Nejnovější hra společnosti Arkane kombinuje to nejlepší z otevřené akce a simulátorů, ale prezentuje se svou vlastní originální cestou.
Díky skvělému nápadu, který je jednoduše kouzelný, se nemožné zdá být možné – hra vzbuzuje dětský pocit úžasu. Jak to Arkane Studios dokázaly?
Vývojářské studio Arkane Studios už léta předvádí ty nejpůsobivější kouzelnické triky. Prostřednictvím sérií Dishonored a Prey přineslo světy, které jsou ohromující a mistrně navržené a které – což je nejdůležitější – hráči předkládají zdánlivě nekonečné možnosti. To vše navíc doplňuje úchvatná grafická stránka, nezapomenutelné postavy a poutavé příběhy.
Každá z jejich her je komplexním souborem vzájemně propojených systémů a mechanik, které představují dynamický prostor. Jako pohlcující simulátor a akční hra je Deathloop v tomto ohledu dalším působivým počinem Arkane. Co ji však povyšuje a činí z ní hru roku 2021, je fakt, že nám všem dává to, po čem po ohromení kouzelnickým trikem toužíme nejvíce: nahlédnout za oponu.
V recenzi jsem Deathloop popsal jako introspektivní hru, v níž Arkane dekonstruuje svou vlastní značku otevřené akce a vykládá všechny její potřebné části. Poté, co jsem ji od této recenze hrál ještě mnoho hodin, jsem si uvědomil, jak významný je to počin a jaký bude mít pravděpodobně dopad.
Hry od Arkane mohou být pro mnoho lidí zdrcující. Jsou ze své podstaty neuvěřitelně komplexní a často toho po hráči chtějí hodně už od samého začátku. Deathloop však předkládá jednu hádanku po druhé a využívá mechaniku časové smyčky, aby hráči poskytla prostor a oddech k jejímu zvážení, než mu předloží další. V rámci každé smyčky se nabízí nepřeberné množství příležitostí k zasazení myšlenky do kontextu nebo otestování hranic mechaniky, ať už jde o nadpřirozenou sílu nebo podivnou výzbroj. To se děje opakovaně, dokud se před hráče nevyloží všechny dílky, které pak musí poskládat dohromady, udělat krok zpět a vidět celý obraz.
Hru navíc tvůrci podali způsobem, který je přístupný komukoli. A ještě působivější je, že to dokázali za uchování své vlastní identity herního vývojáře. V Deathloop lze nalézt vše, pro co jsou předchozí hry studia oblíbené, a každý kousek je proveden mimořádně dobře.
Blackreef je fascinující prostředí, jehož obyvatelé si uvědomují, že na ničem nezáleží, protože svět se bude donekonečna resetovat. A to přirozeně otevírá cestu těm nejlepším podivínům, aby se objevili a vyšvihli na vrchol. Vizionáři Blackreefu jsou výrazné osobnosti, které mají osobitost a jako cíle atentátů jsou náročné. Mezi nimi jsou dvě nejvýraznější postavy, Colt a Julianna. Skutečná povaha vztahu této dvojice je poutavou dějovou linkou a jejich jízlivé rozhovory na pozadí jsou zábavné, děsivé a smutné zároveň.
Deathloop je také hra, která se ukazuje způsobem, který působí přirozeně a nenuceně. Vše od toho, jak hra vypadá, jak postavy mluví, jaký je zvolený hudební doprovod je buď přímo inspirováno černošskou kulturou, nebo jí autentickým způsobem vzdává hold. Dohromady je to zážitek.
Na Deathloopu je toho tolik, co si můžete zamilovat, ale je dobré zdůraznit, že hra je svým způsobem revoluční a má potenciál ovlivnit budoucí generace designérů a vývojářů. Arkane studio je příkladem, jak se dnes mají vytvářet hry, Deathloop je takovou hezkou ukázkou, jak vytvořit něco originálního. Naučíte se novým kouzelnickým trikům, objevíte nový herní prostor, vše si vyzkoušíte na vlastní kůži.
Deathloop je oním nahlédnutím za oponu, po kterém mnozí hráči tak zoufale toužili. Je to Arkane, které nám ukazuje, jak se z nemožného stává možné. Proto si zaslouží ocenění za hru roku 2021.
ChB