Nejočekávanější RPG roku 2018

Studenti nebo generální ředitelé velkých firem, každý by si občas chtěl vyzkoušet jiný život. A právě od toho tu máme RPG hry, které nám umožňují se na chvíli ponořit do úplně jiného života a stát se někým zcela novým. Není divu, že jde o jeden z nejoblíbenějších herních žánrů vůbec. Do čí kůže se budeme moci dychtivě vcítit příští rok? Třeba do kovářova syna Jindřicha v 15. století v malebné české krajině, do ostříleného lovce monster na cizí planetě nebo do čerstvého upíra v Londýně začátku 20. století. Více v našem článku – Nejočekávanější RPG roku 2018.

Kingdom Come: Deliverance

Kdy vyjde: 13. února

Platformy: PC, PS4 a Xbox One

Začátkem příštího roku se přesuneme do idylických českých luhů a hájů v ne až tak idylických časech začátku 15. století. Doba Karla IV. je dávno pryč, české země se nacházejí v krizi a krajinu brázdí bandy loupežníků a krvežíznivých Kumánů. A v jedné malebné vesničce žije Jindřich, syn kováře, kterého čekají události, které zcela změní jeho život. A právě v jeho kůži si hrou projdeme.

 

Kingdome Come: Deliverance se bude soustředit především na hlavní příběh, vedlejší úkoly a realističnost. Nenajdeme tu tedy žádné draky ani dungeony plné skřetů. Místo toho budeme bojovat ve středověkých bitvách a jeskyně čistit maximálně tak od lapků. A v rámci vedlejších úkolů nebudeme zabíjet trolly, nýbrž třeba léčit starému sedlákovi průjem. Realističnost najdeme i v boji, který bude představovat výzvu i pro zkušené hráče.

Zapomeňte na univerzální klávesu pro obranu – protivník může útočit ze 6 směrů a pokud včas neodhadnete, odkud půjde rána, tak ji schytáte. Šerm ve hře vychází z dobových reálií, ale nebude nutné si předem nastudovat příručky pro středověký šerm, abychom přečkali ve zdraví první hodinu hraní. Pro ty, kterým se moc nechce riskovat svou kůži, budou ve hře i jiné možnosti – diplomatická a zlodějská. „Diplomat“ se ze všeho vykecá a „padouch“ se bude do boje pouštět jen tehdy, když bude mít na své straně stín, v ruce nabroušenou dýku a nepřítel bude otočený zády. Nicméně boj nebude radno úplně zanedbat, protože soudě podle videí ze hry bude občas nutné se s někým utkat v rovném boji.

A když je řeč o realističnosti, samozřejmě nesmíme zapomenout ani na ztvárnění přírody, které je tak dechberoucí, že jsme mu před časem věnovali samostatný článek. Nejde jen o grafiku, která už bohužel během vývoje stíhá pomalu ale jistě zastarávat, ale i o design krajiny. Města i příroda ve hře jsou do detailu propracované a vypadají, jako by šlo o skutečnou lokaci přenesenou na obrazovku našeho PC. Pokud bude na stejné úrovni i zbytek hry, už teď máme kandidáta na hru roku.

Monster Hunter: World

Kdy vyjde: 26. ledna 2018

Platformy: PS4, Xbox One, neznámo kdy i na PC

Málokdy název hry tak přesně vystihuje její obsah, jako je tomu u pokračování zavedené série Monster Hunter od vývojářského studia Capcom. Ano, tohle akční RPG je o obrovských monstrech, jejich lovcích a celá se bude odehrávat ve velkém otevřeném světě. V kůži profesionálních lovců budeme bojovat s příšerami všech druhů, aby je vědci na hlavní základně v Asteře mohli horlivě zkoumat.

 

Ačkoliv půjde o akční RPG, marně bychom tu hledali nějakou formu stromu schopností. Místo toho tu ale najdeme 14 různých druhů zbraní (například velký obouruční meč, luk, kladivo, kopí a další). Od nich se samozřejmě bude odvíjet i styl boje. A jak bude tedy fungovat vývoj postavy? Jednoduše tak, že z každé přemožené potvory nám vypadne o trochu lepší vybavení, které nám umožní se postavit zase o trochu silnější potvoře, ze které opět vypadne o něco silnější vybavení. A tak dále až do konce. Hra bude samozřejmě obsahovat i hlavní příběh, který podle tvůrců zabere asi 40-50 hodin a kromě hru pro jednoho hráče i kooperativní hru.

Anthem

Kdy vyjde: poslední čtvrtina roku 2018

Platformy: PC, PS4 a Xbox One

Zatím to vypadá, že akční RPG Anthem je odpovědí Electronic Arts na Destiny 2. Pracuje na ní studio Bioware, které se proslavilo sériemi jako Baldur’s Gate a Mass Effect. Proto koneckonců i řadu hráčů udivilo, že vývojáři z Bioware, mistři příběhových her, pracují na titulu, který vypadá spíš jako klasická multiplayerová akce založená na lootování. Podle tvůrců se ale údajně můžeme těšit na propracované RPG mechaniky, dobře vykreslené NPC a na hlavní příběh.

 

Co ale víme, je to, co vlastně bude herní náplň. Vcítíme se do role takzvaných Freelancerů, jejichž denním chlebem je průzkum extrémně nebezpečného otevřeného světa. Není známo, jestli je to planeta Země někdy v budoucnosti, nebo se jedná o mimozemský svět, ale v každém případě oplývá bujnou vegetací, exotickou faunou a najdeme v něm velké množství gigantických ruin.

Naším nejlepším přítelem v ne zrovna přátelském prostředí budou speciální obleky Javelin. Těch bude několik druhů a půjdou výrazně upravovat hráči na míru. V přiložené ukázce ze hry můžeme vidět jeden univerzální oblek Javelin, který je kompromisním řešením pro každou situaci, a jeden těžký oblek, který je ověšen arzenálem zbraní, za který by se nemusela stydět ani malá soukromá armáda. Grafika prostředí vypadá nádherně a svět vypadá skutečně rozsáhle a svobodně, ale jinak to ani u ukázek a trailerů nebývá, takže je vše potřeba brát s určitou rezervou. Vzhledem k relativně vzdálenému datu vydání se leccos ještě může změnit.

Code Vein

Kdy vyjde: 2018

Platformy: PC, PS4, Xbox One a Nintendo Switch

Je libo zahrát si za upíra v postapokalyptickém akčním RPG? Tak to se těšte na Code Vein, na kterém pracují vývojáři z Bandai Namco Studios. V částečně otevřeném světě si střihneme roli jednoho z mála přeživších upírů a jak by člověk čekal, krev tu opravdu bude hrát značnou roli. Není řeč přímo o boji, ale doslova o sání krve obětem, které nám bude odemykat nové schopnosti a celkově nás posilovat. Celé dílo bude ve stylu anime, takže si můžete odškrtnout i absurdně velké meče, halapartny a další zbraně.

 

Pillars of Eternity II: Deadfire

Kdy vyjde: 2018

Platformy: PC

Dnešní doba komunitnímu financování her přeje, přesto není běžné, aby byla crowdfundingová kampaň úspěšná za jediný den. Pokračování série Pillars of Eternity se to ale povedlo a fanoušci už napjatě očekávají druhý díl. Ten bude na první díl přímo navazovat, přesto ale opět budeme začínat v roli Watchera jako chudáci na pokraji smrti. Naše vydřená pevnost Caed Nua bude zničena bohem Eothasem a to si žádá pomstu.

 

Pustíme se tedy do pronásledování Eothase a jeho uctívačů v otevřeném a proměnlivém světě Eora. A u světa chvíli zůstaneme, protože to je jedna z věcí, kterou se vývojáři chlubí nejvíc. Má jít o dýchající živoucí svět s dynamickým počasím, ve kterém má každý své místo. A to neznamená jen to, že NPC budou v určité době chodit do práce a zase z práce, ale na denní době bude záviset i jejich chování. Kromě starých se ve hře objeví i noví společníci a další pomocníci, kteří budou moci putovat s námi. Celé putování pak zajistí především novinka v podobě lodi, která se stane naší novou pevností (ve hře bude lodí hned několik a bude možné si je přizpůsobovat a vylepšovat). Ve hře bude několik hratelných tříd, z nichž každá bude mít několik pod-tříd.

Mount & Blade II: Bannerlord

Kdy vyjde: snad 2018

Platformy: PC, PS4 a Xbox One

Série Mount & Blade je jednou z těch her, které profesionální kritici příliš neocenili, ale našla si obrovskou masu nadšených fanoušků. Když si vezmeme třeba Mount & Blade: Warband z roku 2010, tak grafika ani zvuky neoslní, příběh tu vlastně vůbec neexistuje a herní náplň se v principu vlastně vůbec nemění. Ale v jaké jiné hře můžete začít jako chudý pocestný a postupně se vypracovat na zkušeného válečníka s vlastní družinou o desítkách vojáků? A pokud dostatečně zbohatnete a vypracujete se, můžete to dotáhnout až na šlechtice a posléze dokonce i na krále jednoho z království a třeba i na pána sjednocené Calradie! Je to zkrátka komplexní hra, která je mixem RPG, bojové hry a ekonomické a vojenské strategie.

 

Obrovská svoboda s nespočet různých módů zkrátka zajistil sérii Mount & Blade nesmrtelnost. Vývojáři Mount & Blade II: Bannerlord si to plně uvědomují a kráčejí vyšlapanou cestičkou. Najdeme tu všechno, co tak milujeme na jejich starších hrách. Ale v mnohem hezčí grafice a s úplně novými prvky, jako je například crafting zbraní (kterých tu jako obvykle najdeme obrovské množství). Opět se podíváme do neklidné Calradie, opět budeme moci obléhat města a vést svou družinu bojovníků a spřátelených společníků. Opět se budeme moci toulat krajinou co by obchodníci s drahocenným nákladem zboží, které jsme levně koupili a draze prodáme (protože série má realistickou ekonomiku založenou na nabídce a poptávce). A ano, opět budeme moci i intrikovat, vylepšovat naše města a vesnice a stoupat v hierarchii výš a výš. Zkrátka starý dobrý Mount & Blade v novém kabátku.

Vampyr

Kdy vyjde: jaro 2018

Platformy: PC, PS4 a Xbox One

Správný doktor životy zachraňuje. Je tedy docela problém, když se z něj stane upír, od kterého očekáváme spíš chlemtání krve bezbranných dívek. Doktor Jonathan Reid, hlavní hrdina chystané hry Vampyr, musí právě toto dilema řešit. Podle vývojářů ale v jeho kůži nebudeme muset každý den vysát alespoň jednoho člověka. Jen budeme kvůli tomu mít mnohem slabší postavu a průchod hrou bude neskonale obtížnější. Bude jistě zábavné sledovat, kolik hráčů a kdy začne dělat první ústupky – jedna oběť přece nevadí, nebo dvě, tři, dělám to pro dobrou věc! Potřebuju sílu, abych zachránil mnohem víc lidí! Tenhle si to stejně zasloužil! Lidé jsou v obelhávání svého svědomí mistři, takže jde rozhodně o zajímavou herní mechaniku, při které se mnozí z nás hezky zapotí.

 

Vampyr se navíc bude odehrávat v kulisách Londýna roku 1918, kdy město sužovala smrtící epidemie španělské chřipky (která si po celém světě vyžádala až 100 milionů obětí), což asi na dobré náladě také zrovna nepřidá. Kromě toho, že budeme rozjímat o tom, zda vysát či nevysát nějakou tu oběť, budeme i hledat lék na všudypřítomnou smrtelnou nemoc. A samozřejmě se i seznamovat s utajeným světem upírů a bojovat s nemilosrdnými lovci upírů. Co by upíři sice budeme disponovat velkou silou a magickou mocí, ale vše bude záviset na tom, kolik krve vypijeme. Pacifističtí hráči, kteří nebudou zabíjet nevinné, se mohou těšit na pořádnou výzvu.

Na hře pracují vývojáři z Dontnod Entertainment, což je studio, které stojí za hitem Life is Strange. Na této hře pracuje úplně jiný tým v rámci tohoto studia, přesto se však můžeme těšit na propracovaný příběh, protože důraz na dějovou složku je prý zakořeněn v DNA studia Dontnod Entertainment.

GreedFall

Kdy vyjde: 2018

Platfromy: PC, PS4 a Xbox One

Když došlo v dějepisu na období baroka, nejeden žák začal pomalu ale jistě usínat a probral se až někdy před první světovou válkou. Ale co takhle baroko říznuté fantasy? Trojhranné klobouky, zdobené uniformy a pistole na straně jedné a elfové či čarodějnice na straně druhé. Lepší? Přesně tohle bude GreedFall. Ve světě, který by jako z oka vypadl našemu 17. století, dojde k objevu nové pevniny, osídlené magickými tvory. Ani magie každopádně nezabrání mnoha herním národům v kolonizaci nového světa a ocitneme se tu i my v roli člověka, který zatím nepatří k žádné straně. Vývojáři slibují, že ve hře bude záležet na našich rozhodnutích a i malé chyby mohou mít v budoucnu dalekosáhlé následky. A ačkoliv půjde o bojové RPG, řada konfliktů a questů půjde řešit i diplomatickou cestou. Na GreedFall pracují vývojáři ze studia Spiders, které stojí například za hrou The Technomancer.

 

Jan Marek

Předchozí článekNejlepší detektivky roku 2017
Následující článekNovoroční hubnutí s Dobrými knihami

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

fifteen + 10 =