Recenze: Ještěr je skvělý atmosferický thriller s výsostným výkonem Benicia del Tora

Velké překvapení na Netflixu – je tu neodbytý thriller, který není doslovně idiotský, jak z mnoha brakových filmů a seriálů na Netflixu známe. A natočil jej debutant Grant Singer.

Ješter vám připomene atmosférické snímání krajiny s působivou hudební kulisou podobně jako jsme viděli v sérii Temného případu (v jedničce určitě). Záběry z dronu na opuštenou krajinu, projíždějící auto a hlavně na mrazivě opuštěné luxusní nemovitosti uprostřed polí a lesů jsou působivé.

Zápletka thrilleru se totiž točí kolem vraždy realitní makléřky. Ústřední postava, detektiv Nichols, kterého si zkušeně vychutnal Benicio del Toro, vyšetřuje její vraždu a objíždí buď nemovitosti, nebo podezřelé v zapadlých zákoutích okresu. Partnera zavražděné Willa Gradyho si zahrál Justin Timberlake.

Thriller je sympaticky úsporný na vysvětlování, proces vyšetřování probíhá na pozadí, moc se nemluví, ale dialogy skvěle vystihují situace, až je překvapivé, jak jsou dnes v kontrastu s filmem ostatní detektivky zbytečně ukecané.

Film se soustředí na Nicholse, v němž se odráží napětí celého snímku. Charisma, s kterým Del Toro detektiva úplně mimochodem a nenápadně, a přitom nabitého emocemi hraje, je magnetické. Odráží se v něm určitá laxnost a rutina, s kterou k případu přistupuje. Zároveň zranitelnost, když divák již tuší a vidí, jak s detektivem emoce pracují. Toro prostě umí velmi úsporně nabít svůj ksicht všemi emocemi naráz a zahrát to tak, jako by o nic nešlo.

Justin Timberlake tentokrát nehraje úplně kladnou postavu, jeho zhýčkaný Grady má úplně černé oči a ztrápený výraz.

KOUKNI SE  Recenze: Seriál 1883 je syrovější a romantičtější verzí seriálu Yellowstone

Kamera snímá rozhovory zcizujícím pohledem, narušuje spokojenou atmosféru a vnáší do prostoru neklid. Sledujeme obrovské prázdné místnosti, potemnělé zahrady a luxusní párty na maloměstě. Singer zapojuje i ironii a nechává detektiva například zkoušet vodovodní baterii na fotobuňku, protože by takovou chtěl doma. Je tu zvláštní kontrast mezi touhou být spokojený, v dobrém a přátelském kolektivu, se ženou, která vás má ráda a stojí za vámi, a tím, co má být odhaleno a co vše to může znamenat.

Zápletka není nijak závratně složitá, ale pokud nebudete číst recenze hlupáků na csfd, bude jistě alespoň dvě třetiny filmu překvapivá. Ale samotné rozuzlení není tak dechberoucí, jako proces změny v mysli detektiva a důsledků, které si postupně uvědomuje. Ke konci tak divák předběhne sice detektiva a je o krok před ním, ale musí sledovat, jak si s tím poradí.

Kubin

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
9
recenze-jester-je-skvely-atmosfericky-thriller-s-vysostnym-vykonem-benicia-del-toraTemný, atmosferický thriller s magnetickým Del Torem. Na Netflixu dlouho nevídané.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

9 − five =