Recenze: Merde! Brexit

Stephen Clarke je Angličan žijící v Paříži. Své zážitky z desíti let prožitých ve Francii shrnul do knihy Merde! Rok v Paříži. Úspěch knihy vůbec nečekal, natož že bude mít ještě několik pokračování. Letos vyšlo v nakladatelství PLUS již šesté vydání z této série s názvem Merde po Evropsku.

Paul West, hlavní hrdina knihy, je Angličan, a o jazycích světových i regionálních ví skoro všechno. Jeho dávná známá, toho času poslankyně Evropského parlamentu, ho požádá o pomoc. Paul se rozhodne atraktivní pracovní nabídku přijmout. Jak už jsem řekla, o jazycích ví všechno….ale o ženách vůbec nic. A ty ho vždycky využijí a odkopnou.Merde po evropsku

To je i případ Elodie. Paula už jednou nechala. Vlastně je to kariéristka, co si jde za svým přes mrtvoly. A Paula napadne, že když je teď poslankyní Evropského parlamentu, že se třeba změnila. Nebo že pro vzpomínky na staré dobré časy jednou bude hrát fair play.

A taky je tu Manon. Božská  ale nedostupná asistentka Elodie. V parlamentu a Bruselu je jako ryba ve vodě a Paul oplývá dokonalou schopností se ztrapnit, kdykoliv ji potká. A tenhle studený psí čumák má také svoje tajemství a hru, ve které hraje Paul svou neurčitou roli.

Je to prostě Brusel a lobbing je tu doma. O to víc, když se hraje o Brexit. Blíží se referendum o setrvání či odchodu Velké Británie z EU. Průzkumy jsou těsné s jde o hodně. Každá politická skupina to vidí jinak a má své zájmy na výsledcích plebiscitu. Samozřejmě i Elodie, zastupující Francii, má jasno, jak by mělo hlasování dopadnout a rozhodne se veřejnému mínění trochu dopomoct. Nástrojem její kampaně je Angličan Paul. A rozhodně nehodlá být milá, férová nebo snad upřímná.

KOUKNI SE  RECENZE KNIHY: Gerhard Klügl jako průkopník aura chirurgie

Merde používají Francouzi, když si potřebují verbálně ulevit. Je to ekvivalent našeho: „Sakra“ nebo „K čertu“ nebo…. čtenář si dosadí svůj oblíbený úlevný výraz a může klidně přitlačit, protože slovník se s tímhle výrazem rozhodně nemaže.

Stephen Clarke si dal s Merde po evropsku práci. Dokonce oslovil několik nejmenovaných lidí z Evropského parlamentu, aby ho zasvětili do jeho tajů a pikanterií, takže představuje čtenáři tuto instituci v její plné nahotě. Se stejnou invencí svléká zákonodárce i jejich paragrafy. Kdyby se z vás stal v průběhu četby euroskeptik, vůbec bych se nedivila.

Mrcha Elodie i chladná Manon představují dvě protikladné postavy. Obě jsou však vyhraněny vůči Paulovi a ztrpčují mu život. I když každá trochu jinak. Je to především jeho neobratnost a dobráctví neočekávající intriky a skryté plány v jednání obou dam.  Vztah k nim se v průběhu vyprávění mění, stejně jako se vybarvují i obě ženské postavy. To vše je zdrojem mnoha humorných situací a překvapivých zvratů Merde po evropsku.

Albatros mediaHumor a zvlášť ten anglický je jádro pudla téhle knihy. Stephen Clark ho má v krvi a neváhá se podělit. Vzniklo tak poměrně svižné a vtipné povídání se zajímavou zápletkou. Rozhodně se nedá říct, že bych se válela smíchy po podlaze. Tyhle ambice ale kniha nemá. Je to spíš jemný humor založený na slovních obratech odehrávající se v myšlenkových pochodech hlavního hrdiny než v situačních skečích. Občas je verbální pouť za vtipem rozvláčnější a ubírá to ne tempu. Na druhou stranu zase autor vyvažuje skutečně chytrými a neotřelými obraty. Trochu mi překáží postava kamaráda Jakea, která je v příběhu jaksi navíc a oplývá neskutečně hrubým a divným smyslem pro humor.  Přitom k životním peripetiím Paula Westa bohatě stačí jeho antitalent na ženy a není třeba ještě přitroublých kamarádů.

KOUKNI SE  Nástěnný kalendář: Miluj svůj život 2024

Vzdávám hold překladateli.  Výsledek je rozhodně zajímavý a neztratil nic na své jazykové malebnosti a smyslu. Citlivé oko čtenáře tak bude jistě potěšeno a minimálně pro výrazovou bohatost a hru se slovy dávám palec nahoru.

Kniha je poměrně aktuální. Ačkoliv výsledky referenda jsou již jasné, je Brexit živou kauzou a neškodí si trochu zafantazírovat, jestli přeci jen v pozadí nebylo něco víc. Každopádně je Merde po evropsku zajímavou sondou do bruselského parlamentu a humorným osvěžením v horkých letních dnech.

Po přečtení se vám může stát, že budete Britům Brexit závidět, možná se z vás stane euroskeptik  a nebo budete propadat záchvatům smíchu při sledování zpráv z Evropského parlamentu. Minimálně však obohatíte svůj slovník o výraz  „merde“.

Kristina Doubravová

Stephen Clarke, Merde po evropsku, Plus, 2016

Kniha je k zakoupení ZDE

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
8
recenze-merde-brexitPo přečtení se vám může stát, že budete Britům Brexit závidět nebo budete propadat záchvatům smíchu při sledování zpráv z Evropského parlamentu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

four × four =