Recenze: Lise Bourbeau: Uzdrav svá vnitřní zranění

Lise Bourbeau – Uzdrav svá vnitřní zranění

Autorce knih Tělo – tvůj nejlepší přítel, Kdo jsi?, Význam nemocí vydalo nakladatelství Eugenika v roce 2011 další knižní titul s názvem Uzdrav svá vnitřní zranění a podtitulem: Pět typů zranění, která člověku brání být sám sebou. Pojďme se tedy vydat náročnou cestou k sobě samým a odhalme jednotlivé typologie osobnosti, které formovalo možné odmítnutí, opuštění, ponížení, zrada či křivda.

Lise Bourbeau již v první kapitole textu odkazuje k duchovnímu pozadí, na kterém se bude sebepoznávání odehrávat: „Každé dítě při narození v hloubi duše ví, že se inkarnuje z toho důvodu, aby bylo samo sebou a aby získalo nesčetné zkušenosti“. Jsme tedy přesně tam, kde máme být pro prožití jistých zkušeností, jejich pochopení a odhalení masek, jež si vytváříme a které si nasazujeme, pokud se chceme chránit. Pro poznání masky je dobré začít pohledem na tělesnou stavbu daného člověka, neboť „tělo totiž nikdy nelže a věrně odráží to, co se děje na emocionální a mentální rovině“. Poznat se můžeme i ve vícero maskách, ale jen výjimečně se nás týkají všechny typy zranění.

Zevnějšek člověka trpícího odmítnutím rozeznáme již „podle těla nebo některé tělesné partie, která působí dojmem, že chce zmizet“. Jedná se o někoho, „kdo pochybuje o svém právu na existenci“, odmítá sám sebe, uniká do svého světa a samoty. Toto zranění typu únikového je prožíváno s rodičem stejného pohlaví, jehož úlohou je „naučit nás milovat druhé, sebe sama a naučit dávat lásku“.

KOUKNI SE  Paolo Coelho: Lukostřelec

Poranění závislostního typu způsobené opuštěním je většinou prožíváno s rodičem opačného pohlaví. „Maska je charakterizována tělem, kterému chybí elán“ (např. dlouhé a štíhlé naklánějící se tělo, nedostatek svalového napětí, shrbená záda, velké smutné oči). Tento typ se často ocitá v roli oběti, události vnímá dramaticky, pociťuje smutek, má problém přijmout odmítnutí, potřebuje podporu druhých a obává se samoty.

Ponížení je spojeno s osobami typu masochistického, které již jako malé děti mohly „ucítit z rodičů jejich znechucení“, a cítily se proto zahanbené a ponížené. Masochistický typ má „tlusté, zakulacené“ tělo, obličej působí kulatě a upřímně. Často se za sebe nebo za druhé stydí (proto se také kontroluje, motivován zejména strachem), vnímá přecitlivěle, obviňuje se a trestá, nenaslouchá svým potřebám a obává se svobody.

Zrada provází ovládající typ s rodičem opačného pohlaví, pro kterého se bude snažit být „něčím speciálním“. Muži mívají ramena širší než boky, u žen jsou naopak boky silnější než ramena, pohled očí bývá „intenzivní a svůdný“. Zevnějšek je pro tyto osoby důležitý, „staví na odiv sílu a moc“ a i v chování ukazují, že jsou odvážní, schopní a důležití.  Tento typ má velká očekávání vůči druhým, nedůvěřuje a nesvěřuje se, kontroluje, ovládá, bojí se zradit druhého a nedodržet závazky.

Tělo rovné a tuhé, krk s hrdostí vztyčený, v očích zářivý pohled, pohyby ztuhlé – podle takového zevnějšku můžete poznat nepoddajný typ, který je zraněn křivdou. Reakcí na toto poranění bývá odříznutí se od toho, co tento člověk pociťuje. Necítí se dostatečně ohodnocen, nechce dát najevo svou zranitelnost, bojí se vyjádřit své touhy, ovládá se a „hledá spravedlnost a správnost za každou cenu“.

KOUKNI SE  RECENZE KNIHY: Gerhard Klügl jako průkopník aura chirurgie

Autorka se v závěru knížky věnuje tématu léčení zranění a transformace masek. Kéž se nám tedy podaří uvědomit si, přijmout a sejmout naše masky (přestože „ego dělá vše možné, abychom neviděli svá zranění“) s poznáním, že „používat některou z masek znamená nebýt sám sebou“.

 

Ilona Kafková

 

BOURBEAU, Lise. Uzdrav svá vnitřní zranění. 1. vyd. Bratislava: Eugenika, 2011. 219 s. ISBN 978-80-8100-226-7.


PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
7
lise-bourbeau-uzdrav-sva-vnitrni-zraneniPojďme se tedy vydat náročnou cestou k sobě samým a odhalme jednotlivé typologie osobnosti, které formovalo možné odmítnutí, opuštění, ponížení, zrada či křivda.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

seventeen + four =