Recenze: Z lásky k vám jsem trpěla i zabila

Můžeme žít pro naši lásku stejně dobře, jako pro ni můžeme zabít.

Kathryn miluje své děti. Milovala i svého muže. Jistě, kdysi. Tehdy, když sliboval, že by radši zemřel, než by jí ublížil. A pak se to stalo. Ublížil jí. Zas a znovu, než z ní udělal jiného člověka. Rozdrolil její osobnost na drobečky, které rozfoukal do prostoru, aby již nikdy nemohly být Kate. Den za dnem nechávala svého muže Marka pohřbívat samu sebe, trýznit a ponižovat. Věřila, že chrání své děti. Že pokud se špatné věci budou dít jí, nikdy se nestanou jim.

Z lásky k vám

Jednoho dne, kdy měla opět snášet svůj trest za svou existenci, našla v zástěře zapomenutý nůž. Dílo náhody a stín šestnácti let bolesti a utrpení vedl její ruku, když Marka bodla. Měla to být rozhodující bitva jejího života. Namísto úlevy se dostavila krutá pravda: její boj teprve začíná.

Pro okolí byl Mark dokonalým člověkem a nejlepším ředitelem školy, jakého si mohli rodiče přát. Nikdo neměl nejmenší tušení, co ve skutečnosti stálo za stvořením Kathryn – stepfordské paničky – poletující ve své dokonalé domácnosti s dokonalou rodinnou idylkou. Netušily to ani děti, kterým byl Mark milujícím otcem. Splnil jim vše, na co jen pomyslely. Než vzala Kathryn nůž a o tohle všechno je připravila.  A tím ztratila i je.

Ve vězení se Kate učí nalézt znovu samu sebe. Své ztracené sebevědomí, právo říct ne a touhu dívat se do budoucnosti i přesto, že jí děsí. Drtí ji nejistota, zda jí někdy děti odpustí a pochopí.

KOUKNI SE  Recenze: Hodiny z kostí překonávají slavný Atlas mraků

Den její svobody je tu. Ve vězení poznala mnoho dívek a žen, které skončily za mřížemi jen díky tomu, že je nikdo v pravý čas nedokázal obejmout a dát jim lásku nebo domov. Z peněz, které jí po manželovi zbyly, se pokusí vybudovat takový domov a dát propuštěným vězeňkyním druhou šanci na nový život.

Její víra, že lze napravit to, co se kdysi dávno pokazilo, kolísá ve světle skutečnosti, že se jí nedaří jakkoliv prolomit hradbu mezi ní a jejími dětmi. Největší překážkou je přitom její strach z konfrontace s nimi, který ji drží zpátky. . .

Kniha Z lásky k vám Amandy Prowseové je strhujícím dramatem. Autorka střídá vyprávění z přítomnosti ze střípky z minulosti. Nechává růst celý příběh Kate jako divokou rostlinu, která na konci doroste do obludného rozměru lidského utrpení, které si lze jen těžko představit a přitom je tak plíživě skutečné. V každý okamžik, s každou stránkou stojí čtenář po boku Kate a z mrazivé blízkosti sleduje její bolest.

Host

Kniha je mistrovským vypravěčským kouskem. Autorce se daří gradovat napětí až do poslední strany. Z lásky k vám je kniha, kterou přečtete jedním dechem, aniž byste měli potřebu hlavní hrdinku soudit. Možná jí budete chtít jen dodat  svou tichou přítomností během čtení odvahu a optimismus. Možná ho dá ona vám.

Kristina Doubravová

Z lásky k vám, Amanda Prowseová, Host, 2017

KOUKNI SE  Recenze: Dáma s veverkou

Knihu můžete zakoupit ZDE

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno