Pět nejlepších vánočních pohádek

K Vánocům patří salát, kapr, stromeček, svařák, koňak, věnec, sníh, františek, svíčky a pohádky. Pro některé jsou pohádky tím nejhezčím, co se o vánocích děje. Pro mě tím jsou určitě. Už dva týdny předtím přemýšlím, na jaké pohádky se budu od rána dívat a jak tomu uzpůsobím zbytek dne. České pohádky jsou svým vlastním žánrem a v české kotlině velmi úspěšným a mně velmi blízkým. A tak pro mě vybrat pět nejlepších je opravdu těžké. Tady jsou některé, které se do mojí pětky nevešly: Pyšná princezna, Byl jednou jeden král, Dařbuján a Pandrhola, Anděl Páně a Šíleně smutná princezna.  Tak jdeme na to, tady je top pět nejlepších vánočních pohádek.

Princezna se zlatou hvězdou

Jaká věc vás zaručeně dostane do vánoční nálady. Pro mě je to Marie Kyselková zpívající jednu z nejhezčích pohádkových písní, kterou kdy kdo napsal.

Co dělá Princeznu se zlatou hvězdou tak speciální? Těch aspektů je asi více. Je to samozřejmě kouzelné rýmované pojetí, skvělá výprava, ale také to, jak je jednoduchá. Nesnaží se na vás dýchnout vánoční atmosféru, přinese vám to nejjednodušší poselství, jaké vám pohádka může přinést. Nesnaží se o to, aby z ní byla nejkouzelnější pohádka. Prostě taková je. A jde jí to skvěle.

Hrátky s čertem

Protinacistická pohádka? Proč ne. I to se v českém filmovém rybníčku stává. Film vytvořen podle divadelní hry Jana Drdy, největší popularity se dočkala v pookupační době. Hlavního hrdinu vysloužilého vojáka Martina Kabáta ztvárnil Josef Bek. Celá je natočena v Ladově stylu v divadelních rekvizitách. To jí dodává ještě víc na její malebnosti. To samé se dá říct o skvělé Evě Klepačové, která absolutně vystihuje jakoukoliv pohádkovou Kateřinu, a to jak vzhledově tak projevem. Výborně zahraní jsou i čerti, kterým vévodí František Filipovský, jako prosťáček prosťáčků, ale i mazaný čert zahraný Josefem Vinklářem.

KOUKNI SE  Vyproštění 2: Natáčení Netflixovského akčňáku s Thorem míří do Prahy!

Hrátky s čertem jsou dozajista nejmalebnější vánoční pohádkou.

Tři Veteráni

Ne každá pohádka nutně staví na tom, že vám dá vánoční náladu. Na tom, že bude nádherná od začátku do konce a vy budete sedět při svíčkách a pocucávat svařák. Mnoho pohádek se s tím nepáře a rovnou útočí na vaše bránice. A tři veteráni jsou asi nejlepším příkladem. Otěží se chopili ti nejpovolanější. Scénář Zděnka Svěráka skvěle ladí s režií Oldřicha Lipského, který i zde ukáže svůj talent pro geniální parodie. Vzniká tak pohádka, která si děla sama ze sebe legraci, ale činí tak velmi nenásilně. Ze tří veteránů tak vzniká pohádka, kterou ocení jak děti, tak i dospělí.

S čerty nejsou žerty

Zkombinujte všechny klady, které byste mohli o pohádkách říct a S čerty nejsou žerty mají všechno. Vynikající příběh, skvělé herecké výkony, nádherné písničky, výbornou výpravu a parádní ponaučení. Napíšu to krátce, tak vtipnou postavu, jakou byl Petr Nárožný, má málokterá pohádka. Ale největším pokladem celé pohádky je Karel Heřmánek, který si svým luxferem krade celý film pro sebe. Pochvalu si zaslouží i naivní Ondřej Vetchý. S čerty nejsou žerty jsou zkrátka dokonalá pohádka, která ze všech kvalit nabízí trochu.

Obušku z pytle ven

Každá správná pohádka má mít nějaké ponaučení. A je to asi pravda. Tři veterání jsou proti materialismu, Princezna se zlatou hvězdou nás učí neodsuzovat lidi podle zevnějšku a Obušku z pytle ven nám říká, abychom nebyli sobečtí. Málokterá pohádka má tak zajímavé poselství jako Obušku z pytle ven.

KOUKNI SE  Filmová práva na zombie videohru DayZ od českého studia koupili Britové

Bez násilí to někdy nejde. Tohle poučení vyplývá z filmu, který si pro sebe krade božský Ladislav Pešek. Příběh chudého muzikanta, který díky svému zlatému srdci přijde o své největší bohatství, by asi nemohl být více český. Scéna s neviditelnou jitrničkou patří k tomu nejlepšímu, co se v české filmografii kdy událo. K tomu si přidejte jednu z nejlegendárnějších písní v českých pohádkách a vyjde vám skvělý výsledek.

Matěj Drápela
Předchozí článekPříští rok se můžeme těšit na zfilmované Strážce vesmíru
Následující článekLouise L. Hay slaví DEVADESÁTINY!

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

17 + 20 =