Handpan jako hudební nástroj k sebeléčbě a muzikoterapii

Jak poslech a hra na handpan může pomocí s lepším pocitem pohody (wellbeing)

Mnoho lidí rádo poslouchá a hraje hudbu, díky které se cítí povzneseni. Různé druhy hudby v nás vyvolávají různé pocity a emoce: zvuk harmoniky hrající na promenádě, melodie saxofonu hrajícího ve stanici metra, zvonění kostelních zvonů v neděli ráno nebo klidné a uvolňující zvuky handpanu na ulici rušného města. Hudba přitahuje pozornost. A nejenom že upoutá naši pozornost, ale může zlepšit naši celkovou pohodu. Zde jsou čtyři způsoby, jak může jedinečný zvuk handpanů zlepšit vaši pohodu.

1. Jedinečnost tohoto nástroje vás může rozesmát

Handpan, připomínající převrácený steel drum, má jedinečný zvuk, který k vám téměř promlouvá harmonickou jemností zvuků. Zvuk je téměř hypnotický a nevinný a při poslechu tohoto nástroje se můžete radostí usmívat. Když se usmíváte, studie ukazují, že vašemu mozku to prospívá, protože úsměv uvolňuje ty důležité nervové posly (neuropřenašeče), které výrazně prospívají vašemu štěstí a celkovému zdraví.

2. Handpany mohou zlepšit vaši mysl

Když posloucháte mnoho různých pingů ze závěsného bubnu a slyšíte, jak se navzájem bezproblémově prolínají, mysl se stává aktivnější. Studie uznávají silné účinky hudby na naše tělo a myšlení, protože poslech hudby má vliv na mnoho různých částí mozku. Poslech hudby může motivovat, podporovat kreativitu a vyjasňovat vaše myšlení. Hudba handpanu může být lehká a vzdušná a poskytnout nádherné pozadí pro jakýkoli úkol, který je třeba splnit.

KOUKNI SE  Když chcete psa, je lepší pořídit si psa nebo fenu?

3. Pro relaxaci

Některé výzkumy ukazují, že skupinové bubnování je dobré pro imunitní systém. Bubnování také snižuje napětí a stres. V dnešním světě mnozí cítí potřebu začlenit do svého života více možností relaxace. Zvuky z bubnu jsou téměř hypnotické a odreagování na konci dlouhého dne nebo zahájení dne meditací může být spojeno s hudbou hang drumu. Mnoho melodií tohoto nástroje má příjemné relaxační akordy, které vám umožní vyvolat dobu bez stresu, ať už si ji užíváte na několik minut nebo několik hodin. Nemocnice a zotavovací centra zahrnují muzikoterapii; hudba jako terapeutická možnost pro pacienty může dokonce snížit množství určitých typů potřebných léků. Hudba, zejména ve formě uklidňujících bubnů, vám může pomoci zvládat stres a uvolnit se.

4. Pro cvičení

Pokud začínáte cvičební program, můžete zjistit, že poslech hudby vám může dodat vnitřní sílu a motivaci pokračovat. Optimistické tempo z písně s handpanem může zvýšit vaše rytmické pohyby při chůzi nebo běhu, zatímco pomalejší a měkčí zvuky této instrumentální formy mohou obohatit vaši jógu nebo protahovací rutinu. Ať tak či onak, motivace z tohoto hudebního zážitku může zvýšit váš pracovní výkon, fyzicky i duševně.

Výhody poslechu nebo dokonce hraní hudby byly studovány a bylo ukázáno, že hudba může pozitivně ovlivnit naše pocity, nálady, emoce a zdraví. Díky bohatství hudby, která je dnes v našem světě, jsme schopni poslouchat typ, který k nám „mluví“. Handpany mají tak netypický zvuk, že mnohé přitahují pingy not. Různé typy handpanů, označované také jako ruční pánvičky, vyrábějí různí výrobci a mohou vydávat různé zvuky lišící se od použitého materiálu tak tloušťkou plechu a kvalitou. Pro muzikoterapii bych doporučovat už jen nerezové handpany, díky svému delšímu dozvuku a větší zvukové barevnosti.

KOUKNI SE  Tradiční i neobvyklé vánoční bramborové saláty

Hraní na Handpan vytváří řadu zvukových barev, neustále se měnící souhru energií, které nelze přesně replikovat.

Pohlaďte ladně zakřivený povrch horní skořepiny. Buď jemný. Udělejte si čas .
Dotykem jednoho prstu již vytváříte kaskádu rezonujících zvukových vln: zvukuličky, kopce na povrchu, zemní tíha na klíně. Cítíte, jak zvuk rezonuje s dechem. Bez přemýšlení ; objeví se melodie . Kde to bylo? Jak jsi to našel? Prostě následuj. Intuice vás tam zavede.

Hraní na handpan je mnohem smyslovější, intimnější zážitek než tradiční jamování. Intuice je klíč; přirozeně se naučíte objevovat svůj způsob hry na tento úžasný nástroj, protože neexistuje žádná konvenční cesta, kterou byste sledovali, nebo abyste byli omezováni. K hraní na Handpan nejsouz nutné žádné formální hudební znalosti ani hudební teorie. Hravá povaha a okouzlující zvuk Handpanu z něj činí nástroj zvláště oblíbený dětmi i hudebníky.

Proto říkáme, že neexistuje žádný správný nebo špatný způsob, jak hrát Handpan: je to cesta objevování, duchovního uzdravení a sebevyjádření skrz všeobjímající zvuk ocelového nástroje. Navíc lze handpan kombinovat s dalšími hudebními nástroji, takže si můžete i zajamovat nebo zakoncertovat.

Darina D.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

one × 5 =