RECENZE: Populární Aristokratka ve varu jako audiokniha

Pokud neradi čtete, chcete se pobavit, ale zároveň odpočinout očím od zírání do monitoru počítače, jsou pro vás audioknihy to pravé. Další cílovou skupinou posluchačů jsou lidé, kteří hospodaří s minimem volného času a chtějí smysluplně využít třeba dobu na cestě v autě nebo MHD. Sázkou na jistotu je pokračování Poslední aristokratky Evžena Bočka vydané pod názvem Aristokratka ve varu.

audiokniha Aristokratka ve varu, Evžen Boček, vydavatel OneHotBook

Evžen Boček se při své tvorbě nechává inspirovat prací kastelána na zámku. Svoji prvotinu vydal ještě pod pseudonymem, ale vyprávění o šlechtické rodině Kostkových z Kostky už pod svým pravým jménem. V Poslední aristokratce jsme se seznámili s rodinou žijící v USA, která změnila svůj život od základů po obdržení báječné zprávy o dědictví zámku v České republice. Po příletu se ukázalo, že spolu se zámkem ve zbídačeném stavu zdědili i služebnictvo, jehož stav byl zhruba podobný jako stav nemovitosti. Neutěšený.

Aristokratka ve varu představuje volné pokračování, kdy ke svérázné rodině přibude ještě pubertální Deniska, kterou na rodové sídlo Kostkových odloží její otec právník zastupující Kostkovi při vyřizování dědictví. Kniha je psána částečně deníkovou formou z pohledu dcery Marie Kostkové, která se zdá být jedinou normální osobou na zámku. Hlavní zápletka se odehrává, jak vyplývá z názvu, kolem situace, kdy se část rodiny odebere do Karlových Varů na sraz české šlechty. Otec se domnívá, že náklady na celou akci hradí pořadatel. Mylně. Matka, původem Američanka, miluje lady Dianu a v cestě do Varů vidí svou životní příležitost. Stejně jako Deniska, která je vždycky nad věcí a cool. Na rodovém sídle zůstává pouze Marie s podivným služebnictvem čítajícím kuchařku, kastelána a zahradníka. Poslechtěte si sami, jestli se matka s lady Di opravdu potkala, Deniska okouzlila bohatého šlechtice a co se v mezičase dělo na zámku, na který přišlo nebývalé množství návštěvníků.

KOUKNI SE  Recenze: Vlk Samuela Bjorka

Nevím, jestli moje posouzení Aristokratky ve varu ve verzi audioknihy bude dostačně objektivní, protože jsem četla klasické papírové vydání stejně jako první díl. U obou jsem se bavila přímo královsky, protože jak je známo, knihy podněcují fantazii a některé situace si prostě nešlo nepředstavit. Zajímalo mě, jestli audiokniha zprostředkuje tentýž prožitek. Původně jsem měla v plánu, že také budu hospodařit s časem a poslechnu si jednotlivé kapitoly třeba při žehlení nebo vaření. Ale od tohoto postupu musím odradit. Děj vás vtáhne tak, že asi neuděláte vůbec nic. Sednete si a budete poslouchat.

Knihu čte Veronika Kubařová a je krásné poslouchat, jak pracuje s hlasem. Bez nadsázky se dá říct, že dokáže hrát několik rolí najednou. Hlavně pasáže ze srazu české šlechty, kdy předčítá partie knížete Schwarzenberga, jsou opravdu výborné. Překonají snad i text vložený do úst zámecké kuchařce, která se promění v zasvěcenou průvodkyni, protože dokáže moc pěkně referovat o svatbě Helenky Vondráčkové, která se odehrála přímo na Kostce. Samozřejmě pouze v knize, respektive audioknize.

Aristokratku ve varu ve verzi audio můžu opravdu doporučit. Lepší je však nejprve přečíst nebo poslechnout Poslední aristokratku, na kterou dějově navazuje. Budete dříve v obraze, kdo je kdo a jak Kostkovi ke svému dědictví přišli.

Audioknihu Aristokratka ve varu zakoupíte zde.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

two × one =