Recenze: Tatranka v Hanoji

Co je malé, to je milé. A o knize Lenky Kovářové Tatranka v Hanoji to platí dvojnásob. Nejde o cestopis. Je to pozvání do jednoho koutu země a do kousku její duše.

Autorka je ze Slovenska, z kraje pod Tatrami. Odtud ta Tatranka. A v Hanoji se ocitla řízením osudu na několik let. Během nich si na zemi zvykala, poznávala ji, ochutnávala, až si ji nakonec zamilovala.

Lenka Kovářová má vlastní styl, humor i jazyk. V několika kratších či delších medailoncích vás provede touhle zemí. Objevíte Vietnam jejíma očima, stále otevřenýma dokořán. Stylem pokus omyl, ale se srdcem na dlani a chutí poznat vše, co Vietnam znamená.

Tatranka v Hanoji je sbírkou postřehů. Nesnaží se za každou cenu objasnit vše, o čem autorka píše. Co popisuje. Pokud narazí na něco, co je jí neznámé, užívá si genius loci, emoce, energii. Za každou cenu nejde pod povrch věci, aby zjistila její podstatu a souvislosti.

Recenze: Tatranka v Hanoji

Cestopisů o této exotické a kouzelné zemi je nepřeberné množství. Pokud toužíte po faktech a místopisných datech, není Tatranka v Hanoji pro vás.

Tatranka je pro každého, kdo chce jen tak cestovat prstem po mapě, nebo si užít naprosto nekomplikované vyprávění o zážitcích, ze kterých dýchá láska k zemi, touha poznávat a vůle objevit svět.

I když po návštěvě Vietnamu netoužím, a nezměnilo se to ani po přečtení Tatranky, naučila mne mnohé.

Recenze: Tatranka v Hanoji

Knížka inspiruje k poznávání. Objevování těch drobných maličkostí, které s vůní Vietnamu získávají exotický nádech, ale pokud budeme mít vůli poznat kouzlo světa kolem nás, najdeme je v každé zemi, mezi všemi lidmi, které navštívíme.

KOUKNI SE  Paolo Coelho: Lukostřelec

Ne vždy jde o to obsáhnout maximum znalostí a najet maximum kilometrů. Někdy je to jen o tom, umět se kolem sebe dívat, chtít ochutnat, prozkoumat, zažít.

Kristina Doubravová

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
10
recenze-tatranka-v-hanojiSpolu s autorkou se hlavně smějeme a usmíváme. Její postřehy jsou totiž neotřelé, zábavné, poetické, s citem pro paradox. To všechno je doplněno jemnou hrou s jazykem, ke kterému má jako česky píšící a v Čechách usedlá Slovenka osobitý přístup. Zkrátka, čtenář se leccos nového dozví, dobře se naladí a zcela jistě se nebude nudit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

twenty + twelve =