Nejlepší filmy s mimozemšťany

Jedním z nosných prvků sci-fi filmů jsou nejrůznější podoby mimozemských forem života. Vítejte do světa mimozemšťanů stříbrného plátna, kteří nemusí hrát hlavní roli. Ale jejich účast na jednotlivých snímcích je přesto nepostradatelná.

1Blízká setkání třetího druhu

Jeden z prvních majstrštyků režiséra Stevena Spielberga z roku 1977. Nemalou částí se podílel také na scénáři. Existuje pouze malý počet filmů, které dokážou fascinovat a udivovat po trikové stránce. A to i když jsou přes třicet let staré. Vizuální stránka, speciální efekty a režisérská práce dělá z tohoto sci-fi snímku kultovní záležitost pro diváky jakéhokoliv věku. Sluší se vyzdvihnout také herecké výkony Richarda Dreyfusse, Teri Garr a dalších, které dnes už téměř nikdo nezná. Bohužel. Perfektně zvládnuté triky s létajícími talíři a houfem drobných zvědavých mimozemšťanů budují příběh naplněný tajemnem.

2Vetřelec

Kultovní hororové sci-fi v režii Ridleyho Scotta z roku 1979 představilo jednu z nejděsivějších a nejvražednějších mimozemských forem života. Úplně první snímek, který je publikem považovaný za nejlepší díl filmové série. Film Vetřelec sází na tísnivou atmosféru vesmírné lodi těsně poté, co mimozemský vetřelec začne řádit v lodních prostorech. Nervy drásající čekání na to, odkud slizký xenomorf vyskočí a speciální efekty na vysoké úrovni jsou stěžejními prvky tohoto sci-fi hororu. Pro herečku Sigourney Weaver byla role Ripleyové bránou do světa úspěchu.

3Válka světů

Akčně katastrofický sci-fi snímek z roku 2005 s Tomem Cruisem v hlavní roli je remakem stejnojmenného filmu z roku 1953, který byl natočený na motivy povídky H. G. Wellse. Wellsova Válka světů poprvé nabídla čtenářům mimozemskou rasu, která nemá s lidstvem dobré úmysly. Naopak naprosto destruktivní. Tuto destrukci a marný boj lidstva o přežití přivedl na stříbrná plátna mistrovský režisér Steven Spielberg. Původní film se odehrával na konci devatenáctého století. Spielberg zasadil děj remaku do současnosti a tím přidal na atraktivitě. Hlavně pro současné diváky. Film exceluje po stránce zvukové a trikové. Také byla Válka světů nominovaná na 3 Oscary (za mix zvuku, střih zvuku a trikové efekty). Mimozemšťané se objeví pouze jednou, zato jejich ztvárnění působí až děsivě reálně. Stejně jako technologicky vyspělé stroje – tripodi.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s křesťanskou tematikou

4Věc

Další dnes již kultovní sci-fi, na svou dobu s dost pokročilými triky, vzniklo pod taktovkou Johna Carpentera v roce 1982. Mimozemská bytost, která dokáže dokonale imitovat člověka a jakoukoliv pozemskou formu života (například psa). Plus vědecký tábor za polárním kruhem a skupina vědců, mezi kterými vládne paranoia tak hustá, že by se dala krájet. Na svou dobu mistrně zvládnuté trikové efekty. Sci-fi horor Věc patří mezi filmy, které svou kvalitou předčily originál. Kvalitní herecké obsazení v čele s Kurtem Russellem ještě kvalitativně pozvedají Carpenterův počin.

5E.T. Mimozemšťan

Další počin ze Spielbergovy filmografie se nazývá E.T. Mimozemšťan. Světlo světa spatřil v roce 1982. Na rozdíl od ostatních je snímek E.T. sci-fíčkem pro celou rodinu. Film je hlavně rodinnou podívanou o přátelství větším než vzdálenost mezi nejvzdálenějšími planetami. E.T. je mimozemšťan, kterého nešťastnou náhodou jeho druhové zapomněli na naši planetě. Pevné přátelské pouto mezi chlapcem a roztomile vyhlížejícím ufonkem nepřekazí okolí, vědci ani nebezpečí smrti. Elliot a E.T. prožijí spolu s Elliotovou sestrou a starším bratrem neskutečná dobrodružství, na která nikdo nezapomene. Vedle dalších známých herců svou první zkušenost před kamerou zakusila budoucí herecká hvězda Drew Barrymore. E. T. posbíral celkem deset ocenění včetně 3 Oscarů a 2 Zlatých Glóbů. Nejvíc cen získal film za hudbu, kterou složil John Williams.

6Predátor

Odvěký nepřítel Vetřelce dostal v roce 1987 svou první filmovou podobu. A šlo o dosti testosteronovou akci. Nabušené speciální komando si to v husté džungli Jižní Ameriky rozdalo s technologicky vyspělým mimozemšťanem, který s oblibou sbíral lidské trofeje v podobě do běla očištěných lidských lebek. Film sází především na hutnou atmosféru, rostoucí napětí a co si budeme povídat, vypracované tělo Arnolda Schwarzeneggera. Elitní americké komando, které poprvé poznává co je to strach, a tajemný lovec s dokonalým maskovacím zařízením, který své cíle sleduje pomocí termovize. Závěrečná bitka mezi Predátorem a Schwarzeneggerem je poté pomyslnou třešničkou na dortu. Odhalení hrůzné podoby Predátora také stojí za to.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

7Den nezávislosti

S katastrofickým filmem o mimozemské invazi přišel mistr filmové destrukce světových proporcí Roland Emmerich. V roce 1996 jste mohli v kinech sledovat naprostou devastaci celého New Yorku jediným výstřelem. A následnou devastaci nejen Spojených států amerických. Dnes už to tak nemusí vypadat, ale v roce 1996 byly trikové efekty použité při natáčení považované za jedny z nejlepších. Potvrdili to také kritici, kteří udělili filmu Oscara za vizuální efekty. Absolutní zkáza, vesmírné lodě s neproniknutelnou obranou a telepaticky hovořící inteligentní formy života, které ve správném světě působí děsivým dojmem. K tomu si přidejte kvalitní a čerstvé herecké obsazení (Will Smith, Jeff Goldblum, Bill Pullman, Mary McDonnell, Judd Hirsch, Vivica A. Fox a další) a máte zaděláno na jistý úspěch. Škoda jen, že pokračování s podtitulem Nový útok nedokázalo navázat na úspěch. Kromě nové destrukce a vylepšených efektů na filmu nenajdete nic dobrého.

8District 9

Po několika krátkometrážních snímcích si Neill Blomkamp vybudoval tolik respektu a důvěry, že dostal rozpočet na natočení prvního celovečerního filmu. A okamžitě šlo o trefu do černého. District 9 předložil obraz lidské společnosti naprosto logicky a realisticky reagující na přistání mimozemské lodi nad Johannesburgem v Jižní Africe. Navíc loď obývala rasa bytostí, kteří na první pohled vůbec vyspěle nevypadají. Jako kdyby stavitelé lodi vymřeli a zůstal pouze obtížný hmyz. Blomkamp dokázal filmu vtisknout svou uměleckou duši. Poprvé a zatím naposled. Tím nechci říct, že jeho další filmy jsou špatné. Ale to, co se Neillovi podařilo s Districtem 9, prozatím nedokázal zopakovat. Vedle vizuálních efektů tzv. krabaťáků musím vyzdvihnout herecký výkon Sharlta Copleye.

9Oheň v oblacích

Oheň v oblacích kombinuje prvky dramatu, sci-fi a hororu. To všechno balí do příběhu podle skutečného setkání člověka s mimozemšťany. Konkrétně únos mimozemskými bytostmi. Režisér snímku Robert Lieberman nesázel při natáčení na trikové efekty a vizuální dokonalost jako jiní jeho filmoví kolegové z branže. Jelikož dostal možnost natočit sci-fi s mimozemšťany podle skutečných událostí, vyzdvihl ve filmu šokující a děsivé vzpomínky hlavního hrdiny. Ufoni v tomto snímku nepůsobí děsivě, ani nebezpečně. Za to jejich procedury, které provozovali na lidech, jsou více než znepokojivé. A co víc? Pokud k tomuto únosu skutečně došlo, musela osoba zažít skutečné peklo.

KOUKNI SE  15 nejlepších akčních filmů všech dob

10Akta X

O známosti a popularitě seriálové verze nemůže být pochyb. Ale také těch pár celovečerních snímků, které rozvíjely samostatné příběhy, jsou víc než jen do počtu. Filmy Akta X dělají svému seriálové protějšku čest. V tomhle případě mám na mysli film z roku 1998, který je jako dělaný pro všechny konspirační teoretiky. Mulder a Scullyová se opětovně vydávají pátrat po pravdě na vlastní pěst. Cesta je zavede na místa, kam by je normálně vůbec nenapadlo jít, a poodhalit tajemství, o kterých se jim ani nesnilo. Rob Bowman nám naservíroval film plný zvratů, překvapení, napětí a teorií, které jdou daleko za myslitelné hranice všedních dní.

11Čestné zmínky

Mezi čestnými zmínkami nemůže chybět čistokrevná sci-fi komedie o světě, kde žijí stovky mimozemských ras v naprostém utajení před lidmi. Řeč je o Mužích v černém s Willem Smithem a Tommy Lee Jonesem v hlavních rolích. Také další snímek pochází z kategorie komediálních sci-fi filmů, a to Pátý element s Brucem Willisem a Millou Jovovich v titulních rolích v režii Luca Bessona. Pozornost si také zaslouží napínavé zpracování prvního kontaktu lidí s mimozemskou civilizací ve filmu s příhodným názvem Kontakt. Nemůžu opomenout béčkovou, přesto trikově velmi dobře zpracovanou akční krvavou jízdu, která funguje jako taková parodie na vojenské sci-fi. Mám na mysli kultovní Hvězdnou pěchotu, která si na nic zbytečně nehraje.

Ondřej Blahut

www.ranker.com, www.imdb.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

eighteen − 16 =