15 nejprovokativnějších erotických scén za poslední desetiletí

Mohlo by se zdát, že sex v mainstreamových filmech se nikam dál, než už momentálně je, nepohne. Ale koneckonců, od kontroverzního filmu Larse von Triera s názvem Idioti, kde nejde jen o simulované erotické scény, ale skutečný proces, při kterém herci nehrají, ale provádí akt doopravdy, se takovéto záběry začaly objevovat v řadě významných alternativních filmů, které dokazují, že snímek není jen čistá pornografie, která je toho ochotná ukázat stejně tolik, co říct.

Většina neerotických filmů se zabývá dráždivými scénami, které sice tlačí na hranice a tabu, ale nakonec může vzrušené publikum maximálně doufat v pohled na svléknutou celebritu, ať už je to nahá Jessica Chastain ve filmu Země bez zákona nebo koupající se Michelle Williams v Blue Valentine: Milostný příběh.

Stále ovšem existují filmy, které jsou ochotné být více odvážné a nebojí se divákům ukázat tu sexuální stránku, která se na velkých plátnech až tak moc často nevidí. Snímky s erotickými scénami podbarvenými temnými psychologickými nutkáními nebo odlišnou orientací, to vše zpochybňuje povahu vzrušení a představuje sexualitu v novém kontextu.

Níže se můžete podívat na patnáct provokativních scén, které dokazují, že kino má ještě hodně co nabídnout, a to i pokud jde o náročné publikum.

15Mavis a Matt (Znovu a jinak)

Herečce Charlize Theron není cizí hrát tak, aby to stačilo na kvalitní herecký výkon. Po ztvárnění masové vražedkyně Aileen Wuornos ve snímku Zrůda a oprávněném zisku spousty oceněních, Roger Ebert prohlásil: „Jeden z největších výkonů v historii kina.“

V momentě, kdy Charlize neskrývá svůj působivý pohled za vrstvou make-upu, je její role Mavis Garry, alkoholička, která se snaží rozbít manželství svého bývalého manžela, svým způsobem ošklivá a odpudivá. Když dosáhne samotného dna, iniciuje sex se svým zmrzačeným kamarádem Mattem (Patton Oswalt). Z jejího charakteru se touto scénou stává něco smutného a ubohého. Ačkoliv může být neskutečně žhavá, postava, kterou se stává, je spíše hodná soucitu než vzrušení.

14Themistokles a Artemesia (300: Vzestup říše)

Ne úplně každému divákovi splnil film 300: Vzestup říše očekávání. Oproti původní verzi byly, až na akční scény, záběry příliš sympatické a příjemné. Přesto člověk ale musí uznat skvělý výkon Evy Green v roli Artemesije.

Vrchol filmu přichází ve chvíli, kdy se Themistokles (Sullivan Stapleton) setkává s Artemesijí, která se ho snaží přesvědčit, aby se připojil k jejím řadám tím, že s ní bude mít pohlavní styk. Co tuto sexuální scénu odděluje od hlavního proudu mainstreamových filmů je to, jak moc je jejich setkání naplněné násilím. Je o sexu, stejnou měrou je zároveň ale i o tom, jak na sebe vzájemně působí osoby s vůdčí autoritou. Je to jeden z mála momentů ve filmu, kdy se postavy přibližují skutečným lidem.

KOUKNI SE  Nejlepší utajená camea ve filmech Marvelu

13Lily a Nina (Černá labuť)

Před tím, než režisér Darren Aronofsky natočil snímky Wrestler a Černá labuť, zamýšlel vytvořit film o zápasníkovi, který se zamiluje do baletky. Smyslem bylo ukázat, jak obě postavy tlačí svoje těla do extrému kvůli povoláním, které si vybraly.

Nakonec přišel s nápadem rozdělit koncepci do dvou filmů. Černá labuť tak přednesla silnou studii o snaze a vytrvalosti, s jakou se snaží být baletka nejlepší, a poukázala na psychické problémy, se kterými se musí tanečnice potýkat. Natalie Portman jako Nina zachycuje proces mentálního rozpadu nadané baleríny, jehož následkem jsou halucinace, které nejsou zřejmější nikde jinde než v lesbické scéně s její taneční rivalkou Lily (Mila Kunis). Zakončení scény představou o Lily, které začne růst na zádech peří a nakonec přitiskne Nině na hlavu polštář, ukazuje zvrácenou sexuální energii její obsedantní mysli.

12Sabina a Carl (Nebezpečná metoda)

David Cronenberg zkoumá ve svých filmech neobvyklé sexuální tužby. Možná nejslavnější je (nebo by měl být spíše neslavný?) film Crash, kde se zaměřuje na zvláštní formu sexuální deviace zvané paraphilia, kvůli níž jsou lidé vzrušeni z automobilových nehod.

V Nebezpečné Metodě obrací svou pozornost na soupeření mezi psychology Sigmundem Freudem (Viggo Mortensen) a Carlem Jungem (Michael Fassbender). Zatímco je Freud braný jako osoba se zaujetím pro sex, Jung prožívá sexuální vztah se svou pacientkou Sabinou (Keira Knightley), problémovou ženou, se kterou uskutečňuje zvláštní praktiky, jako jsou výprask a otroctví.

11Malkina a Ferrari (Konzultant)

Muž. Žena. Základní prvky pro klasický sexuální akt. Někdy ale přece jenom dokáží být erotické scény poněkud matoucí.

Je to rozhodně případ scény ve filmu Konzultant od režiséra Ridleyho Scotta, který nechal manipulativní sociopatku Malkinu (Cameron Diaz) lézt a skotačit na kapotě žlutého Ferrari. Těžko říct, kam Scott touto scénou mířil, ale můžeme si být jistí, že v méně obvyklé sexuální scéně Cameron Diaz ještě dlouho neuvidíme.

10Lucy a cizinec (Šípková Růženka)

Když hrála Catherine Denevue ve snímku Kráska dne, stala se prostitutkou Séverine Serizy, která chtěla tímto povoláním nasytit své sexuální touhy.

Australské drama Šípková Růženka nese stejnou myšlenku, a zároveň ji rozvrací tím, že jeho hlavní postava Lucy (Emily Browning) se do sexu se svými klienty neangažuje, ale raději se nechává zdrogovat tak, že s ní postarší muži mohou doslova i spát. Zaměření na to, co se s Luciiným spícím těle v době nevědomosti děje, je důkladné, a v momentě, kdy ji jeden klient opásá a oplzle to komentuje, není možné, aby to divák sledoval bez jakéhokoliv nepříjemného pocitu.

9Brandon a dvě prostitutky (Stud)

Michael Fassbender vyobrazoval Carla Junga a jeho sexuálního vztah s pacientkou, který by se mohl řadit mezi tabu. Tentokrát hraje roli muže, který bojuje s úplně jiným problémem – nekontrolovatelnou závislostí na sexu.

KOUKNI SE  10 celebrit, které postihla rakovina

Snímek Stud má po celé své trvání velice explicitní erotický materiál, ale jen málo z něj jde popsat jako sexuálněvzrušující. Režisér Steve McQueen se daleko více zajímá o psychologickou sexuální závislost a jeho cílem je naplnění charakteru, ne dráždění publika. Nejvíce evidentní je to ve scéně, kdy má Brandon (Michael Fassbender) pohlavní styk se dvěma prostitutkami. Přes všechnu erotiku na obrazovce je vidět především prázdnota a izolace, které mu v mysli přetrvávají.

8Isabelle a Georges (Jen 17)

Stejně jako v Šípkové Růžence zkoumá v dramatu Jen 17 mladá dospívající dívka svou sexualitu prostřednictvím prostituce.

Před pár desetiletími by si člověk jen stěží dokázal představit film o školačce, která se stane prostitutkou, ale díky schopnostem režiséra Françoise Ozona bylo s tímto tématem manipulováno s jemností a zralostí. Nejnáročnější scéna přichází v momentě, kdy má Isabelle sex s Georgesem, postarším klientem, který upřednostňuje lásku a mazlení před bezduchým sexem. Když dostane Georges infarkt přímo při pohlavním styku, mění se sexuální vzrušení na zoufalý akt dýchání z úst do úst.

7Amy a Desi (Zmizelá)

Ačkoliv se Ben Affleck s rolí Nicka Dunna ve snímku Zmizelá vypořádal vcelku chvalitebně, největší pozornost na sebe strhla Rosamund Pike, která ztvárnila Nickovu manželku Amy, sociopatickou ženu, která úmyslně zmizí a nechá manžela obvinit ze své vraždy.

Ze zranitelné na nesmírně vypočítavou, ve scéně, kde manipuluje svého bývalého milence Desiho pro své vlastní účely, je zvrácenost Amyina charakteru nejpatrnější. Samotná postelová scéna dosahuje opravdu až psychopatických výšek, kdy Amy Desiho svede a při Desiho vyvrcholení mu podřízne hrdlo. Diváci, kteří netušili, co přijde, jistě za pár sekund přešli od vzrušení k naprostému zděšení.

6Lisbeth a Nils (Muži, kteří nenávidí ženy)

Zmizelá rozhodně nebyla jediná literární adaptace Davida Finchera, jež zahrnuje nějakou provokativní erotickou scénu, která tlačí na mainstreamové hranice kinematografie. Šokující sexuální scénu nabízí i film Muži, kteří nenávidí ženy.

Poté, co byla Lisbeth (Rooney Mara) nucena vykonávat sexuální akty se svým zákonným zástupcem Nilsem (Yorick van Wageningen), se rozhodně vyrovnat účty, Nilse sváže, mučí ho taserem, análně ho znásilní robertkem a na závěr mu na hruď vytetuje “násilník”. Od typického sexuálního vzrušení má tato scéna daleko, představuje čistě brutální a velice perverzní pomstu, která se přibližuje tradicím stejně tak šokujícímu filmu Plivu na váš hrob.

5Adele a Emma (Život Adele)

Pokud existuje nějaká pověst o francouzských sexuálně nabitých filmech, tak především ta, že jsou mnohem prostopášnější než jejich americké protějšky. Život Adele, který líčí lesbický život a je plný scén explicitního sexu, není výjimkou.

KOUKNI SE  5 smazaných filmových konců, které jsou lepší než originál

Zdlouhavé a podrobné scény byly terčem reakcí diváků a kritiků, ale skutečný spor byl především v zákulisí. Herečky Léa Seydoux a Adèle Exarchopoulos popsaly natáčení jako něco opravdu hrozného a nějaké scény se musely kompletně předělat.

4Joe a dva muži (Nymfomanka)

Ať už je to Idiot, Prolomit vlny nebo Antikrist, ve filmech Larse von Triera je sex zřídkakdy viděn jako akt romantické lásky.

Už od začátku bylo jasné, že s titulem „Nymfomanka“ se o nic zamilovaného jednat nebude, a bylo více než do nebe volající, že drama bude prosáklé spoustou náročných erotických scén, se kterými se budou muset diváci vypořádat. Joein sex s dvěma černošskými muži zachycuje absenci jakéhokoliv emočního významu a výstižně vyobrazuje její sexuální závislost a schopnost citově se distancovat od lidí, se kterými má pohlavní styk.

3Franck a Michel (Neznámý od jezera)

Izolované jezero, kde můžou na slunci odpočívat gayové a občas se vytratit do křoví, aby si užili i něco víc – přesně to nabízí eroticky nabitý thriller Neznámý od jezera.

I přes to, že Franck (Pierre Deladonchamps) přistihne Michela (Christophe Paou) přímo při vraždě, nic mu nebrání se zamilovat, a to bez ohledu na rizika a nebezpečí, které tento vrah přináší.  Jejich erotické scény hraničí s hardcore pornografií, intenzitu napětí stupňuje i vědomí, že Michel může v každém okamžiků Francka zabít, stejně jako zabil jiné muže.

2Sharla Smith a Zabiják Joe (Zabiják Joe)

Zajímavé představení poskytuje i Matthew McConaughey v nezávislých filmech jako je například Zabiják Joe, ve kterém hraje sociopatického detektiva, který si přivydělává jako nájemný vrah.

Zabiják Joe (Matthew McConaughey) je manipulátor, který dokáže ovládat každého, koho má kolem sebe. Ve chvíli, kdy se za určitých okolností se směsicí lichotek a hrozeb dostává do rodiny Smithových, zahajuje sexuální vztah s nejmladším členem rodiny, nezletilou dívkou Dottie (Juno Temple). Aby toho nebylo málo, v jedné scéně dokonce nutí její matku Sharlu (Gina Gershon) předvádět orální sex na kusu smaženého kuřete.

1Laura a Arturo (Přestupný rok)

Nebuďte zmatení a nezaměňujte romantickou komedii Přestupný rok za stejnojmenný mexický film, který vypráví depresivní příběh o sadistickém vztahu. 

Přestupný rok líčí zkušenosti Laury (Mónica del Carmen) a jejího milence Artura (Gustavo Sánchez Parra), kteří objevují jakousi vášeň v násilných sexuálních praktikách. Po tom, co je Arturo potrestán řeznickým nožem, Laura pokračuje masturbací jeho údu a vypráví mu při tom, jak by ho při sexu chtěla vykuchat. Stanovila si na to dokonce datum – následující den přechodného roku.

 

Tereza Brunerová

www.whatculture.com

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

four − 2 =