Recenze: Posvátné lži Minnow Blyové

Posvátné lži Minnow Blyové začínají tam, kde většina knih končí. Nad zkrvaveným tělem je nalezena mladá dívka. Je zatčena, usvědčena a odsouzena. O její vině nejsou pochyby a nemá je ani ona sama. Případ by tady mohl končit, ale on teprve začíná.

Minnow je převezena do věznice pro mladistvé. Zde se spřátelí s dívkou Angel. Díky ní a detektivovi FBI v tomto poměrně drsném prostředí začíná nacházet to, co ztratila: samu sebe.

Když jí bylo pět, její rodiče spolu s ní odešli za Prorokem. V divoké přírodě hor vybudovala sekta své útočiště, ve kterém by mohla Komunita žít dle příkazů Proroka Kevina. Kniha v podstatě popisuje to, co známe z některých případů ze Spojených států. Fanatik se obklopí houfem těch, kteří jsou ochotni jej slepě následovat a plnit jeho zvrácené příkazy, věřit v doktrínu, kterou mu našeptala chorá mysl. I zde Prorokovými ústy promlouvá niterní zvrácenost s ohromnou silou strhnout dav. Jeho slova okouzlí i rodiče Minnow.Posvátné lži Minnow Blyové

Ale Minnow je jiná. Po letech strávených v Komunitě věří Prorokovi. Její láska k novému Bohu ji však přináší na mysl mnoho otázek. Nabízené odpovědi nestačí. Navíc poznala lásku. Ta jí odkrývá odvrácenou a zvrácenou stranu Proroka. Ví, jak umí trestat za hříchy. Ví to pokaždé, když se podívá na své bělostné ruce, jenž byly uťaty v zápěstí.

Kdo usekl ruce Minnow Blyové? Kdo zabil Proroka a vypálil celou Komunitu?

Odpovědi na tyto otázky jsou pečlivě ukryty v mysli Minnow. Za zdmi věznice vypráví a vzpomíná. Učí se žít sama se sebou ve světě, kde rozhoduje jen ona sama a ne Prorok nebo Komunita. Hledá svou víru a naději, aby dokázala věřit i v ostatní.

Pesimistická a drsná Angel je jí ve vězení ochránkyní i jedinou spřízněnou duší. Ale i ve své otrlosti má dostatek empatie a nakonec je to ona, kdo Minnow pomůže najít most z bolestné minulosti do nadějné budoucnosti. Zpět ji vrací jen detektiv FBI, který se snaží zjistit, co se v Komunitě stalo. V rozhovorech se vrací s Minnow tam, kde vše začalo a pomáhá ji najít sílu pokračovat, vidět vše novým svobodným pohledem. Na troskách vybudovat chrám svého života.

Host

Posvátné lži Minnow Blyové je strhující thriller. Mrazí krutostí i psychologickou manipulací. Chladné mříže vězení neumí člověka spoutat a pohřbít zaživa tak, jako zvrácená pravidla sekty takzvaných keviniánů.

Minnow přišla o své ruce, rodinu, víru v lidi i naději na lepší život. Prošla peklem. I přesto je v ní malá jiskřička odhodlání. Může se změnit v ničivý plamen, který spálí Minnow na prach, z kterého již nikdy nepovstane. A stejně tak může být ohýnkem, který se za chladné noci rozhoří a hřeje, dokud nepřijde ráno a s ním nový den.

Autorka zvolila styl vyprávění, kdy spolu se čtenářem kapitolu po kapitole sestupuje do temných hlubin vzpomínek. V téhle propasti nevidíte dno, a tak nikdy nevíte, jaká hloubka se skrývá pod vámi. K příběhu vás připoutá zprvu soucit a zvědavost. Pak už vás koktejl emocí nepustí. Vyprávění začalo vlastně od konce. Přesto je napínavé a není jednoduché knihu jen tak zavřít a odložit na noční stolek.

Kristina Doubravová

Posvátné lži Minnow Blyové, Stephanie Oaksová, Host, 2017

 

Knihu můžete zakoupit ZDE

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

14 + 3 =