Recenze: Posvátné lži Minnow Blyové

Posvátné lži Minnow Blyové začínají tam, kde většina knih končí. Nad zkrvaveným tělem je nalezena mladá dívka. Je zatčena, usvědčena a odsouzena. O její vině nejsou pochyby a nemá je ani ona sama. Případ by tady mohl končit, ale on teprve začíná.

Minnow je převezena do věznice pro mladistvé. Zde se spřátelí s dívkou Angel. Díky ní a detektivovi FBI v tomto poměrně drsném prostředí začíná nacházet to, co ztratila: samu sebe.

Když jí bylo pět, její rodiče spolu s ní odešli za Prorokem. V divoké přírodě hor vybudovala sekta své útočiště, ve kterém by mohla Komunita žít dle příkazů Proroka Kevina. Kniha v podstatě popisuje to, co známe z některých případů ze Spojených států. Fanatik se obklopí houfem těch, kteří jsou ochotni jej slepě následovat a plnit jeho zvrácené příkazy, věřit v doktrínu, kterou mu našeptala chorá mysl. I zde Prorokovými ústy promlouvá niterní zvrácenost s ohromnou silou strhnout dav. Jeho slova okouzlí i rodiče Minnow.Posvátné lži Minnow Blyové

Ale Minnow je jiná. Po letech strávených v Komunitě věří Prorokovi. Její láska k novému Bohu ji však přináší na mysl mnoho otázek. Nabízené odpovědi nestačí. Navíc poznala lásku. Ta jí odkrývá odvrácenou a zvrácenou stranu Proroka. Ví, jak umí trestat za hříchy. Ví to pokaždé, když se podívá na své bělostné ruce, jenž byly uťaty v zápěstí.

Kdo usekl ruce Minnow Blyové? Kdo zabil Proroka a vypálil celou Komunitu?

Odpovědi na tyto otázky jsou pečlivě ukryty v mysli Minnow. Za zdmi věznice vypráví a vzpomíná. Učí se žít sama se sebou ve světě, kde rozhoduje jen ona sama a ne Prorok nebo Komunita. Hledá svou víru a naději, aby dokázala věřit i v ostatní.

Pesimistická a drsná Angel je jí ve vězení ochránkyní i jedinou spřízněnou duší. Ale i ve své otrlosti má dostatek empatie a nakonec je to ona, kdo Minnow pomůže najít most z bolestné minulosti do nadějné budoucnosti. Zpět ji vrací jen detektiv FBI, který se snaží zjistit, co se v Komunitě stalo. V rozhovorech se vrací s Minnow tam, kde vše začalo a pomáhá ji najít sílu pokračovat, vidět vše novým svobodným pohledem. Na troskách vybudovat chrám svého života.

Host

Posvátné lži Minnow Blyové je strhující thriller. Mrazí krutostí i psychologickou manipulací. Chladné mříže vězení neumí člověka spoutat a pohřbít zaživa tak, jako zvrácená pravidla sekty takzvaných keviniánů.

Minnow přišla o své ruce, rodinu, víru v lidi i naději na lepší život. Prošla peklem. I přesto je v ní malá jiskřička odhodlání. Může se změnit v ničivý plamen, který spálí Minnow na prach, z kterého již nikdy nepovstane. A stejně tak může být ohýnkem, který se za chladné noci rozhoří a hřeje, dokud nepřijde ráno a s ním nový den.

Autorka zvolila styl vyprávění, kdy spolu se čtenářem kapitolu po kapitole sestupuje do temných hlubin vzpomínek. V téhle propasti nevidíte dno, a tak nikdy nevíte, jaká hloubka se skrývá pod vámi. K příběhu vás připoutá zprvu soucit a zvědavost. Pak už vás koktejl emocí nepustí. Vyprávění začalo vlastně od konce. Přesto je napínavé a není jednoduché knihu jen tak zavřít a odložit na noční stolek.

Kristina Doubravová

Posvátné lži Minnow Blyové, Stephanie Oaksová, Host, 2017

 

Knihu můžete zakoupit ZDE

ZÁVĚR
Hodnocení
10
Předchozí článekZack Snyder končí jako režisér DC filmů. Jeho dcera spáchala sebevraždu
Následující článekNejúžasnější monstra a stvoření všech dob

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

13 − eight =