Kopřivy jsou zázračně léčivé byliny, neničte je

První, co vás napadne, když na vaší zahradě uvidíte kopřivy? Musím je zničit, je to odporně se množící plevel, který ještě k tomu nepříjemně pálí. Ovšem, zastavte se, chyba lávky. Listy, kořen i nať kopřivy má super léčivé účinky.

Kopřiva nepatří zrovna k nejoblíbenějším bylinkám a to kvůli tomu, že při kontaktu s pokožkou způsobuje nepříjemné poprhlení. Jak je to ale možné? Celá rostlina kopřivy je totiž poseta drobnučkými chloupky. Pokud se jí lépe podíváte, tyto lze vidět i pouhým okem. Chloupky kopřivy obsahují směs tří chemikálií, které při kontaktu s kůží způsobují podráždění. Tyto chemikálie jsou histamin, acetylcholin a serotonin. Jejich kombinace má na svědomí dráždění, pálení, svědění, nejednou zarudnutí. U citlivých jedinců či alergiků dokonce otok nebo až šok. Proto není zcela vhodné sbírat kopřivu holýma rukama. Přestože si řeknete, že vás kopřiva nepálí, váš organismus může situaci vyhodnotit jinak.

Složení a účinné látky

Kopřiva dvoudomá je léčivá bylinka s obsahem vápníku, fosforu, hořčíku, železa, draslíku, síry, křemíku a jódu. Mezi další prospěšné látky patří vitamíny A, C, B, K, karotenoidy, chlorofyl, serotonin, histamin, třísloviny, flavonoidy a také kyselina mravenčí.

Kopřiva dvoudomá léčivé účinky

  • Kořen kopřivy vázaný na tuk brání plešatosti a rozvoji prostatických potíží 
  • Kopřiva má vysoký obsah železa (sušené mladé listy pomleté k kafe mlýnku), má to 8x více živin než normální zelenina  – odblokuje to záněty, vhodné pro diabetiky – snižuje hladinu glukózy v krvi Kojení – kopřiva dvoudomá (odvar z listů zvyšuje produkci prolaktinu)
  • Semena kopřiv zabraňují poklesu funcí ledvin i u těch, kterým hrozí dialýza (zejména ve stáří klesá funkce ledvin)
  • Semena stimulují funkci nadledvinek, dodají mu energii, působí močopudně, má protizánětlivé účinky
  • Vhodná při léčbě nemocí močových cest
  • Podporuje činnost slinivky a vaječníků
  • Snižuje hladinu krevního cukru a podporuje tvorbu krve
  • Na posílení nervového systému
  • Harmonizuje látkovou výměnu
KOUKNI SE  3 nejlepší recepty pro zpracování rakytníku

Příprava kopřivy

Kořen

Kořen rostliny se využívá především ve formě odvarů, výluhů nebo jako tinktura.

Odvar z kořene kopřivy proti lupům

Přispívá k odstraňování lupů a mírnění padání vlasů. Připravuje se z vinného octa (asi 0,5 l) a hrsti sušených kořenů kopřivy. Smícháme a pomalu na mírném plameni vaříme asi 10 minut. Scezený odvar se vmasíruje do pokožky hlavy.

Odvar z kořene kopřivy

Při detoxikačních kůrách se využívá odvar z kořene kopřivy. Dvě lžíce sušeného kořene zalijeme půl litrem studené vody a povaříme 10 minut. Odvar pijeme ráno a večer (uchováváme teplý v termosce).

Výluh pro omývání vlasů

Přibližně 100 g kořene kopřivy namočíme do 5 litrů studené vody a necháme přes noc louhovat. Ráno pomalu zahřejeme k varu, odstavíme a necháme ještě jednou asi 10 minut louhovat. Scedíme a vzniklou vodou oplachujeme vlasy.

Kopřivová koupel nohou

Z výluhu můžete připravit také příjemnou detoxikační koupel nohou.

Kopřivová tinktura

Tinkturu připravte ze 150 g kořene kopřivy zalijtého litrem silného čistého alkoholu a nechte asi měsíc macerovat. Tinktura se užívá po lžičkách nebo se ředí čistou vodou.

Listy

Čaj z listů kopřivy

Dvě zarovnané lžičky nejlépe čerstvých (případně sušených) listů kopřivy zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 minut louhovat v přikryté nádobě. Poté scedíme a teplý či vlahý čaj pijeme. Čaj připravujeme vždy čerstvý.

Kopřivová šťáva

Hrst mladých kopřiv rozmixujte s jedním hrníčkem vody. Nechejte půl hodiny odstát a přidejte šťávu z poloviny citronu a lžíci medu.

KOUKNI SE  Tradiční i neobvyklé vánoční bramborové saláty

Kopřivová detoxikační kůra

Po tři dny držte půst a popíjejte kopřivu rozmixovanou s vodou. Tato několikadenní kůra se projeví mimořádným očistným účinkem.

Salát a kopřivový špenát

Čerstvé listy mladých vyrašených kopřiv se hodí pro přípravu salátů, můžete je připravit i jako klasický špenát s cibulí a česnekem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

18 − three =