10 nejlepších detektivních filmů všech dob

Vražda, loupež, pomsta, hamižné podsvětí. Některé z nejslavnějších a nejpovedenějších filmů se točí okolo těch největších zvěrstev, jaké je člověk schopen napáchat. V detektivních příbězích je toto zlo vyvažováno bojovníkem za spravedlnost, který je odhodlán pátrat po pravdě. Kromě toho krimi příběhy často dělají detektivy i z nás a snažíme se odhalit, jestli byl vrahem skutečně zahradník či nikoliv. Vybrali jsme pro vás 10 nejlepších detektivních filmů, které vám pořádně zamotají hlavu.

10Utajený (2005)

Krimi Utajený je francouzský film režiséra Michaela Hanekeho. Ten je známý hlavně díky oskarovému dramatu Láska, který je považován za jeden z nejdepresivnějších filmů všech dob. Kromě toho natočil spoustu povedených artových filmů jako například Pianistka nebo Bílá stuha. Za film Utajený Haneke vyhrál spoustu prestižních cen, například cenu za nejlepšího režiséra na festivalu v Cannes. Krimi thriller Utajený se zabývá tématy o vině, svědomí a lidském selhání, se kterým se někdy musí vyrovnat každý člověk.

Tajemné vzkazy, které dostává Georges a které vedou hluboko do jeho minulosti, pomalu rozleptávají nejen jeho život, ale i vztah s manželkou a jeho osobní ukotvení v životě, práci a v rodině. Postupně si dokáže odpovědět na otázky kdo a proč. Ale vracet se k tomu všemu po takové době?

9Chyťte Cartera (1971)

Chyťte Cartera je kultovní detektivní příběh režiséra a scénáristy Mika Hodgese. Hlavní role se ujal Michael Caine. Snímek se taky v roce 2000 dočkal nepovedeného remaku od Stephena Kaye se Sylvesterem Stallonem v hlavní roli. Chyťte Cartera je filmem plným pomsty, špinavých gangsterů a pravých gentlemanů, kteří se nebojí postavit útlaku.

Surový londýnský gangster Jack Carter (Michael Caine) odjede do rodného Newcastlu, aby objasnil tragickou smrt svého bratra Franka. Ten údajně zemřel při autonehodě, když řídil opilý. Jack má však od počátku podezření, že mladíka někdo zavraždil. Frank totiž nikdy nepil.

8Pojistka smrti (1944)

Neumírající noirová klasika Pojistka smrti je dílem geniálního scénáristy a režiséra Billyho Wildera. Ten má na svědomí kultovní klenoty jako Někdo to rád horké, Sunset Blvd., Ztracený víkend nebo Byt. Za svého života byl oceněn pěti Oskary a byl oslavován jako jeden z největších režisérů všech dob. Hlavní role si ve filmu zahráli Barbara Stanwyck a Fred McMurray.

KOUKNI SE  15 nejlepších akčních filmů všech dob

Vypočítavá Phyllis Dietrichsonová (Barbara Stanwyck) a její milenec – úlisný pojišťovací agent (Fred McMurray) donutí pana Dietrichsona uzavřít životní pojistku na dvojnásobné odškodnění. Phyllisin manžel netuší, že podpisem pojistné smlouvy na svůj život zpečetil svůj další osud. Oba spiklenci naplánují dokonalý zločin a po Dietrichsonově smrti se chystají vyinkasovat pojistku. Vražda je zdánlivě perfektní, jenže nekompromisní vyšetřovatel pojišťovny  cítí zradu a začne do případu strkat nos.

7Americký gangster (2007)

Přesně před deseti lety natočil Ridley Scott poctu noirovým filmům s názvem Americký gangster. Scénář k filmu sepsal oskarový Steven Zaillian (Schindlerův seznam, Gangy New Yorku, Muži, kteří nenávidí ženy). Hlavních rolí se zhostili Denzel Washington a Russell Crowe. Americký gangster si získal velkou popularitu hlavně díky svému povedenému emotivnímu závěru, kde dojde k šokujícímu odhalení. Ze začátku je příběh vyprávěn velmi volně a film začne gradovat až s postupem času. Americký gangster se zabývá otázkou, čeho je jednotlivec schopen, pokud se rozhodne postavit se útlaku moci a obrovské přesile.

6Obvyklí podezřelí (1995)

Obvyklí podezřelí je jedním z prvních celovečerních filmů Briana Singera, který se v současnosti věnuje hlavně filmům a seriálům o X-Menech. Za scénář k filmu Obvyklí podezřelí získal Oskara Christopher McQuarrie, autor úspěšných akčních filmů jako Na hraně zítřka nebo Mission Impossible: Národ grázlů. Kromě toho si zlatou sošku Akademie odnesl i Kevin Spacey. Obvyklí podezřelí je filmem plným intrik, nejrůznějších dějových zvratů a povedených šokujících odhalení.

Stalo se to jedné noci v kalifornském přístavu San Pedro, kde byla zmasakrována posádka argentinské pašerácké lodi. Stop pro policii zůstalo proklatě málo: loď vyletěla do povětří a z dvaceti sedmi mužů tu přežili jen dva: kulhavý pouliční zlodějíček Verbal a jeden z členů posádky umírající v nemocnici na popáleniny a blouznící v maďarštině. Začalo to ovšem mnohem dřív – newyorská policie je možná zkorumpovaná, ale není hloupá, a tak už nějakou dobu prověřovala skupinku podezřelých, těch mužů zločinu, kteří jsou vždycky první na ráně.

5Třetí muž (1949)

Třetí muž je považován za jeden z nejlepších britských filmů. Proslavil se hlavně díky účasti Orsona Wellese, který byl v té době známý díky dramatu Občan Kane. Třetí muž je taky považován za jeden z nejlepších noirových filmů. Diváci na tomto filmu obdivují několik nečekaných zvratů, které zcela změní styl vyprávění poslední třetiny filmu. Kromě toho je ve filmu jedna akční scéna, která dodnes inspiruje filmaře akčních filmů a reference na tuto scénu používá celá řada režisérů. Hlavně ve filmech, kde hlavní hrdina uniká kanály.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

Snímek Třetí muž se odehrává ve válkou rozbombardované Vídni. Sem přijíždí autor brakových románů Holly Martins na pozvání svého starého přítele Harryho Limea. V Harryho domě však zjišťuje, že je jeho hostitel mrtev a chystá se k odletu zpět. Podivné okolnosti kamarádovy smrti, která je interpretována jako náhodná, mu však nepřidají na klidu. Pouští se do pátrání po záhadném třetím muži, který byl na místě nehody, ale nikdo o něm nic neví.

4Vertigo (1958)

Pokud může být nějaký režisér považován za mistra napětí, pak je to rozhodně Alfred Hitchcock. Padesátá léta minulého století představují pro Hitchcocka vrcholné období jeho kariéry. Částečně za to může i krimi thriller Vertigo s Jamesem Stewartem a Kim Novak v hlavních rolích. Hitchcock vyšel z románu známé francouzské dvojice Pierre Boileau-Thomas Narcejac nazvaného Mezi mrtvými.

Vertigo je psychologické drama o bývalém policistovi Fergusonovi, který se zamiluje do ženy, kterou má sledovat, a teprve postupně zjišťuje, že se stal obětí rafinované hry, která přesahuje jeho chápání.

3L. A. – Přísně tajné (1997)

Jeden z nejslavnějších krimi thrillerů 90. let je bezpochyby L. A. – Přísně tajné, který napsal a zrežíroval Curtis Hanson. Kromě toho má na kontě snímky jako 8. míle nebo Divoká řeka. Snímek se stal okamžitým hitem a získal dva Oskary z devíti nominací. Ve filmu hrají: Kevin Spacey, Russell Crowe, Kim Basinger a Guy Pearce. Snímek začíná jedinou vraždou, která rozpoutá nerozluštitelný řetězec intrik, do kterých jsou namočeni úplně všichni. Na filmu také diváci obdivují skvěle vykreslenou atmosféru 50. let plnou dobových kostýmů a hudby.

Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom „hodní beránkové“, občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení.

KOUKNI SE  Nejlepší hororové anime všech dob

2Sedm (1995)

Sedm je první úspěšný film Davida Finchera, který je mistrem temných thrillerů. Na svém kontě má thrillery jako Hra, Zodiac, Muži, kteří nenávidí ženy nebo Zmizelá. Kromě toho spolupracoval na seriálu Dům z karet a v současné době má premiéru jeho nejnovější seriál Mindhunter (trailer zde).

David Fincher se k filmu dostal, protože zaklepal na dveře svého souseda – George Lucase. Po točení reklam a hudebních klipů (například pro Madonnu nebo Aerosmith) se dostal k sci-fi Vetřelci 3. Ale nakonec byl kvůli hádkám s vedením z projektu vyhozen a film byl dokončen bez něj. Vetřelci 3 se stali propadákem a Fincher si přísahal, že s režií skončí. Pak se mu dostal do ruky scénář k filmu Sedm od Andrewa Walkera. Fincher se k filmu vrátil a to ve velkém stylu. Do svého krimi bijáku se mu povedlo dostat Brada Pitta, Kevina Spaceyho a Morgana Freemana a ze snímku Sedm se stal celosvětový hit.

Dva policisté (Brad Pitt a Morgan Freeman) jsou na stopě geniálního vraha, zodpovědného za sérii děsivých vražd, jejichž oběti spojuje sedm smrtelných hříchů.

1Čínská čtvrť (1971)

Čínská čtvrť je detektivní mysteriózní thriller od Romana Polanskeho (Rosemary má děťátko, Pianista, MacBeth). Polanski k filmu také pomáhal sepisovat scénář spolu s Robertem Townem. Za scénář také Čínská čtvrť vyhrála Oskara i Zlatý glóbus.

Jack Nicholson ve filmu ztělesňuje soukromého detektiva Jake Gittese žijícího v temném morálním klimatu prosluněné předválečné jižní Kalifornie. Gittes je najat krásnou a noblesní dámou (Faye Dunaway) pro vypátrání nevěry jejího manžela. Během vyšetřování je však zapleten do víru zapomenutých podvodů a křivd, které odhalují spletitou síť osobních a politických skandálů vrcholících do jedné, nezapomenutelné noci v Čínské čtvrti.

Pavel Melotík

Zdroje: https://www.theguardian.com/film/filmblog/2013/oct/18/top-10-crime-movies

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

four × 1 =