Nejdelší a nejkratší život zvířat světa

Nejdéle žijící zvířata světa

Za dlouhověká zvířata jsou tradičně považováni sloni. Žijí téměř stejně dlouho, jako člověk, 50 – 70 let. Toho kdysi využívali v Indii. Odstavené sloní mládě dostal na starost přibližně stejně starý kluk, který společně s ním vyrůstal, hrál si s ním, staral se o něj, cvičil ho a sám se přitom zaučoval na mahuta. Zároveň tak upevňoval přátelství, které mezi nimi vznikalo a trvalo po celý jejich společný život.

Dlouhý život prožijí i mnozí ptáci. Velcí papoušci – arové nebo třeba žakové – se mohou pyšnit nejen titulem nejchytřejších ptáků světa, ale také nejdéle žijících – dožívají se až 80 let. Ale nepodceňujte ani obyčejnou andulku, pořídíte-li si mládě, bude vám dělat společnost po dlouhých 20 až 25 let.

Když v červnu roku 2006 uhynula v zoo v australském Brisbane želva sloní, zpráva o tom obletěla celý svět. Není divu – Harrieta, jak se želva jmenovala, byla nejstarším známým zvířetem na světě. Jako pětiletou ji v roce 1835 přivezl do Anglie sám Charles Darwin ze své výpravy na Galapágy. Dožila se tedy úctyhodných 176 let. Předpokládá se, že někteří jedinci želvy sloní mohou žít až 200 let – lze to ale jen obtížně dokázat.

O velrybách grónských, které obývají chladné vody kolem severního polárního kruhu, vědci dlouho předpokládali, že se dožívají stejného věku jako ostatní velcí kytovci, tj. 50 – 70 let. Ale v posledních letech bylo uloveno několik jedinců, v jejichž tělech objevili staré zarostlé hroty harpun pocházejících z 19. století. Zdá se tedy, že některé grónské velryby mohou být 150 až 200 let staré!

KOUKNI SE  Vysokoproteinová dieta: Kolik vajec sníst denně a jak je připravit?

Nejkratší život zvířat

Našeho nejznámějšího a největšího brouka, roháče obecného, můžete v přírodě pozorovat pouze od začátku června do konce července, pak tito nápadní brouci uhynou. Jejich život tak trvá jen pár týdnů. Přesto se nedá říct, že jsou krátkověcí, převážnou většinu svého života totiž stráví v podobě larvy, která žije skrytě v trouchu pařezů a dutých stromů. Než doroste, zakuklí se a vylíhne se nový roháč, uplyne dlouhých sedm let.

Jak dlouho žijí


100 až 200 let – velryba grónská, želva sloní, hatérie novozélandská
80 let – sumec velký, krokodýl nilský (v zajetí), papoušci žako, ara, amazoňan, kakadu
70 let – slon
50 let – šimpanz, gorila (v zajetí), velemlok, aligátor, kapr obecný
40 let – velbloud, ropucha obecná
30 let – andulka, kočka, netopýr velký
20 let – kůň, pes,
10 let – králík, zajíc, myš, potkan, včelí královna, myš, potkan
0 až 1 rok – moucha, včelí dělnice

Charlie Brown

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

seventeen + 1 =