Paolo Coelho: Lukostřelec

Lukostřelec je skutečně nevelká kniha formátem, ale miloučká a velká tím, co obsahuje. Obrázky v jednoduché formě střídá text, který je prostě coelhovský, jemný a laskavý a plný moudrosti, kterou si třeba v tu kterou životní chvíli potřebujete přečíst.

„Existují dva druhy výstřelu.

Ten první je přesný, ale bezduchý. V tom případě se lukostřelec, ač skvěle ovládá techniku střelby, soustředil výhradně na terč, a proto se neposunul kupředu, jen stále opakuje, nepodařilo se mu vyrůst, a jednoho dne opustil cestu luku, protože se domnívá, že ze všeho se stala rutina.

Ten druhý je vystřelen s duší. Když se lukostřelcův záměr změní v let šípu, ruka se otevře v pravý okamžik, zvuk tětivy rozezpívá ptáky a pohyb, který provází střelbu na cosi v dálce, vede paradoxně k návratu a setkání se sebou samým.“

Tak třeba právě to jsme dnes potřebovali slyšet…

A číst…

Kniha je rozdělena do částí podle fáze, které takové střílení na terč provází. Příprava záměru, soustředění, samotný akt a výsledky, najednou se to celé stává uměním.

Příběh samotný je výrazný při prvním čtení, setkáváme se tu s mladým a starým lukostřelcem, kteří si předávají své poznatky, mladý se učí od starého, ale… to mládí má někdy své kouzlo.

V dalších a dalších čteních kniha otvírá hloubku svého záměru, moudrosti a může se stát publikací, kterou rádi necháte na nočním stolku a jen čas od času si ji náhodně otevřete a pak se dozvíte… no, cokoliv…

KOUKNI SE  Nejprodávanější knihy za měsíc duben

Možná právě to, co je nahoře citováno.

A co to pro mne dnes znamená? Možná zpomalit… zvolit cestu, kde cesta bude cílem… kde proces je důležitější než výsledek.

A to mi sedí.

Ale je klidně možné, že až si stejnou stránku otevřu za tři dny nebo za deset let, přečtu si mezi řádky něco úplně jiného.

Fantazie pro vlastní informace pracuje také

Ale abych nebyla zaměřena jen na slova. Prostor dostanete i v ilustracích, které jsou jednoduché, sporé, trošku pohádkové a fantazijní. Velmi mnoho do nich může vaše duše vložit sama. Ráda se na ně dívám. Jsou jednoduché. Přesto se otisknou do emoční paměti, protože v nich je ta jednoduchost celého moudra Paula Coelha. Ta možnost vyčíst si to, co potřebujete. Lukostřelec ví, tuší… a zve vás, abyste své odpovědi hledali s ním.

Ilustrace: Andrea Tachezy

Vydalo nakladatelství Argo, 2023, www.argo.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

five × five =