Filmů o cestování časem existuje mnoho. Od vážných po komediální. Nejlepší filmy s časovou smyčkou.
1Na Hromnice o den více/Groundhog Day
Na Hromnice o den více patří mezi komediálnější sci-fi snímky, jejichž základem je opakující se děj v časové smyčce. Dnes již kultovní film propojující časovou smyčku s cestováním v čase zrežíroval Harold Ramis v roce 1993. V hlavní roli hraje Bill Murray arogantního nespolečenského meteorologa Phila Connorse. Při oslavách Hromnic (v USA jako Groundhog Day) v Punxsutawney v Pensylvánii se dostane do časové smyčky, kdy prožívá jeden jediný den stále dokola. Neustále opakování stejného dne dává hrdinovi volnou ruku v tom, činit jakékoliv šílenosti, kterého ho jen napadnou. Nadšenou náladu střídá chvíle beznaděje s touhou po konci smyčky. V této komedii hrají prim herecké výkony Murrayho a také všech vedlejších postav, protože opakovat scény dokola s naprostou přesností není jednoduché. Humor a různorodá vtipnost scén jsou stěžejními prvky filmu, stejně jako přehodnocování priorit hlavního hrdiny v průběhu filmu.
2Na hraně zítřka/Edge of Tomorrow
Představte si, že byste museli stále dokola prožívat vylodění v Normandii za 2. světové války. S něčím podobným se musí porvat ústřední herecká dvojice Emily Blunt a Tom Cruise. Lidstvo je ve válce s mimozemskou rasou Mimiků. Lidé chystají obrovskou vojenskou invazi, která ale skončí jatkami. Ještě předtím stihne Cruise zlikvidovat Alphu, velící jednotku mimozemských sil, čímž resetuje celý den invaze. A tak začíná kolo neustálého opakování, při kterém se Cruise snaží všemožně vyvléct z aktivní účasti na invazi. Spojením s Ritou (Blunt) naleznou slabinu mimozemšťanů, kterou mohou využít pro záchranu Země a lidské rasy. Dobrodružné akční sci-fi sází na akční sekvence, trikové efekty a originální vzezření mimozemských jednotek. Oba hlavní herečtí představitelé si natáčení očividně užívali a jejich výkony zasluhují palec nahoru. Stejně jako práce režiséra Douga Limana. Jediný problém, se kterým se film potýkal, byla neustálá změna oficiálního názvu. Teď nemám na mysli festivalovou nebo pracovní verzi. První název byl „All You Need Is Kill“, který tak vycházel ze stejnojmenné knižní předlohy japonského spisovatele. Poté tvůrci změnili název na „Live Die Repeat“. Ani to se jim nepozdávalo, dokud nepřišli s třetím a definitivním pojmenováním filmu „Edge of Tomorrow“. Změny názvu mátly tehdy diváky i kritiky.
312 opic/12 Monkeys
Snímek 12 opic je americkým mysteriózním post apokalyptickým sci-fi thrillerem s noirovským nádechem z roku 1995 v režii Terryho Gilliama. Režisér se nechal inspirovat krátkým filmem La Jetée z roku 1962 od Chrise Markera. Časová smyčka ve 12 opicích nehraje tak podstatnou roli jako cestování časem samotné. Ale je tam. Nedobrovolní dobrovolníci z řad vězňů jsou posílání strojem času do minulosti, aby posbírali všechny informace o viru, který zahubil téměř celou lidskou populaci. Cílem není změnit minulost, protože co se stalo nejde změnit, ale zjistit složení lidmi vyvinutého viru, aby vědci v budoucnosti mohli vytvořit protilátku a vrátit lidstvo z podzemí zpět na povrch. Ve filmu excelují herci Bruce Willis a Brad Pitt (získal za svou roli Zlatý Glóbus) svými neuvěřitelnými hereckými výkony. Gilliam vytvořil své životní dílo vystavěné na perfektním scénáři, excelentních hereckých výkonech a hudebním soundtracku, ze kterého vám dodnes bude běhat mráz po zádech. Díky možnosti opakování stoupá napětí a také úroveň šílenosti postav i jejich nápadů.
4Zdrojový kód/Source Code
Detektivně laděný sci-fi thriller a zároveň druhý celovečerní film talentovaného režiséra Duncana Jonese. Zdrojový kód sází na krimi stránku filmu. Hlavní hrdina je opakovaně posílaný v čase do těla cizího člověka, aby odhalil, kdo má na svědomí bombový útok ve vlaku. Hraje se o čas, protože útočník oznámil, že druhá bomba byla umístěná někde v centru Chicaga. Kapitán Colter Stevens (Jake Gyllehaal) v těle učitele Seana musí v paralelní realitě vytvořené Zdrojovým kódem odhalit totožnost atentátníka dříve, než dojde k druhému útoku. Film sází na kvalitní ale neokoukané herce (Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan, Vera Farmiga, Jeffrey Wright), časovou smyčku, která konáním hlavního hrdiny vyústí pokaždé v odlišný konec a detektivní zápletku. Sami diváci mohou během sledování filmu tipovat, kdo je za útok zodpovědný. Zdrojový kód perfektně pracuje s detektivní zápletkou a vzrůstajícím napětím. Závěr filmu má neočekávaný, přesto však smysluplný zvrat.
5Všechno nejhorší/Happy Death Day
Hororově laděná komedie Všechno nejhorší je o dívce jménem Tree, která právě slaví své narozeniny. S jedním markantním problémem. Na konci dne ji zabije vrah s „creepy“ maskou dítěte. Tree se rázem probouzí na začátku téhož dne v tomtéž pokoji ve společnosti kluka, kterého nezná. Zprvu si myslí, že šlo pouze o velice živý sen. Jenže na své narozeninové oslavě narazí na osobu s identickou maskou a nožem v ruce. Další smrt a další probuzení v inkriminovaném pokoji dávají hrdince tušit, že tady není něco v pořádku. Tree musí rozjíždí pátrání po identitě vraha a jeho zastavení dříve, než ji zabije, jinak časová smyčka nikdy neskončí. Transformace namyšlené členky dívčího spolu v neohroženou drsňačku je uvěřitelná. Zároveň si hrdinka uvědomuje, jak moc se změnila po smrti své matky a pomalu přehodnocuje své životní cíle. Odhalení identity vraha je poněkud zjednodušené, přesto film funguje dobře. Herci své role zvládají velmi dobře. Finanční i kritický úspěch udělal z filmu jedno z nejpříjemnějších překvapení roku 2017, a proto nás již za pár dní čeká premiéra dvojky.
6Looper
Do tohoto seznamu bezesporu patří také akčně kriminální sci-fi v režii Riana Johnsona z roku 2012. Časová smyčka se tady spíše ztrácí, ale existuje díky cestování časem. Loopeři jsou nájemní zabijáci, kteří se zbavují nepohodlných osob. Jsou za to královsky odměňování. Joe patří mezi profíky ve svém oboru, a ještě žádný cíl mu neutekl. Aby „organizace“ měla jistotu, že Loopeři odvádějí svou práci svědomitě, posílají jim oběti z budoucnosti. Co uděláte, když se před vaší připravenou hlavní objeví vaše budoucí já? To teď musí řešit Joe. „Organizace“ mu pošle jeho samého z budoucnosti. Joe zaváhá, čehož využije jeho budoucí já a uteče. Tím začíná zběsilá hra na kočku a myš. Ale kdoje kočka a kdo myš? Zaváhání v této profesi totiž znamená jistou smrt. A otázkou je, proč mu vedení poslalo právě jeho samotného z budoucnosti? Proč se ho chtějí zbavit? To jsou otázky, na které bude muset Joe najít odpovědi co nejrychleji. Nejsilnější stránkou filmu Looper je motivace jednotlivých postav. Nikdo z nich není vyloženě dobrý ani vyloženě špatný. Oba Joeové mají své více než rozumné důvody, proč ve svém počínání uspět. A tak nevíte, komu máte fandit. Kdo je v právu, a kdo nikoliv.
7Predestination
Na podobném principu jako Looper funguje také australské mysteriózní sci-fi drama Predestination. Občas můžete film najít pod českým názvem Paradox času. Film vychází z kratší povídky Všechny tvé stíny spisovatele Roberta A. Heinleina. V režii bratrů Spierigových vzniklo velice povedené dílo od protinožců s cestováním v čase a časovou smyčkou. K filmu napsali scénář a Peter Spierig navíc složil k filmu hudební doprovod. Film představuje tajného agenta Barkeepa, který se při plnění svého posledního úkolu vydává na nelehkou cestu napříč časem, aby dopadl nebezpečného a vychytralého zločince, který mu stále uniká. O pomoc požádá také své mladší já. A nejednou se dostane do opakujících se situací, které bude muset vyřešit. Predestination staví na neotřelém pohledu na cestování časem. Bourá všechna tabu s tím spojená a prokládá honbu za padouchem plnou unikátních a překvapivých myšlenek, které vám zavaří mozkové závity na téma identita, láska a osudovost.
8Triangle
Tento méně známý mysteriózní thriller vznikl ve spolupráci Velké Británie a Austrálie. Jde o menší dílo než všechny ostatní v seznamu. Už jen proto, že promítání filmu proběhlo pouze v britských kinech v roce 2009. Režisér a scénárista filmu Christopher Smith vytvořil dílo, do kterého přimíchal trochu toho hororového kontextu. Triangle nepředstavuje žádné okaté cestování v čase, ale spíše zakládá děj na takzvaném pocitu déjà vu, který úzce souvisí s časovou smyčkou. Ústřední postavou je Jess, která se vydává s přáteli na otevřené moře, aby se odreagovala od nedávných událostí. Narazí na podivnou bouři, která je přinutí opustit poškozenou plachetnici a dostat se na podivnou, zdánlivě opuštěnou loď, která se z ničeho nic objevila. Snímek Triangle nabízí neočekávané spojení hororového prostředí lodi s opakovaným cestováním v čase. Prozkoumávání lodi se rychle zvrhne ve schizofrenické chování postav spojené se vzájemnou likvidací a nečekaně kvalitními hereckými výkony prostoupené více než pocitem hlavní hrdinky, že tohle všechno se už stalo. Komornější sci-fi spojující nenápadné cestování v čase s hororovou likvidací postav funguje od začátku až do konce.
9Doctor Strange
Svého zástupce mezi nejlepší filmy s časovou smyčkou má také studio Marvel. Kdo jiný může být vlajkovou lodí než právě Doctor Strange. Postava, která ovládá čas a prostor. Může vytvářet časové smyčky, cestovat napříč prostorem a časem. Doctor Strange propojuje akci, dobrodružství, fantasy a sci-fi prvky do jednoho uceleného projektu. S humorem Marvelu sobě vlastním, akorát v určitých momentech nadbytečným. Scott Derrickson ukázkově představil světu novou superhrdinskou posilu ve světě MCU, která balancuje na hraně sci-fi a fantasy. Doctor Strange ve snaze ochránit naši realitu před silami temnot roztáčí digitální orgie podobné z filmu Počátek Christophera Nolana. S tím rozdílem, že Marvel nechal, aby se multidimenze, paralelní chápání reality a časové smyčky naprosto vymknuly kontrole. Ale zároveň zůstaly přehledné v rámci možností. Derricksonův film svou rozmáchlostí diváci často popisují jako Počátek na tripu.
10Lásky čas/About Time
Do TOP 10 se nám také dostalo, nečekaně, romantické komediální fantasy. Film Lásky čas má na svědomí novozélandský režisér a scénárista Richard Curtis. Lásky čas také spojuje dohromady nezvyklé prvky- romantickou komedii a cestování v čase. Případně opakování událostí. Film představuje jednadvacetiletého mladíka Tima, který je stále sám. Vše se změní, když mu otec odhalí rodinné tajemství. A sice, že každý mužský potomek rodu má schopnost cestovat v čase. Ale pouze po ose vlastního života a jen do minulosti. Toho Tim okamžitě využije k nalezení své vysněné dívky Mary. Jejich vztah je dokonalý, protože Tim dokáže všechny nedokonalosti opravit, třeba i opakovaně. Žít tímto způsobem se nedá věčně. Zvlášť, když s každou změnou přicházíte o vzpomínky, ke kterým by jinak nedošlo. A to může občas hodně zabolet. Lásky čas sází na originální romantickou zápletku, která není plná klišé a má své jasné poselství. Film bodoval u diváků i kritiků. Z filmového festivalu San Sebastián v roce 2013 si režisér odnesl Cenu diváků za nejlepší evropský film.
Ondřej Blahut
www.ranker.com, www.imdb.com