Zemřel český režisér Miloš Forman – jaké dílo po sobě zanechal?

Zpráva o smrti Miloše Formana zasáhla celý filmový svět. Český režisér zemřel v pátek 13. dubna ve věku 86 let. Jeho životní pouť se uzavřela ve Spojených státech v Connecticutu, kam se vystěhoval po roce 1968. Podle jeho manželky zemřel po krátké nemoci poté, co mu selhaly plíce. Miloš Forman byl držitelem dvou Oskarů, tří Zlatých glóbů a výhercem britské ceny BAFTA a nespočtu dalších ocenění.

Miloš Forman se narodil roku 1932 v Čáslavi. Jeho rodiče zahynuli v koncentračním táboře za druhé světové války. Vyrůstal v domově mládeže a internátní škole pro oběti 2. světové války v Poděbradech. Nepřijali ho na studium DAMU, proto odešel na FAMU studovat obor scénáristika a dramaturgie.

Svůj režijní debut Černý Petr zrežíroval v roce 1963. V tomto filmu se Forman snažil zachytit ducha tehdejší doby a portrétuje své postavy při každodenních činnostech. Titulním hrdinou je mladík, který nejistým krokem vstupuje do dospělosti. Pracuje v obchodě, kde má za úkol hlídat, aby nikdo nekradl, ale bohužel nemá dost odvahy zloděje chytit nebo alespoň napomenout. Po práci tráví čas s přáteli i s rodiči, ale s nikým si příliš nerozumí. Jejich rozhovory sestávají z banalit, nezodpovězených otázek a monologů bez pointy.

O dva roky později natočil snímek Lásky jedné plavovlásky o nezodpovědných slibech nezodpovědné mládeže a prvních životních prohrách. V roce 1967 vznikl snímek Hoří, má panenko, který se stal jedním z Formanových nejúspěšnějších českých filmů. Zároveň je to Formanův první barevný film. Oba filmy získaly nominaci na Oskara za nejlepší zahraniční film.

KOUKNI SE  Trailer na remake Dannyho parťáků v ženském podání Debbie a její parťačky

V roce 1968 Forman emigroval do USA, kde jako režisér debutoval v roce 1971 snímkem Taking Off, za který si vysloužil Zvláštní cenu poroty na festivalu v Cannes. 

Netrvalo dlouho a v roce 1975 natočil snímek Přelet nad kukaččím hnízdem, do kterého se mu povedlo obsadit Jacka Nicholsona. Přelet nad kukaččím hnízdem je zahraničními kritiky uznáván jako Formanův nejlepší film. Forman za něj získal svého prvního Oskara za režii, a také první Zlatý glób. Dojemné drama z prostředí psychiatrické léčebny se stalo celosvětovou senzací a Forman získal věhlas mezi americkými tvůrci a kritiky.

V roce 1979 Forman zrežíroval muzikál Vlasy, kde opět potvrdil své vysoké režisérské kvality. Zajímavostí je, že většina jarních scén ve filmu byla točena v zimě. Forman nechal před natáčením odházet sníh, položit do záběru nejrůznější květiny a herce nechával cumlat kostku ledu, aby se jim nekouřilo z pusy. 

Jeho dalším celovečerním počinem bylo drama Ragtime – neboli roztrhaný čas. První chvíle filmu otevírá vražda, kterou má na svědomí milionářský floutek. Jeho žena se stává “hlavní” figurou v následných rozvodových intrikách. Třetí důležitou postavou příběhu je náhle úspěšný černošský pianista, který není ochoten se dál krčit před manýrami některých omezených bělochů a chce vzít zákon do svých rukou.

V roce 1984 Forman natočil hudební drama Amadeus, za který získal svého druhého Oskara za režii. Snímek Amadeus získal více než 30 prestižních cen, mezi nimi i osm Oskarů. Díky tomuto filmu se značně zpopularizovala Mozartova hudba. Po premiéře filmu Amadeus vzrostl v USA prodej gramofonových desek s Mozartovou hudbou o 30%.

KOUKNI SE  Godzilla jako král monster se představuje v prvním traileru

Po pětileté pauze se Forman vrátil do filmového světa historickým dramatem Valmont. Na filmu Forman spolupracoval s různými francouzskými i britskými tvůrci, mimojiné i s Colinem Firthem, který si zahrál hlavní roli.

V roce 1996 Forman natočil kontroverzní životopisné drama Lid versus Larry Flint o magnátu sex-průmyslu a zakladateli časopisu Hustler. 

O tři roky později Forman natočil komedii Muž na měsíci. Jim Carrey díky této roli získal Zlatý glób za nejlepšího herce v hlavní roli. Snímek pojednává o Andym Kaufmanovi, který byl označován za nejnápaditějšího komika, mistra v provokování obecenstva, který dokázal vyvolat bouře smíchu, úplné ticho i skutečné slzy. Měl obrovskou popularitu a slávu. Již v mladém věku ho však postihla nevyléčitelná choroba.

V roce 2006 Forman natočil svůj poslední celovečerní film Goyovy přízraky, historické drama odehrávající se na přelomu 18. a 19. století, a které pojednává o Goyovi, malíři, který přichází na španělský dvůr v době inkvizice.

Konec svého života Forman strávil v klidu se svou rodinou v Connecticutu v USA. Nepouštěl k sobě novináře ani dokumentaristy a užíval si svého zaslouženého klidného stáří.

Pavel Melotík

Zdroje: https://www.csfd.cz/tvurce/1572-milos-forman/

http://www.imdb.com/title/tt0086879/

https://www.irozhlas.cz/kultura/film-milos-forman-umrti-86-let_1804140749_vman

https://www.csfd.cz/film/220918-goyovy-prizraky/komentare/

https://www.csfd.cz/film/2981-muz-na-mesici/oceneni/

https://www.csfd.cz/film/2983-lid-versus-larry-flynt/komentare/

https://www.csfd.cz/tvurce/1572-milos-forman/oceneni/

 

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

15 + ten =