Nejlepší knihy na téma zahradní architektura

3Architektura moderních zahrad je vkusný a praktický pohled do práce zahradního architekta

Nejde o vědeckou příručku, což samozřejmě jako laik oceňuji. Autorky si také nekladou za cíl poskytnout čtenářům encyklopedické znalosti z oboru. Vybraly pro čtenáře současné trendy v zahradní architektuře a na konkrétních plánech a vizualizacích ukázaly, jak funguje architektura zahrad v praxi.

Jak plánovat zahradu v rovině nebo ve svahu, jak přistupovat k členění zahrady s využitím volných linií nebo geometrických tvarů, jak projektovat zahradu na vesnici, v krajině, v horách, jak přistupovat k realizaci atrií a střešních zahrad. Včetně ručně kreslených i rýsovaných plánů a fotografií realizací předních architektů. A také zde najdete velmi praktické a detailní osazovací plány stromů a keřů včetně jejich umístění v zahradě. A s ohledem na jejich barvu a opadavost v průběhu všech čtyř ročních období.

Moderní trendy tu zastupuje například ukázka plánů zahrad s gabiony, s kovovými plastikami nebo velkoplošnými obrazci. Autorky se také věnují různým přístupům k budování pergol, na což využívají ručně kreslené návrhy. Samostatnou kapitolou je pojetí květinové architektury v zahradách – jak mohou vypadat tvary záhonů, jak přistupovat k jednotlivým úrovním osázení, jak vhodně vybírat a kombinovat barvy květin a trvalek.

Co může pomoci, ale možná vás to i mírně odradí, je také detailní seznam stromů, keřů a květin v tabulce, kde můžete srovnat tvar korun, barvu listů a květů, jejich opadavost, výšku a další. Odradit proto, že je to hodně in formací, které je třeba nastudovat, než se pustíte do vlastní realizace.

KOUKNI SE  Radleigh Valentine, Dan Craig: Tarot Andělské moudrosti

Kniha poskytuje přehlednou výseč základních informací s přehlednou vizualizací. Ne na všechny mé otázky kniha odpovídá, ale autorky se snaží přistupovat k čtenáři s jednoduše pojatou strukturou a ukázkami.

Pro mě byla asi nejužitečnější část věnovaná koncepci jednotlivých linií na zahradě, jak rozličně lze přistupovat k plánování osazování stromů a jejich výběru dle lokality a stylu stavby.

Moderním trendům je věnovaná jen část knihy, za což jsem jako laik ale rád, protože mě zajímají hlavně základy jednotlivých přístupů, které v zahradní architektuře platí nejen dnes. Uvítal bych trochu osobnější přístup autorek k tématu, ale to nám zase vynahradí knihy jiné.

Knihu můžete koupit v nakladatelství Grada.

2Žijte ve své zahradě vás nadchne osobitostí zahradního architekta

Narozdíl od dvou dalších titulů na vás tato kniha zapůsobí hlavně osobitým projevem architekta Ferdinanda Lefflera a hypnotickou vizualizací jeho práce. Architekta můžete znát i z osmidílného seriálu s názvem Ferdinandovy zahrady vysílaném v České Televizi.

Ferdinand Leffler si za dvacet let praxe vytvořil svůj vlastní osobitý přístup k zahradní architektuře. Jeho ateliér Fléra tvoří špičkové zahradní realizace nejen v Česku, ale po celém světě (například Zuri rezort v Zanzibaru).

Leffler působí trochu jako kouč. K zahradě přistupuje neoddělitelně od lidí, kteří prostor obývají. Jeho postřehy zní jednoduše, ale je to hlavně tím, že se mu podařilo svůj koncept dovést k jednoduchým a zásadním radám. Prvky v zahradě se snaží propojovat organicky, využívá v plánech prvky nahodilosti a drobného chaosu.

KOUKNI SE  Knižíšek pro naše nejbližší

Na začátku knihy pokládá čtenáři otázky, které by si měl na začátku, než začne zahradu plánovat, nejdříve promyslet. Otázky jako vztah k sousedům a okolní krajině, potřeby celé rodiny, základní funkce zahrady a další. Doménou Lefflera je propojení zahrady s obytnou částí. Vytváření malých i větších pokojíčků v zahradě, kam se budete chtít ubírat, schovaných zákoutí, odpočinkových míst v příjemném stínu.

Leffler se soustředí na používání materiálu, květin i dřevin, které jsou přirozené pro ráz zdejší krajiny a snaží se, aby zahrada působila přirozeně. Sází na dřevo a kámen, vyhýbá se umělým a exotickým materiálům. Má rád divokost, do realizací se snaží zapojovat prvky permakultury.

Jeho přístup snoubí neokázalost, přesto dokonalá znalost architektury a nadhled. Pokud jste viděli pořad Ferdinandovy zahrady, bude vám část knihy povědomá, protože ukázky realizací se shodují. Opakují se i jeho nápady a náměty, ale to není vůbec na škodu. Po zkušenosti s jeho přístupem budete oceňovat jednoduchost, s jakou dokáže čtenáři téma zahradní architektury podat. Přátelsky a lidsky. A to máme rádi.

Knihu Žijte ve své zahradě koupíte zde.

1Zahradní design pro začínajícího architekta krok za krokem

Zahradní design aneb Velká kniha zahradního designu je kniha dvou anglických architektek, Rosemary Alexandrové a Rachel Myersové. Je to nejsystematičtejší kniha z mého výběru nejlepších knih na téma zahradní architektura.

Zahradní design můžete koupit v knihkupectví Dobré knihy zde.

Jak jsem uvedl, je to nejkomplexnější průvodce zahradní architekturou ze tří vybraných knih. Také je ze všech nejobsáhlejší. Na bezmála 400 stranách převažuje text a plánky nad obrázky.

KOUKNI SE  Paolo Coelho: Lukostřelec

Kniha je rozdělená do tří částí – fáze příprav, projektu a realizace. Fáze přípravy vás provede pečlivě, krok za krokem způsoby, jak měřit a zaznamenávat pozemek a prvky v něm, co vše musíte v počátku vaší práce zjistit- od druhu půdy a kvality vody, přes světové strany, slunce a stín na pozemku, vítr a další. Pomůže vám zorientovat se v možnostech grafických úprav projektu, kreslení v měřítku a jiné.

Fáze projektu vás seznámí se základními prvky zahradní architektury – vnímání horizontálních i vertikálních prvků jako je hmota prázdno, cesty, funkční moderní prvky zahrady, osázení, vše velmi podrobně, detailně a pěkně systematicky.

U osázení se také dozvíte co a kam sázet, jak vybírat a sladit jednotlivé prvky, jak je vybírat, aby zahrada fungovala po celý rok.

Nakonec si v rámci budování zahrady připravíte rozpočet, koupíte rostliny a začne práce.

Ve srovnání se dvěma dalšími knihami je Zahradní design opravdu komplexní publikací. Nechybí vizualizace a fotografie konkrétních realizací a projektové plánky. U nich mi chybí překlad anglických popisků obrázků. Ty jsou navíc ještě opravdu miniaturní. Naopak ale u této knihy oceňuji přítomnost všech podstatných informací pro někoho jako já, kdo si chce hrát na architekta a chce získat přehled o všech základních principech a souvislostech, aby se v každé fázi měl čeho chytit.

Knihu Zahradní design koupíte v Dobré knihy zde.

Kubin

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

three × 5 =