Křesťanství a víra jako taková, to je věčné téma. A proto vám v tomto článku představím nejlepší filmy s křesťanskou tematikou či křesťanským podtextem. Nemusíte se bát. Je z čeho vybírat. Najdete tady filmy pro celou rodinu, filmy založené na skutečných událostech a také klenoty kinematografie pro náročnější, vážnější diváky. Třešničkou na dortu je jeden snímek natočený ještě černobíle. Ale nepanikařte, kromě opravdu starých a starších filmů zde naleznete filmy, které vznikly po roce 2000. Tak doufám, že si vybere každý. 🙂
10. Umučení Krista
Umučení Krista je americký biblicko-dramatický velkofilm z roku 2004 v režii Mela Gibsona a v hlavní roli s Jamesem Caviezelem, představitelem Ježíše Krista. Biblický příběh ve filmu popisuje posledních 12 hodin Ježíšova života na Zemi. Snímek začíná Ježíšovou modlitbou po Poslední večeři a končí jeho ukřižováním na vrcholu Golgoty. Pro Gibsona to byl třetí režisérský počin nominovaný na tři Oscary. Bohužel ani jednu nominaci neproměnil. James Caviezel byl v té době nadějný a talentovaný herec známý z filmů jako Skála, Tenká červená linie, Frekvence, Hrabě Monte Christo. Gibson si Caviezela vyhlédl jako dokonalého kandidáta pro ztvárnění největší postavy v lidských dějinách. Herec na oplátku roli přijal.
Celý film se nese v nesmírně silném a autentickém duchu. James Caviezel se ukázal jako trefa do černého a svou roli sehrál s maximálním nasazením. Nehledě na to, že některé scény působící hlavní postavě utrpení ve filmu musel Caviezel skutečně podstoupit. Například kříž, který ve filmu nese jako Ježíš Kristus, vážil cca 70 kg. Takže pokud si myslíte, že šlo pouze o odlehčenou atrapu, jste na omylu. A to nemluvím o fyzických a zdravotních problémech, které během natáčení filmu zažil. Přes všechny syrově brutálnější scény jde o jeden z nejlepších filmů, který dokládá, co musel Ježíš v posledních hodinách svého života vytrpět, aby usmířil svět plný hříšníků s Bohem. Můžu říct, že i kdyby toto byl jediný důvod, proč se na film podívat… Zkrátka stojí za zhlédnutí.
9. Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň
Dosud neexistuje krásnější film s křesťanskou tematikou, vhodný pro celou rodinu, než první Letopisy Narnie s podtitulem Lev, čarodějnice a skříň z roku 2005. Rodinný dobrodružný fantasy snímek režíroval Andrew Adamson (Shrek, Shrek 2, Letopisy Narnie: Princ Kaspian). Film vznikl podle stejnojmenné knižní předlohy spisovatele, křesťanského myslitele a blízkého přítele J. R. R. Tolkiena, Clivea Staplese Lewise (zkráceně C. S. Lewis).
Letopisy Narnie vám předkládají příběh čtyř dětí, které jsou nuceny odjet z Londýna kvůli nekončícím leteckým útokům nacistického Německa. Dočasné útočiště naleznou daleko na severu Anglie v domě starého profesora. Jednoho dne jsou nucení schovat se před profesorovou nepříjemnou služebnou do obrovské skříně. V ní naleznou říši jménem Narnie, kde vládne zlá čarodějnice. Děti musí naleznout lva Aslana, právoplatného krále Narnie, a s jeho pomocí porazit čarodějnici a nastolit v Narnii mír a klid.
Tvůrci filmu si dali poměrně dobře záležet na viditelné podobnosti postav z filmu se svými protějšky z Bible. Jeden příklad za všechny. Lev Aslan – král zvířat = Ježíš – král lidí. Ještě více viditelné je to v samotném filmu. Když se Aslan obětuje za člověka (Edmunda), aby mohl později povstat z mrtvých. Stejně jako to udělal Ježíš. Škoda jen, že se Hollywood snažil udělat z plánované filmové série něco, čím není. Snad právě proto byly třetí Letopisy Narnie posledním snímkem, který vznikl podle knižní ságy. Doufám, že plánovaný druhý pokus vezmou za ten správný konec a nebudou z toho dělat další blockbusterovou sérii na peníze.
Dobrodružné fantazy navíc získalo Oscara v roce 2006 za Makeup a další dvě nominace za Mix zvuku a Vizuální efekty.
8. Zrození šampióna
Další film je založený na pravdivém příběhu Leigh Anne Tuohy a Seana Tuohy, kteří si k sobě vezmou afroamerického dospívajícího bezdomovce Michaela Ohera. Michael nemá tušení, kdo je jeho biologický otec, a matka je drogově závislá. Na začátku měl Michael pouze formální nízké vzdělání a málo dovedností. Leigh Anne brzy vypozoruje Michaelovu zálibu v americkém fotbale. Oba, Leigh a Sean, se rozhodnou splnit Michaelův sen o hraní fotbalu na profesionální úrovni. Dají mu nejen rady, zkušenosti a dovednosti do života, ale také teplo milujícího domova, které Michael nikdy nepoznal.
Film ukazuje, jaké hodnoty jsou v životě nejdůležitější a snaží se smazat rasové, etnické a sociální rozdíly, které stále hýbou dnešním světem. Toto životopisné sportovní drama v režii Johna Lee Hancocka podle knižní předlohy Michaela Lewise se Sandrou Bullock v hlavní roli si právem vysloužilo Oscara v kategorii Nejlepší herečka v hlavní roli. Plus nominaci jako Nejlepší film. Rozhodně doporučuji.
7. Desatero přikázání
Mezi nejlepší filmy s křesťanskou tematikou patří také starší kousky. Jedním z nich je dobrodružné historické drama v režii a produkci Cecila B. DeMillea z roku 1956.
Snímek dramatickým stylem popisuje biblický příběh o životě Mojžíše, adoptovaného egyptského prince, který se stává skutečným bratrem a vůdcem zotročených Židů. Svůj židovský lid vede k hoře Sinaj, kde od Boha dostává Desatero přikázání vytesané do desek.
Režisér předkládá film plný vášně, víry a univerzálního, stále platného poselství, které bychom měli brát na lehkou váhu. „Druhou páteří“ filmu se stala propracovaná výprava, vizuální efekty a špičkové herecké výkony tehdejších hollywoodských hvězd a vynikající práce kameramanů. Ne nadarmo získal film Desatero přikázání Oscara právě za vizuální efekty. Nehledě na stáří filmu a komplexní dějovou látku v něm obsaženou, byste si film určitě neměli nechat ujít a přidat do svého seznamu filmů, které chcete vidět.
6. Ježíš Nazaretský
Ježíš Nazaretský je jediný film vytvořený výhradně pro televizní produkci. Se svou celkovou stopáží 382 minut byl rozdělený do filmové minisérie. Abych to upřesnil. Jde o britsko-italskou televizní minisérii režírovanou Francem Zeffirellim z roku 1977. Scénář napsal Zeffirelli spolu s Anthonym Burgessem a Suso Cecchi d´Amico.
Film mapuje celý Ježíšův život od jeho narození, životní dráhu, kázání lidem, ukřižování a zmrtvýchvstání. V tomto biblickém ztvárnění příběhu si Ježíše zahrál Robert Powell. Do minisérie, která stojí za zhlédnutí, se dostala spousta prvotřídních amerických a evropských hereckých činitelů té doby. Že má film skutečně hvězdné obsazení dokazuje fakt, že hned sedm herců z nich jsou držitelé Oscarů. To už něco znamená.
5. Surfařka
Surfařka nás vrací zpět do novější doby. V pořadí druhé životopisné sportovní drama Seana McNamary vzniklo také podle skutečné události. Příběh mladé nadějné surfařky, kterou žralok připravil o pravou ruku, si můžete koupit také v knižní podobě. (Surfařka: Pravdivý příběh víry, rodiny a boje dostat se zpět na prkno) V hlavní roli Bethany Hamiltonové se objevila vycházející křesťanská herecká hvězda AnnaSophia Robb. V dalších rolích uvidíte Dennise Quaida, Helen Hunt, Kevina Sorba nebo Carrie Underwood.
Proč film stojí za vaši pozornost? Jde o skutečný příběh dospívající surfařky Bethany Hamilton, která při děsivém útoku žraloka přišla o ruku. Po hořkých začátcích, kdy se musela vyrovnat se ztrátou končetiny, důležité pro surfing, přišly dny naděje a víry. Bethany nakonec překonala všechny překážky, znovu našla chuť brázdit vlny oceánu. Dokázala to díky svému pevnému odhodlání, neochvějné víře a podpoře ze strany rodiny. Přestože ztratila ruku a málem přišla o život, Bethany dnes aktivně surfuje a opět vyhrává bezpočet soutěží i se svým handicapem.
Co jiného dodat. Film je hlavně o víře a naději, že všechno zlé se časem promění v něco neskutečně dobrého. Stačí jen věřit.
4. Ben Hur
Do seznamu specificky zaměřených filmů určitě patří Ben Hur z roku 1959 (remake němého stejnojmenného filmu z roku 1925). Dobrodružné historické drama režiséra Williama Wylera má na kontě neuvěřitelných 11 Oscarů a je tudíž považovaný za jeden z nejúspěšnějších filmů všech dob. Snímek vznikl podle knižní předlohy Lewa Wallace, Ben-Hur: Příběh Kristův.
Historické drama vypráví příběh Bena Hura, mírumilovného syna z významného židovského rodu, který je nešťastnou shodou okolností odsouzen. Po mnoha útrapách si musí svou svobodu vybojovat zpět v šíleném závodě povozů s koňským spřežením. Organizátorem těchto velice nebezpečných her je sadistický římanem Messala.
Ben Hur je filmem o neutuchající touze po svobodě, odplatě ale i odpuštění. Jak se zdá, nejnovější remake Bena Hura z loňského roku se nedočkal kladných recenzí u diváků, ani u kritiků. Celkově snímek dopadl velice průměrně, nevýrazně. Takže raději si pusťte remake z roku 1959 a zaručeně to bude stát za to.
3. Život je krásný
Život je krásný je americké fantazy komediální drama s vánoční atmosférou z roku 1946. Film, který je jako jediný ještě černobílý, produkoval a režíroval Frank Capra. Předlohou režisérovi byla povídka „The Greatest Gift“, kterou napsal Philip Van Doren Stern v roce 1939 a publikoval soukromě v roce 1945. Film je dnes považován v USA za jeden z nejoblíbenějších snímků kinosálů a v důsledku četných televizních představení se od roku 1980 stal film, který je tradičně promítaný na vánočních akcích.
Svým stářím nespíš nezaujme všechny diváky dnešní doby, ale myslím, že svou minimální pozornost z naší strany si nepochybně zaslouží.
2. Bůh není mrtvý/God´s Not Dead
Bůh není mrtvý. Jasný a výstižný název, motto a páteř celého křesťanského dramatu režírovaného Haroldem Cronkem. Film z roku 2014 si na nic nehraje. Ani to nemá zapotřebí. Název filmu je jasnou zprávou, kterou snímek křičí do celého světa. A minimálně pro mně úspěšně.
Děj filmu je jednoduchý, přesto neuvěřitelně osobitý a komplexní s dopadem na každou lidskou bytost. Snímek sleduje evangelického křesťanského vysokoškolského studenta, který musí svůj důvod, proč věří, obhájit před zatrpklým profesorem filozofie, který věří, že Bůh neexistuje a nikdo a nic ho nemůže přesvědčit o opaku.
Nemůžu říct nic víc než: „Podívejte se na tento film a pochopíte!“ Pokud už se pustíte do hledání, musím vás upozornit. Na českých filmových databázích jako například na csfd.cz musíte hledat film pod originálním anglickým názvem God´s Not Dead. Z bůhví jakého důvodu čeští překladatelé název filmu nechali tak, jak leží a běží. Bez překladu. Tak pozor na to.
1. Odvážní
Posledním kouskem je nezávislý křesťanský dramatický film Odvážní z roku 2011. Režisérem filmu je Alex Kendrick (Vzepřít se obrům, V jednom ohni, Válečný kabinet). Známý je hlavně díky svým dramatům se silným křesťanským podtextem.
Film sleduje čtyři muže s jediným, stejným mottem: „Pomáhat a chránit“. Jako služebníci zákona čelí nebezpečí každý den. Jenže poté, co se tragédie dotkne jich samých, musí se tito čtyři muži a otcové vypořádat se svými nadějemi, strachem a vírou. Tento zápas víry jim přinese rozhodnutí, které ovlivní jejich dosavadní životy.
Spolu s akcí, dramatem a humorem se čtvrtý film od studií Sherwood Pictures zaměřuje na heslo „obrátit srdce otců k jejim dětem a srdce dětí k jejim otcům.“ To mluví za vše, že už ani nemusím nic přidávat.
Ondřej Blahut
www.ranker.com, www.imdb.com