Recenze: Kyvadlo vám sevře hrdlo jako dobře utažená smyčka

Detektivní thriller Kyvadlo začíná pěkně zostra. Hlavní hrdina John Wallace se právě houpe na trámu v škrtící smyčce. Někdo v děsivé masce a pancíři z kevlaru se ho právě pokouší zabít a on neví proč. Je zmatený, dezorientovaný a vyděšený smrti. Za dramatických okolností mu na poslední chvíli zachrání život náhoda. A on jí využije, protože bojuje o poslední vteřiny svého života. Kyvadlo

Zraněný se dostává do nemocnice a posléze na psychiatrii.  Nikdo mu nevěří, že nešlo o sebevraždu. Dokud se vrah nevrátí, aby své dílo dokončil. John Wallace ví, že nebude nikde v bezpečí, dokud vraha nezastaví a nezjistí jeho motiv. Do té doby budou dál umírat nevinní lidé. Nevinní? Jen vrah ví, proč museli zemřít a proč má zemřít i John.

Jeho smrt měla vypadat jako sebevražda. John se vydává po stopě případů, které byly uzavřeny právě jako dobrovolný odchod ze života. Pokaždé jde ale o určitou maličkost, přehlédnutelný detail, který činí ze sebevraždy čin sériového vraha. Pojítko mezi nimi zdánlivě neexistuje a pachatel s náskokem uniká a zabíjí dál.

Pátrání přivádí Johna z Londýna do Spojených států, kde objeví další stopy. Zde se jeho kroky spojí se zvláštní agentkou Chris Ashovou z FBI. I ona musí překonat pochyby vůči Johnovi a jeho neuvěřitelné teorii. Momentálně se její kariéra stejně řítí strmě k zemi, takže se rozhodne Johnovi alespoň chvíli věřit, aby nemusela trávit zbytek svého života papírováním v kanceláři. Ještě netuší, že půjde o život a události zanedlouho naberou hodně rychlý obrat.

KOUKNI SE  Recenze: Bratrstvo krve opět na scéně
Albatros

Kyvadlo je fascinující psychologický thriller, který vám běží před očima jako zběsilé akční drama plné nečekaných zvratů. Od první chvíle se vám sevře hrdlo a mrazivý stisk povolí až s poslední stranou Kyvadla. Vlastně povolí jen z většiny.

V mysli zůstane po dočtení poslední strany temný stín děsu z náznaku, že nic nekončí. A opravdu. Kyvadlo by mělo být prvním dílem více než napínavé trilogie.

Kyvadlo nemá hluchá místa. Neprozrazuje nikdy víc, než je nutné a graduje očekávání i plíživý děs s trýznivou zvráceností i mistrnou přesností v jednom.  Dopadení vraha se zdá být pro hlavního hrdinu nadlidským úkonem. Namísto systematického odhalování jeho pohnutek, autor čtenáře unáší na vlně těch nejsilnějších emocí plynoucích z boje o holý život, ztráty blízké osoby a beznaděje. Díky tomu je vtažen do děje a nejenom že vidí vše očima Johna Wallace, ale cítí jeho marnost, vztek i neuvěřitelnou vůli bojovat, nevzdat to.

Adam Hamdy nenapsal jen obyčejnou detektivku. V Kyvadle spojil několik žánrů. Vedle detektivního příběhu jde o psychologický thriller, který vás zavede na samé dno duše všech zúčastněných. Kniha je navíc nabitá akčními scénami. Autor je v tomto žánru skutečným mistrem, takže čtenáři tyto dynamické pasáže běží před očima jako film. Že je kniha předurčena ke zfilmování bude po přečtení jasné snad každému. A nikoho nepřekvapí, že na motivy knihy chystá NBCUniversal International Studios televizní seriál.

KOUKNI SE  Recenze: Psychopat ve vaší posteli

Kyvadlo je zážitkem pro milovníky napětí a syrových kriminálních příběhů. Osobně doufám, že na sebe další díly trilogie nenechají dlouho čekat.

Kyvadlo, Adam Hamdy, XYZ, 2017

Knihu můžete zakoupit ZDE

Kristina Doubravová

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

1 × two =