REPORTÁŽ z MAČe: učitelka tvůrčího psaní a Dějiny světla

cracnellVe čtvrtek 17.7. se mohli milovníci literatury zúčastnit dalšího čtení v rámci Měsíce autorského čtení. Do Brna přijela číst za Skotsko ne tak úplně skotská autorka Linda Cracknellová, na programu bylo také čtení z knihy Dějiny světla, která pojednává o známém fotografovi Františku Drtikolovi. Četl z ní krátké ukázky český spisovatel Jan Němec.

Linda Cracknellová se narodila v Nizozemí, potom žila v Anglii a teprve od roku 1990 žije a tvoří ve Skotsku, ale také hodně cestuje po světě a ze svých výprav čerpá podněty pro psaní. Píše prózu, ale i rozhlasové a divadelní hry, a přivydělává si také semináři o tvůrčím psaní, které jsou  velmi oblíbené i mimo Skotsko.

Na hodinách tvůrčího psaní popisuje „studentům“  vlastní tvůrčí proces a pomáhá potenciálním spisovatelům se v psaní zdokonalovat. Kurzy tvůrčího psaní jsou ve Spojeném království stále kontroverzní, a řekla bych, že v Česku taky. Kontroverzní proto, že spousta lidí si myslí, že se psaní nedá naučit, talent už musí spisovatel mít v sobě. S tímto Cracknellová nesouhlasí. Do jisté míry se podle ní může naučit dobře psát každý.

Na své čtení si velmi netradičně Cracknellová přinesla ukazovátko a na mapě Spojeného království seznamovala obecenstvo se skotskými místy, na kterých se odehrává děj jejích povídek. Když potom četla, její popisný styl vyprávění mi pomohl si znovu vybavit ta místa, ocitnout se v nich a sledovat příběh, který se v nich odehrával.

KOUKNI SE  Blíží se hororový festival HorrorCon

Cracknellová si při procházkách Skotskem píše poznámky, které pak dávají základ jejím knížkám. Je to spisovatelka, která píše za letu. Pro mnohost svých aktivit – pěší turistiku, hodiny tvůrčího psaní apod. – má málo času na samotné psaní, ale díky nim má také o čem psát, jsou její největší inspirací.

Svůj přednes očividně přizpůsobovala českým posluchačům, seznámila nás předem s určitými skotskými výrazy, takže kdo nesledoval český překlad na promítačce, mohl snáz držet krok s poslechem její angličtiny. Zpočátku jsem se bála, že se bude jednat jen o popisy přírodních scenérií a budu se nudit, ale pomalý rozjezd znamenal vždy skvělý závěr a pointu, byla jsem nadšená. Trochu mě při následné diskuzi zaskočilo, že dvě knihy vydala Cracknellová hned několik měsíců po sobě, ale pro jednu z nich shromažďovala nápady dlouhá léta. Není to tedy moc plodná autorka, ale vynahrazuje nám to kvalitou.

nemecPo skotském čtení přišlo na řadu čtení Jana Němce, který četl ze své knihy o Františkovi Drtikolovi, slavném českém fotografovi. Jan Němec se narodil roku 1981 v Brně, kde také studoval sociologii a religionistiku na Masarykově univerzitě, což se promítá v jeho tvorbě. Kniha Dějiny světla je originální životopisný román popisující komplikovanou osobnost a trnitou životní stezku člověka, který se snažil na fotkách zachytit svůj vnitřní svět. Jak ale Němec sám řekl, jedná se především o fikci než o fakta.

KOUKNI SE  Podzimní knižní novinky

Dobře zvolené úryvky mi skvěle vynahradily poněkud monotónní přednes. Mám teorii, že to ale není chyba autora, může za to skutečnost, že tato kniha se spíš hodí pro soukromou mlčenlivou četbu pod peřinou, kde si člověk může vychutnat všechny detaily, snít s otevřenýma očima a v tichosti o knize přemýšlet. V tom spočívá její kouzlo. Němec byl překvapený, že někdo na adresu Dějin světla prohlásil, že jsou silně lyrické. Něco pravdy na tom bude, proto se možná pro mě hodí více do peřin. Myslím, že hodně lidí, kteří si vyslechli jednotlivé části románu, si šlo hned do foyer knížku koupit, protože na ně čtení zapůsobila velmi přitažlivě. Stálo to za to.

Lákavá jsou i další čtení, která zbývají do konce července. Z českých autorů bude číst například Petra Hůlová a dekadentní básník J. H. Krchovský. Ze skotských jmenujme například zajímavou autorku detektivek Val McDermid a Aonghase Macneacaila, který se řadí ke Gaelům, potomkům původního keltského obyvatelstva Skotska.

PAVLA KAMEŠOVÁ

Foto archiv MAČ

 

 

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

twenty − six =