Recenze: Ratajský les čeká na svou třetí oběť

Ratajský les autora Aleše Palána je detektivním románem s originální stavbou, dramatickou reálnou zápletkou a kreativní pointou. Z hlubin minulosti vytahuje zapomenutý brutální zločin se syrovým kontextem doby.

V knize se pravidelně prolínají tři dějové linky. Tou první se vracíme do roku 1952. V ratajském lese byla zavražděna soudružka Anna Felbabová. Ničila životy jiným pro dobro kolektivizace a přituhujícího režimu. Nenáviděla ji celá vesnice. Vraha nedopadli.

To se stalo až o šest let později díky udavači. Bylo potřeba exemplárně pomstít oddanou soudružku. Monstrózní proces s obžalovanými smetl kdekoho, i poslední odpor sedláků.

Třetí pohled je čistou fabulací. Na rozdíl od předchozích dvou, které mapují skutečné události a osudy lidí, se ocitáme se v současnosti. Skupina mstitelů pátrá po starých komunistických zločincích, aby krví smyla krev. I když tady jde o víc…Ratajský les

Všechny tři dějové linky skládají pomalu s řemeslnou zručností celý příběh. Současnost pak propůjčuje potřebnou dávku neznámého. Víme, jak dopadli vrazi, ale nevíme, co se stalo s dalšími aktéry. S těmi, kteří svou nenávistí a slabostí posilovali režim a usnadňovali snažení jeho pohůnků. Díky mstitelce s nickem Dítě roste napětí s každou další kapitolou. Její cesta za pomstou se zkomplikuje v okamžiku, kdy zaťatá pěst minulých událostí dopadne tvrdě i na ni, jako by to bylo dnes.

Román si klade několik otázek, na něž si musí najít odpověď každý sám v sobě. Ptá se především po míře viny i hrdinství v kontextu doby. V druhé řadě pak hledá zadostiučinění. Lze utišit žízeň po pomstě v duchu biblického oko za oko a zub za zub?

KOUKNI SE  Sheeleana Aiyana: Staň se tou pravou
Dobré knihy

Román Ratajský les je poměrně autentickým výletem do syrovosti tehdejší doby, kdy se lámaly charaktery a ničily životy. Pojem viny a neviny byl posuzován okem zbabělosti a pokoutné zrady v zájmu budování socialismu. Do děje nás vtahuje i hovorový jazyk, kterým se přibližujeme myšlenkám a vidění hlavních aktérů. Naše přítomnost u Anny Felbabové v posledních okamžicích jejího života nahání hrůzu. Stejně blízko jsme i jejím vrahům nebo udavači, který rozpoutal peklo ne pro blaho všech, ale své. Stejně tak jsme s mstitelkou na její trestné výpravě, když váhá i bojuje za svou spravedlnost.

Pravdou ale je, že jsem si musela na poměrně hrubý a zkratkovitý jazyk zvyknout. Bez něj by ale příběh pozbyl něco ze své naléhavosti a opravdovosti. Když jsem uvykla češtině v nezvyklém tvaru, začala mne bavit. Byl to pilíř pevně podpírající děj. Byla to cesta do nitra hlavních postav, do lepkavého chladu doby.

Kniha je napínavá od samého počátku. S každou další kapitolou stupňuje napětí až do samého konce. V závěru nejenže nepoleví, ještě přitvrdí a vyvrcholení na poslední chvíli zkomplikuje. Najednou známe celou pravdu. Není těžké pomstít se, ale rozhodnout se, co je správné.

Díky zvolenému stylu jde o velmi čtivý román. Jednotlivé dějové linky se střídají pravidelně v krátkých kapitolách.  V okamžiku, kdy se zorientujete v nespisovném jazyku, rozeběhne se před vámi příběh jako divoký králík. Již ho nechytíte, budete číst dál a dál. Nakonec těžší než se rozhodnout nad neodbytnými otázkami knihy, bude náročnější ji odložit a na chvíli přestat číst.

KOUKNI SE  Richard Bach: Nikdo není daleko

Ratajský les není jen detektivním příběhem. Je výpovědí o době a lidech. Je o událostech beze smyslu a bez citu. Dává jim pointu a rozhřešení.

 

Ratajský les, Aleš Palán, Pistorius & Olšanská, 2017

Knihu můžete zakoupit ZDE

Kristina DOubravová

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
10
Předchozí článek5 nejabsurdnějších her všech dob
Další článekPrvní reakce na komediální gangsterku Suburbicon: Temné předměstí
recenze-ratajsky-les-ceka-svou-treti-obetStaré zločiny jsou dávno promlčeny. Prošlo víc než půl století, a spravedlnost se nedostala ke slovu. Na její místo tak nastupuje msta a kolo násilí se znovu roztáčí. Ratajský les čeká na svou poslední oběť.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

11 + five =