15 nejlepších akčních filmů všech dob

Automobilové honičky. Ostré přestřelky, při kterých běží mráz po zádech. Nekončící napínavé pěstní souboje. To všechno patří do správného ikonického akčního filmu. Každý rok natočí Hollywood celou řadu akčních filmů. Ale většina z nich jsou jen popkornové blockbustery, které nestojí za zmínku. Přesto se dá narazit na spoustu filmů, u kterých nám někdo neustále musí připomínat, abychom dýchali. Dnes se podíváme na legendy, které jsou považovány za nejlepší akční filmy všech dob.

15. Zátah: Vykoupení (2011)

Zátah: Vykoupení napsal a zrežíroval Gareth Evans, který se proslavil právě dvojdílnou akční sérií Zátah. První díl s podtitulem „vykoupení“ vypráví o speciálním komandu, které má za úkol vniknout do přísně střeženého domu a zneškodnit šéfa gangu. Tým je však brzy prozrazen a zbytek nájemníků stojí před jednoduchou volbou – buď se přídají na policejní stranu, nebo zemřou.

Film je speciální tím, že nepoužívá CGI ani velké množství výbuchů nebo drahých těžkých zbraní. Místo toho je napěchován skupinou lidí, kteří jsou nuceni naplno využít asijského bojového umění zvaného Silat. Zátah má skvěle propracované bojové choreografie a je tak naplněn akčními scénami od začátku až do konce, že by si i Chuck Norris musel vyndat ruce z kapes, aby to za těch 100 minut všechno zvládl.

14. Skála (1996)

Skála je jedním z prvních a bezpochyby nejlepších filmů známého režiséra Michaele Baye, který má na svědomí filmy jako Armageddon, Mizerové 1 a 2, 13 hodin: Tajní vojáci z Benghází nebo sérii sci-fi filmů Transformers. Nicolas Cage dostal v tomto filmu svou první akční roli a Sean Connery zase jednu ze svých posledních. Oblíbený Ed Harris si ve filmu vystřihl záporáka, za kterého byl ještě dlouho mnohými kritiky obdivován, a někteří diváci mu v kině tajně drželi palce. Hans Zimmer a Harry-Gregson Williams k filmu složili nezapomenutelnou napínavou hudbu, která inspirovala spoustu pozdějších soundtracků. Kromě toho film vydělal přes 350 milionů dolarů, což je pětkrát víc, než byl filmový rozpočet. Natáčení také postihla jedna nešťastná událost. Producent Don Simpson přebral drog víc, než bylo jeho tělo ochotno přijmout. Nakonec byla Skála věnována jeho památce.

Příběh akčňáku Skála se točí okolo generála amerického námořnictva (Ed Harris), který se opevní s hrstkou svých nejlepších mužů v bývalém vězení Alcatraz a vyhrožuje, že odpálí patnáct raket naplněných nervovým plynem. Jde mu o jediné – aby americká vláda odškodnila rodiny, které přišly o své muže kvůli válečným operacím. Generál drží v zajetí 81 rukojmích, takže žádná záchranná akce nepřipadá v úvahu. Nebo ano? Špičkový chemický specialista FBI (Nicolas Cage) a jediný člověk, kterému se kdy povedlo uprchnout z Alcatrazu (Sean Connery), spojí své síly spolu s elitním komandem FBI, aby zachránili desítky tisíc nevinných lidských životů.

13. Ip Man

Tato legendární čínská kung-fu bojovka odstartovala sérii šesti filmů a jednoho televizního seriálu a proslavila Donnie Yena, představitele bojovníka za spravedlnost proti japonským utlačovatelům. Prvního Ip Mana zrežíroval Hong-Kongský režisér Wilson Yip, stejně jako jeho další dvě úspěšná pokračování. Film se stal úspěšný hlavně díky propracované bojové choreografii, ve které převládají nadlidsky rychlé údery a originální pohyby, které inspirovaly celou generaci dalších filmů zabývajících se bojovým uměním. Diváci si velmi rychle oblíbili mírného a dobrotivého hlavního hrdinu, který si pevně stojí za svým přesvědčením.

Ip Man se odehrává v roce 1935, kdy čínské město Foshan čelí japonské invazi. Japonci jsou ohromeni znalostmi bojových umění v tomto městě, a tak požadují po jednom mistrovi, aby toto umění naučil japonské bojovníky. Ten ale odmítá a rozhodne se postavit útlaku japonských bojovníků.

12. Na hraně zítřka (2014)

Akčním hitem posledních let se stal film Na hraně zítřka. Za tímto filmem stojí režisér Doug Liman, který se proslavil režií Agenta bez minulosti, prvního filmu ze série akčních filmů o Jasonu Bourneovi. Kromě toho režíroval i film Mr and Mrs Smith a letos natočil akční snímek s Tomem Cruisem Barry Seal: Nebeský gauner (trailer zde). Za dva roky se od něho máme dočkat pokračování Na hraně zítřka s názvem Live, die, repeat and repeat.

Ve filmu si hlavní role zahráli Tom Cruise a Emily Blunt. Na filmu se mi líbí způsob zpracování, který režisér zvolil pro opakování dnů. Neustálé rychlé a prudké střihy od sebe oddělují jednotlivé dny a vy můžete pozorovat, jak se hlavní postava každým dnem fyzicky, psychicky i morálně neustálé vyvíjí.

KOUKNI SE  10 nejlepších hororů o posedlosti démony

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, kdy Mimikové, agresivní mimozemská rasa, zaútočí na Zemi. Obracejí velká města v hromadu trosek a zanechávají za sebou miliony lidských obětí. Podplukovník Bill Cage (Tom Cruise), který nikdy nebyl v žádné bitvě, je degradován a s nulovým výcvikem a mizernou výzbrojí poslán splnit úkol, který není ničím jiným než sebevražednou misí. Během několika minut je zabit, ale předtím se mu podaří zneškodnit takzvanou Alphu. Ač se to zdá nemožné, procitne opět na začátku toho samého pekelného dne a je nucen znovu bojovat a zemřít… a tak stále dokola. Bill Cage se dostal do časové smyčky a je odsouzen prožívat nelítostnou bitvu znovu a znovu. Po jeho boku bojuje členka speciálních jednotek Rita Vrataski (Emily Blunt), která zlikvidovala víc Mimiků než kterýkoliv jiný bojovník na Zemi. Každá další bitva je pro Cage a Ritu příležitostí najít způsob, jak mimozemské vetřelce porazit a Zemi zachránit.

11. Poslední skaut (1991)

Zábavnou akční jízdu plnou vtipných hlášek Poslední skaut natočil dnes již zesnulý bratr Ridleyho Scotta – Tony Scott. Poslední skaut je film, který odstartoval Tonyho kariéru úspěšných filmů. Hned po Posledním skautovi totiž vznikly filmy jako Pravdivá romance, Krvavý příliv nebo Nepřítel státu. Scénář napsal režisér a scénárista Shane Black, který vymyslel scénáře k filmům Smrtonosná zbraň, Iron Man 3 nebo Správní chlapi. Letos chystá režírovat svůj pátý film, kterým bude remake na Predátora. Hlavní role se zhostil Bruce Willis, který je ztělesněním akčních filmů s nezapomenutelnými hláškami.

Poslední skaut se soustředí na příběh soukromého detektiva Joe Hallenbecka, který je najat tanečnicí Cory jako tělesná stráž. Příliš se neosvědčí. Cory je v noci na ulici zastřelena neznámými zabijáky a Joe si jen se štěstím zachrání holý život. Spojí se s ním Coryin přítel, černý hráč amerického fotbalu Jimmy Dix, který byl vyřazen zkorumpovaným manažerem Marconem ze svého týmu. Oba muži prohledají Coryin byt a naleznou důkazy o tom, že Marcone podplácel senátora Baynarda, čehož se dívka snažila využít, aby byl Jimmy přijat zpátky do mužstva. Postupně se Hallenbeck dostává do pavučiny plné politických intrik a plánovaných vražd.

10. Leon (1994)

Jeden z nejslavnějších francouzských akčních filmů Leon stvořil scénárista a režisér Luc Besson. Ten je známý jako režisér a scénárista filmů Magická hlubina, Brutální Nikita, Pátý element nebo Lucy. Letos šel do kin jeho nejnovější sci-fi snímek Valerian a město tisíce planet (recenze zde). Leon je také vůbec prvním filmem oskarové herečky Natalie Portman. Ta si ve filmu zahrála ve svých třinácti letech. Prvně ji rodiče nechtěli ve filmu nechat hrát, ale po přečtení scénáře nakonec na nabídku přikývli. Leon je rozšířením postavy „čističe“ z filmu Brutální Nikita. Luc Besson se rozhodl této postavě věnovat celovečerní film a do hlavní role obsadil svého oblíbence Jeana Rena. Hlavního záporáka si vystřihl Gary Oldman, pro kterého se role stala ikonická díky problémům s hněvem, které daly Oldmanovi spoustu hereckého prostoru.

Leon je strhující thriller o nájemném zabijákovi, který zachrání život malé holčičce jménem Mathilda, které vyvraždí celou rodinu zkorumpovaný policista (Gary Oldman). Leon je profesionál, který nemá rodin ani přítelkyni a zdá se, že nikdy necítil lásku. Jeho jedinou radostí je květina v jeho bytě. Mathilda se postupem času stává vším, co Leon postrádal. Je jeho rodinou, nejbližším přítelem i parťákem v „pracovních“ záležitostech.

9. Rambo: První krev (1982)

Rambo se Sylvesterem Stallonem je dnes naprostá akční klasika, ačkoliv má pouze 93 minut. Rambo je oddychová akční jízda plná těžkých zbraní, drsných výrazů Sylvestera Stallona a hlavně soubojů Ramba proti ohromné přesile nepřátel.

První film ze série o Rambovi vypráví o tom, jak se voják americké armády John Rambo (Sylvester Stallone) po letech vrací z pekla vietnamské války zpět do své vlasti. Ale politická situace se mezitím změnila, mladý muž se setkává jen s nepochopením a jednoho dne je šerifem malého podhorského městečka (Brian Dennehy) zatčen pro potulku a odveden na místní policejní stanici. Podaří se mu však utéct a v nedalekých horách svádí se svými pronásledovateli nelítostný boj o holý život.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s mimozemšťany

8. 96 hodin (2008)

Za snímkem 96 hodin (Taken) stojí francouzský režisér a kameraman Pierre Morel. Scénář napsal již výše zmiňovaný Luc Besson spolu s Robertem Markem Kamenem. Oba scénáristé spolupracovali i na scénáři k filmům Pátý element, Kurýr nebo Polibek draka, takže se důvěrně znají. 96 hodin stopáží nepřesahuje ani hodinu a půl. Přesto se do něj vešlo spoustu emocí a to hlavně vzteku nekompromisního hlavního hrdiny, kterého si zahrál Liam Neeson. Na filmu diváci obdivují originální vykreslení zločinem prosáklé Paříže, která svými temnými kouty někdy připomíná komiksové město Gotham.

Snímek 96 hodin pojednává o starostlivém otci, který pustí svou dceru na několik týdnů do Paříže pod podmínkou, že se mu bude pravidelně hlásit. Při jednom rutinním hlášení Kim vidí, jak její kamarádku unáší banda obchodníků s bílým masem a těsně před tím, než vezmou i ji, celou situaci vylíčí tatínkovi, kterého má právě na telefonu. Což je dobře, protože Bryan není jen tak obyčejný tatínek – je to bývalý špion, který je zvyklý jít si za svým a dostat to, co chce. A svou dceru chce zpátky víc než cokoliv jiného.

7. Predátor (1987)

Predátor je akčním veledílem amerického režiséra Johna McTiernana, který má na svém kontě snímky jako Smrtonosná past, Hon na ponorku nebo Aféra Thomase Crowna. Hlavní role se zhostil Arnold Schwarzenegger. Ve vedlejší roli se zde objevil i režisér a scénárista Shane Black, který příští rok chystá remake téhle slavné klasiky. Alan Silvestri složil k Predátorovi kultovní hudbu, která je podle mnohých dokonalým ztělesněním napětí a konfrontace s tajemným zlem.

Predátor vypráví příběh skupiny vojáků, kteří se ocitnou v džungli, kde přistane kosmická loď. Na palubě lodi je dokonale vyzbrojený mimozemský nimrod. Lovnou zvěří se pro něj stávají nejen dravci obývající džungli, ale také lidé. Džungle se mění v past, z níž není úniku, a američtí hrdinové poprvé v životě poznávají, co je to strach.

6. Mission Impossible: Národ grázlů (2015)

Nejnovější kousek ze série Mission Impossible je kritiky považován za nejzdařilejší díl celé série. Scénáře a režie se ujal Christopher McQuarrie, který získal Oskara za nejlepší scénář díky filmu Obvyklí podezřelí. Novému dílu Mission Impossible se povedlo vymyslet skvělý příběh plný intrik, podvodů a nečekaných zvratů. Kromě Toma Cruise se ve filmu objeví spousta dalších herekých hvězd jako například Simon Pegg, Jeremy Renner nebo Sean Harris.

Příběh nové Mission Impossible začíná v momentě, kdy se státním úředníkům přestanou líbit neortodoxní pracovní metody tajné vládní služby IMF (Impossible Mission Force), proto ji rozpustí a jejího šéfa Ethana Hunta chtějí hnát k zodpovědnosti. Mezitím se začíná o slovo hlásit mýtická organizace Syndikát, jejímiž členy jsou zběhlí tajní agenti. Jejím cílem je prostřednictvím řízených teroristických útoků zavést světový pořádek. Ačkoliv Hunt nemá pro akci proti Syndikátu oficiální pověření a pohybuje se v ilegalitě, shromáždí své zkušené parťáky a pokusí se tyto profesionální teroristy zastavit.

5. Bourneovo ultimátum (2007)

Třemi Oskary oceněný akční snímek Bourneovo ultimátum je třetím dílem série akčních filmů o Jasonu Bourneovi. Režie se ujal Paul Greengrass, pro kterého je typická třesoucí se kamera a hromada střihů propojená s ohromným množstvím propracovaných pohybů při jednotlivých soubojích. Bourneovo ultimátum je pro mnohé vrcholem celé série o „Agentu bez minulosti“, protože nabízí rozluštění mnoha hádanek a otazníků, které vznikaly s postupným odhalováním Bourneovy minulosti. Kromě toho je Ultimátum akční jízda od začátku až do konce a nemá jediné hluché místo. Navíc nechybí Matt Damon v roli charizmatického tajného agenta prchajícího před spoustou nepřátel.

Elitní tajný agent Jason Bourne (Matt Damon) stojí na prahu řešení vlastní životní hádanky a chystá se vyhlásit Bourneovo ultimátum. Náročnou cestu za poznáním sebe sama mu prakticky od začátku komplikovala řada nájemných zabijáků, kteří na něm pracovali z pověření jeho bývalých zaměstnavatelů. Ti totiž usilují o pravý opak toho, po čem touží Bourne. Tedy aby si na všechno vzpomněl. Tím, jak se víc a víc blíží k odhalení pravdy, zesiluje se i jejich nervozita a aktivity jimi najatých vrahů.

4. Nelítostný souboj (1995)

Většina populárních akčních filmů se chlubí krátkou stopáží. To ale není případ skoro tříhodinového eposu Nelítostný souboj. Ten pochází z dílny režiséra Michaela Manna, který je známý díky filmům Poslední mohykán, Insider: Muž, který věděl příliš mnoho, Ali, nebo Veřejní nepřátelé. Ke všem těmto filmům Mann taky napsal scénář. Nelítostný souboj je drsné vyobrazení gangsterského života profesionálních lupičů, ve kterém hrají Al Pacino, Robert De Niro, Val Kilmer nebo Natalie Portman. Nelítostný souboj je specifický tím, že se v něm míchají napínavé akční scény plné epických přestřelek s automatickými zbraněmi a dialogové scény, díky kterým do hloubky poznáme život a morálku hlavních hrdinů.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s křesťanskou tematikou

Neil McCauley (Robert de Niro) dělá to, co umí nejlépe. Živí se jako profesionální lupič. Společně se svou bandou ukradl dluhopisy peněžního magnáta Rogera van Zanta (William Fichtner). Akce však nedopadla zrovna nejlépe, protože jeden ze členů bandy, Waingro (Kevin Gage) postřílel celou posádku obrněného vozu. Po stopách celé bandy se vydává detektiv Vincent Hanna (Al Pacino). Hanna podobně jako McCauley taky dělá to, co umí nejlépe, ale je na opačné straně zákona. Navíc se mu hroutí už třetí manželství, protože své práci obětuje všechen svůj čas. Začíná souboj dvou mužů, kteří vzájemně tuší každý krok toho druhého, a oba mají plán, jak toho druhého dostat.

3. Smrtonosná past (1988)

Smrtonosná past je další z mnoha úspěšných akčních filmů Johna McTiernana. V hlavních rolích se ve Smrtonosné pasti objeví Bruce Willis. Ve filmu si zahrál záporáka známý herec Alan Rickman, který se proslavil rolí profesora Snapea v Harrym Potterovi. Navzdory vcelku jednoduchému příběhů je Smrtonosná past jeden z nejnapínavějších akčních filmů všech dob. Akční scény ve Smrtonosné pasti totiž na sebe navazují v zběsilém tempu a nemáte čas si odskočit, aniž byste nepřišli nejméně o dva vystřílené zásobníky a několik pěstních soubojů.

Newyorský policista John McClane (Bruce Willis) přijel do Los Angles navštívit svou ženu, která je zrovna na vánočním večírku v nedostavěné budově firmy Nakatomi. Do budovy však vtrhne německý terorista Hans Gruber (Alan Rickman) se svou jednotkou a zajme všechny hosty včetně McClaneovy ženy. Jediný McClane unikne požárním schodištěm. Teroristé nechtějí propuštění několika svých členů, jak říkají, ale jejich hacker se pokouší dostat do sejfu firmy Nakatomi, ve kterém se nachází 640 milionů dolarů.

2. Matrix (1999)

Matrix je milníkem v žánru kyberpunkových sci-fi filmů a stal se celosvětovým fenoménem. Za úspěchem celé trilogie Matrix stojí bratři Wachowští (dnes po operativní změně pohlaví již sestry Wachowské). Studio bylo uchváceno originálním scénářem, který čerpal inspirace z počítačových her, anime, Alenky v říši divů nebo i samotné Bible. Ale nechtělo svěřit tak komplikovaný projekt s filozofickým a morálním přesahem nováčkům. Ale Wachowští se nevzdali a předvedli studiu vizuální nákresy některých scén a studio přesvědčili. A výsledek? Hit oceněný Oskarem s přelomovými vizuálními efekty, který utržil skoro půl miliardy dolarů.

Matrix je příběhem Thomase Andersona, který žije poklidný život v New Yorku. Jednoho dne jej ale zkontaktuje Morpheus, který mu ukáže šílenou pravdu. Thomas Anderson žije ve virtuální realitě zvané Matrix. Ale ne v roce 1999, ale spíše něco okolo 2999. Skutečný svět byl zničen a v jeho troskách bojují lidé proti strojům, které se vzbouřily nadvládě lidí.

1. Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Čtyřmi Oskary oceněný akční snímek, který udělal z Arnolda Schwarzeneggera legendu. To je Terminátor režiséra Jamese Camerona, který stojí za filmy jako Vetřelci, Pravdivé lži, Titanik nebo Avatar. Za slavnou hudbou stojí uznávaný skladatel Brad Fiedel. Druhý Terminátor je nezapomenutelný díky souboji dvou dokonalých strojů na zabíjení, z nichž jeden je ikonický mrazivý záporák a druhý cool klaďas, který buduje vztah s člověkem Johnem Connorem.

Terminátor 2: Den zúčtování se odehrává deset let po neúspěšném pokusu zabít Sarah Connorovou, matku budoucího vůdce lidstva ve válce proti strojům. Do Los Angeles se vrací z budoucnosti nový Terminátor, typ T-1000, aby zlikvidoval už narozeného Johna Connora. Dospělý Connor v roce 2029 na svoji ochranu posílá do minulosti druhého terminátora T-800. Oba stroje nezávisle na sobě pátrají po malém Johnovi. Chlapec zjišťuje, že T-800 je naprogramován na jeho ochranu, a s jeho pomocí osvobodí svou matku z psychiatrického ústavu, kde je léčena z údajné schizofrenie. T-800 oběma vysvětluje, co přinese budoucnost. Tu je však možné změnit.

Pavel Melotík

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

three × 1 =