Deset nejvtipnějších filmů všech dob

Komedie jsou tady s námi odjakživa. A ne nadarmo se říká, že smích prodlužuje život. Proto každý, kdo by si chtěl život prodloužit nebo se alespoň zasmát a dobře pobavit, měl by vidět těchto deset filmů, které jsou považované za nejvtipnější. Připravte se na nonstop nápor na vaše bránice. Hned šest filmů ze seznamu vzniklo před rokem 1990. To ukazuje na fakt, že se dodnes nepodařilo nikomu natočit tak dobrou komedii, aby se dostala do TOP 10. Pravda. Jedna novější tady je – Pařba ve Vegas z roku 2009. A ty zbylé tři vznikly mezi léty 1990-2000.

10Připoutejte se, prosím!

Rozhodně byste neměli minout tuto bláznivou parodii na katastrofické filmy z letištního prostředí. Snímek znamenal průlom také pro herce Lieslieho Nielsena, který nebyl do té doby příliš známý. Sice si ve filmu střihnul pouze vedlejší roli, ale to nevadí. Od premiéry filmu v roce 1980 jeho popularita raketově stoupala. Dnes je zesnulý herec známý hlavně díky svým parodickým či komediálním rolím (série Bláznivá střela, Agent WC 40, Scary Movie 3 a 4). To, že se na letecké katastrofy dá natočit parodie vás přesvědčí trojice mužů – David Zucker, Jim Zucker, Jim Abrahams. Tato trojice si také napsala scénář k filmu. V hlavních rolích si zahráli Robert Hays, Julie Hagerty a Kareem Abdul-Jabbar. Snímek si vypůjčil děj, hlavní charaktery postav a několik dalších elementů z filmu Zero Hour! z roku 1957. Zkrátka, to musíte vidět.

9Monty Python a Svatý Grál

Montyho Pythona a jeho sérii divadelních představení, hraných seriálů a v neposlední řadě také filmů nemusím určitě nijak dlouze představovat. Monty Python je legendární klasika britského humoru. Určitě si vzpomenete, jak vymysleli například Ministerstvo švihlé chůze. Do seznamu deseti nejvtipnějších filmů fanoušci a diváci zařadili dobrodružné komediální fantasy Monty Python a Svatý Grál (1975). Film zrežírovala dvojice, která ve filmu také hraje, Terry Gilliam a Terry Jones. Snímek vypráví nový a neotřelý pohled na krále Artuše a jeho společníky v honbě za Svatým Grálem. Jelikož jde o komedii, vše se ponese v humorném stylu a výprava se střetne s velkým počtem naprosto hloupých překážek.

KOUKNI SE  Kultovní detektivky s nezapomenutelnými parťáky

8Pařba ve Vegas

Mezi nejvtipnější filmy patří bezesporu první snímek dnes tak známé trilogie Pařba ve Vegas. Americká komedie z roku 2009 je také nejmladším filmem na tomto seznamu. Režisér filmu je Todd Phillips a scénáristé Jon Lucas, Scott Moore. Film vypraví příběh čtyř chlapů, kteří jedou zapít loučení se svobodou jednoho z nich do Las Vegas. Všechno se zvrtne ve chvíli, kdy se Phil (Bradley Cooper), Stu (Ed Helms) a Alan (Zach Galifianakis) probouzejí v hotelovém pokoji a vůbec nic si z předchozí noci nepamatují. Navíc se jejich kamarád Doug (Justin Bartha), který se má ženit, ztratil. Tak se postupně v retrospektivě snaží přijít na to, co všechno se přihodilo onu inkriminovanou noc, kterou si žádný z nich nepamatuje. To vyústí v nejednu humornou situaci, kterou budou muset vyřešit, a zároveň musí najít ztraceného kamaráda. Pro ty, kteří film neviděli, rozhodně doporučuji.

7Ohnivá sedla

Pokud vám už Vinetou po popadesáté leze krkem, zkuste něco daleko méně vážnějšího. K tomu vám pomůže westernová komedie z roku 1974 Ohnivá sedla. Něco na způsob Manituovy boty, která je parodií na Vinetoua. Režisér snímku Mel Brooks je známým vršením jednoho gagu za druhým a absurdními scénami ve svých filmech. V tomto případě například šerif, který vezme sebe samého jako rukojmí nebo indiáni mluvící jidiš. Děj je jednoduchý, je o boji černošského šerifa a opileckého pistolníka s místními bandity, kteří se chtějí malého městečka zmocnit a levně skoupit pozemky než sem dorazí železnice. Ve filmu si zahrál Cleavon Little, Gene Wilder, Slim Pickens, Jack Starrett, Mel Brooks, Madeline Kahn a další.

6Caddyshack

Film Caddyshack vás pro změnu přesvědčí o tom, že golf může být velice veselý, zábavný a vtipný sport. Nebo přinejmenším prostředí golfu. Pravě tady se odehrává děj této americké sportovní komedie z roku 1980. Snímek režíroval Harold Ramis. Scénář k filmu napsal Brian Doyle-Murray, Harold Ramis a Douglas Kenney. Ve filmu si zahrály hvězdy jako Michael O´Keefe, Chevy Chase, Rodney Dangerfield, Ted Knight a Bill Murray. Film byl prvotinou Harolda Ramise a z herce Dangerfielda udělal rychle rostoucí hvězdu. Předtím byl známý pouze ze stand-up komedií. Mezi nejlepší scény patří rozhodně ty se syslem, který se na golfovém hřišti zabydlel. Pár záběrů je vidět v samotném traileru.

KOUKNI SE  Nejlepší seriály roku 2020

5Na Hromnice o den více

Film Na Hromnice o den více režíroval také Harold Ramis ale už jako zkušený režisér. Film z roku 1993 je odlehčená sci-fi komedie. Scénář k filmu napsal režisér spolu s Dannym Rubinem. V hlavních rolích hrají: Bill Murray, Andie MacDowell, Chris Elliott, Stephen Tobolowsky, Brian Doyle-Murray, Michael Shannon a další. Murray ve filmu hraje arogantního moderátora počasí Phila. Ten je pověřený aby natočil reportáž o každoroční oslavě Hromnic v městečku Punysutawney v Pensylvánii. Arogantní a otrávený Phil nabídku odmítne a snaží se dostat z města. Odjezd mu zkomplikuje sněhová bouře, které ho donutí přečkat noc v místním hotelu. Ke svému překvapení se probudí v ten samý den akorát na jeho začátku. Jakousi náhodou se dostal do časové smyčky, která Phila nutí opakovat tento den – 2. února – stále znova a znova. Zpočátku opakování, o kterém ví jen on, využívá ke svému pobavení. Postupně začne měnit své postoje a svou povahu ale není si jistý, jestli tato časová smyčka někdy skončí.

4Zvěřinec časopisu National Lampoon

Americká komedie z roku 1978 Zvěřinec časopisu National Lampoon patří k těm daleko starším počinům. Režisérem filmu je John Landis. Film je přímým spin-offem filmu National Lampoon magazín. Pozapomenutá kultovní komedie vypráví příběh čtyř vysokoškoláků šedesátých let, kteří ukazují, že zábavnější než studium je flámování, občasný sex, alkohol a kolující jointy. Náplní výuky této čtveřice jsou vtípky, srandičky a prdelky spolužaček. Spoluautor filmu Chris Miller zakomponoval do snímku své vlastní zkušenosti z bratrství Alpha Delta Phi z Dartmouthské univerzity.

KOUKNI SE  Nejděsivější horory odehrávající se ve dne

3Blbý a blbější

Mezi nejvtipnějšími filmy všech dob nemůže chybět kultovní snímek Blbý a blbější z roku 1994 s Jimem Carreym a Jeffem Danielsem v hlavních rolích. Americkou komediální road movie režírovala dvojice Peter Farrelly a Bobby Farrelly, pro které to byl režijní debut. Na scénáři se podílela režisérská dvojice spolu s Bennettem Yellinem. Blbý a blbější patří mezi kultovní klasiku, kterou musí vidět každý fanoušek komedií a humoru nejrůznějšího typu. Škoda jen, že pokračování filmu s názvem Návrat blbýho a blbějšího už takový úspěch nesklidil.

2Maléry pana Šikuly

Jedinou čistokrevnou komedií je snímek s názvem Maléry pana Šikuly (1999) režiséra Mikea Judge. K filmu také napsal scénář. Snímek satirizuje každodenní pracovní život typické softwarové společnosti ke konci 20. století. Ve filmu si zahrál Ron Linvingston, Jennifer Aniston, David Herman, Gary Cole, Ajay Naidu a další. Děj vám představí hlavního hrdinu Petera, který v jedné takové společnosti pracuje jako programátor. V poslední době má spoustu problému. Přestává ho bavit práce, která neuspokojuje ani nemotivuje. Chce ukončit vztah s přítelkyní Anne, protože se mu líbí servírka Joanne. Jeho kamarádi Mike a Samir mají strach, že Petera jeho volnomyšlenkářství a vzpoura vůči systému připraví o místo. Jenže personální konzultant je stejně tak tupý jako Peterovi nadřízení. V jeho názorech vidí originalitu a tak mladíka povýší. Jenže jeho prvním úkolem je vyhodit Mikea a Samira. A tak Peter vymyslí velký počítačový plán.

1Krotitelé duchů

Film Krotitelé duchů je americká sci-fi fantasy komedie s lehce hororovými prvky. Snímek z roku 1984 režíroval Ivan Reitman. Scénář k filmu napsal Dan Aykroyd a Harold Ramis. Ve filmu hrají Bill Murray, Dan Aykroyd a Harold Ramis trojici excentrických parapsychologů v New Yorku, kde rozjíždějí byznys s chytáním duchů všeho druhu. A přitom pochopitelně zažijí kopec srandy, jak už to v komediích bývá. Kdo neviděl původní Krotitelé duchů, jako by nebyl. Oproti tomu, remake z roku 2016 s ženskou sestavou dopadl podle recenzí katastrofálně. Aspiruje na jeden z nejhorších filmů loňského roku.

Ondřej Blahut

 

 

www.ranker.com, www.imdb.com

 

Předchozí článek5 slavných géniů, o kterých jste netušili, že byli úchyláci
Následující článekČtyři slavné deskové hry podle počítačové předlohy

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

18 + 3 =