Recenze: Plamen v temnotě – kniha která hoří jasným světlem

Jiskra v popelu nemá svůj název náhodou. Skutečně ve vás zažehne jiskru, která se bude s každou další stránkou rozdmýchávat v plameny, až na konci spálí vaše srdce na prach. Úplně stejné účinky na vaši oběhovou soustavu bude mít i její pokračování Plamen v temnotě. Vítejte znovu ve světě připomínajícím brutální římskou říši.

Impérium je země písku, ostrých mečů a chladnokrevných válečníků. Jedním z nich je i Elias Veturius, nejlepší voják Šerosrázské akademie. Od malička byl vychováván k tomu být Maskou, bezcitným elitním vojákem. Své tělo a krev zaslíbil Impériu. Duši mu však dát nechce a za to má zaplatit životem. Elias neuspěl v nedávných zkouškách, z kterých měl vzejít nový císař a nyní je na útěku společně s učeneckou dívkou Laiou.

Laia pokračuje ve svém zarputilém boji o osvobození jejího utlačovaného národa a zároveň se snaží zachránit bratra z nejpřísněji střeženého vězení v Impériu. Společně s Eliasem je čeká nelehký úkol. Na každém kroku číhá smrtelné nebezpečí. V patách mají spoustu pronásledovatelů, včetně Eliasovi nejlepší přítelkyně Heleny. Ta je teď Krkavcem, císařovou pravou rukou. Ona a Elias najednou stojí na úplně opačných stranách. A aby toho nebylo málo, pracují proti nim i temné magické síly. Zkrátka na této cestě za osvobozením vás čeká svištění naostřených šamšírů, zlomená srdce, ale i naděje a láska, které budou hořet jako jasný plamen v temnotě.
Host

Sabaa Tahir již prvním díle s názvem Jiskra v popelu rozehrála skutečně velkolepé představení. Druhý díl se vyhoupl ještě o laťku výše. Plamen v temnotě je již plnokrevná epická fantasy a je tu znát opravdu velký posun. Tato série se odpoutala se od běžných klišé young adult žánru. Míří do závratných výšin a rozvíjí se jedině k lepšímu.

KOUKNI SE  Recenze: Rozparovač traumatizoval celou Anglii

Plamen v temnotě začíná prakticky tam, kde první díl skončil. Už od začátku vás autorka nenechá vydechnout. Adrenalin, bojové šarvátky, zrada a překvapení, to všechno se na vás valí ze všech stran. Čeká vás velký nápor na nervy, slzy, krev i pot. Tato kniha vtáhne čtenáře do děje a nepustí ho až do poslední stránky. Autorka umí moc výborně popsat myšlenky všech postav a zdůraznit jejich charakter. Kapitoly jsou opět psané střídavě z pohledu Eliase a Laiy, což pěkně zvyšuje čtivost a napětí. Další vypravěčkou je navíc i Helena. Nejspíše nebude vaší nejoblíbenější postavou, ale bylo velmi zajímavé nahlédnout za oponu jejích myšlenek. Tyhle postavy zkrátka žijí nejen mezi stránkami, ale i v hlavě čtenáře, který s nimi chce vše prožívat, milovat i bojovat na život a na smrt.

Jediný drobný zádrhel je v dialozích. Oproti předchozímu dílu mám dojem, že tu dialogy trochu váznou, jakoby postavy ne vždy věděly o čem si povídat. Autorce to však lehce odpustíte, protože jinak jsou svět i příběh do detailu promyšlené. Je znát, že šikovně splétá nitky a vede své postavy k určitému cíli. Není to však pohádka na dobrou noc. Tahle kniha je syrová a nepředvídatelná jako život sám. Občas je nesmírně krutá a nespravedlivá. Jindy je plná emocí a dojmů. A přesně taková má dobrá kniha být. Je to strhující příběh, na jehož konci padnete na kolena do písku Impéria a budete žadonit o další díl.

KOUKNI SE  Recenze: Seriál Money Heist láká na promyšlenou loupež století, ale je spíš nesmyslnou fraškou

Sabaa Tahir : Plamen v temnotě, Host,  2017, 472 stran

Knihu můžete zakoupit ZDE.

úvodní foto: pinterest.com

Sabina Poláková

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

10 + 20 =