1978 a 1991. Stejně jako Ted Bundy i Dahmer působil velmi seriózním a inteligentním dojmem a dokázal si tedy získat důvěru svých budoucích obětí.

KOUKNI SE  Nepřehlédnutelné chyby ve filmech Marvelu

4Rillington Place č. 10

Další film pochází pro změnu z druhé strany Atlantiku. Ve Velké Británii na přelomu čtyřicátých a padesátých let řádil vrah John Christie. Tomu je připisováno 8 vražd žen, které postupně oběsil ve svém domě v londýnské oblasti Notting Hill. Jednou z obětí byla i vrahova manželka. Christie byl později odsouzen k trestu smrti oběšením. Traduje se, že poté co byl přiveden na popraviště a svázán, začal si stěžovat na svědění nosu, zkušený popravčí Albert Pierrepoint mu tehdy jen chladně odpověděl, že ho to nebude trápit dlouho.

3Zapadákov

Zapadákov se od ostatních filmů trochu liší, je koncipován jako road movie zachycující pár prchající nejen před trestem, ale i vlastním pocitem viny. Charles Starkweather totiž v druhé polovině padesátých let zavraždil v americké Nebrasce celkem 11 lidí, přičemž v době vraždění mu bylo čerstvých devatenáct let. Starkweather byl nakonec dopaden a odsouzen k trestu smrti. V jeho činnosti mu pomáhala i jeho o pět let mladší dívka, ta byla odsouzena k doživotí, nicméně v roce 1976 byla podmínečně propuštěna.

2Henry Lee Lucas: Sériový vrah a lhář

Related image

Henry Lee Lucas byl možná tím nejaktivnějším sériovým vrahem americké historie. Ačkoliv byl usvědčen z 11 vražd, sám tvrdil, že se podílel na stovkách zabití. Kolem celého případu se navíc objevují různé kontroverze. Sám Lucas tvrdil, že byl vyslýchán za použití donucovacích prostředků a že se přiznal jen kvůli trýznivým podmínkám během zadržení. I přesto byl však odsouzen k trestu smrti, který byl později zmírněn na doživotí. Henryho Lee Lucase, který zemřel ve vězení přirozenou smrtí, ztvárnil ve filmu vynikajícím způsobem Michael Rooker.

KOUKNI SE  10 nejlepších filmů, v kterých padouch zabije hrdinu

1Sametoví vrazi

Nakonec do seznamu zařazujeme i jeden český snímek. Zřejmě nejznámější případ sériových vražd na našem území v novodobé historii se odehrál na začátku devadesátých let. Přezdívku Orličtí vrazi si pětice pachatelů vysloužila za způsob, kterým se zbavovala těl. Většinu ze šesti obětí, které zabíjeli pro peněžní zisk, totiž v sudech házeli do Orlické přehrady. Soud zadrženým pachatelům rozdal tresty ve výši deseti let až doživotí. Film z roku 2005 režíroval Jiří Svoboda.

Jan Novotný

 

 

 

 

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

one × 3 =