Nejlepší filmy o cestování v čase

Každý z nás už chtěl jednou nebo i víckrát vrátit čas. Udělat něco jinak, jinak se rozhodnout nebo napravit své chyby. Bohužel na případné sestrojení stroje času si budeme muset počkat. Pokud k tomu někdy dojde. Cestovat do minulosti nebo budoucnosti může být zábavné i nebezpečné. O tom vás přesvědčí následující desítka nejlepších filmů o cestování v čase.

1Trilogie Návrat do budoucnosti/Back to the Future Trilogy

Kdo by neznal americkou dobrodružnou sci-fi komedii režiséra Roberta Zemeckise z roku 1985, Návrat do budoucnosti. Film se stal kultovním a snadno zapamatovatelným také díky nejoriginálnějšímu a zároveň nejobyčejnějšímu ztvárnění stroje času. Automobil. Vozidlo, které používají miliardy lidí dnes a denně. Přesto myšlenka udělat z automobilu nástroj pro cestování v čase, to jistě tehdy nikoho ani ve snu nenapadlo. Dva herce navíc dostala trilogie na vrchol jejich herecké kariéry. Michael J. Fox jako Marty McFly a Christopher Lloyd jako excentrický, trochu praštěný vědec Dr. Emmett „Doc“ Brown. Pokud si myslíte, že při cestování v čase se vám nemůže nic stát, pak jste na omylu. Jako byl Marty, který se dostal do jiného časového období, než původně chtěl a málem ohrozil svou existenci. Potkal totiž svou budoucí matku na střední škole, která se do něj tak trochu zakoukala. A bylo zaděláno na malér. Celý film se nese v komediálním duchu. Návrat do budoucnosti pro mnohé patří mezi nejlepší komedie spojené s cestováním v čase. Ať už díky hercům, humoru nebo originálnímu pojetí stroje času.

Návrat do budoucnosti 2/Back to the Future Part II

Návrat do budoucnosti přišel do kin čtyři roky po jedničce. Opět v režii Roberta Zemeckise a také v tomto případě šlo o úspěch. Tvůrci navázali na úspěch prvního filmu a ještě přidali. Více trikových efektů, více humoru, a hlavně více cestování v čase. Marty spolu s „Docem“ napravili škody, které po posledním dobrodružství napáchali. Tentokrát se rozhodnou cestovat do budoucnosti. Přesně do roku 2015. V budoucnosti chtějí zabránit tomu, aby McFlyův syn skončil ve vězení. Toho zneužije nová postava, Biff Tannen, který ukradne DeLoreanský stroj času. Cestuje s ním do roku 1955, aby změnil historii a udělal ze svých předchůdců boháče. Pokračování s přehledem udrželo vysokou laťku a přidalo něco navíc. Pohled tvůrců z roku 1989, jak si představovali budoucnosti v roce 2015. Do něčeho se trefili, do něčeho ne. Například roboti, kteří venčí psy. To je ještě vzdálená budoucnost. Ale technici, vědci a konstruktéři usilovně pracují na hoverboardu. Skateboard z budoucnosti, který fungoval na stejném principu s rozdílem, že se vznášel nad zemí.

2Návrat do budoucnosti 3/Back to the Future Part III

Návrat do budoucnosti 3 udržel vysokou kvalitu předchozích dvou filmů. A to se rozhodně nepodaří každý den. Také do třetice se režie ujal Robert Zemeckis. Třetí Návrat do budoucnosti z roku 1990 se odehrává tentokrát v roce 1885. Marty McFly se vydává na záchrannou misi na daleký divoký západ. Všechno nepůjde úplně hladce. Ústřední dvojice se bude snažit zvrátit doktorův osud a vrátit zpět do budoucnosti. Opět se dostalo na akci, humor a cestování v čase. DeLorean ve třetím a posledním pokračování absolvoval svou nejdelší cestu časem.

KOUKNI SE  15 nejlepších akčních filmů všech dob

3Terminátor 2: Den zúčtování/Terminator 2: Judgment Day

Terminátor 2: Den zúčtování je stále považovaný za nejlepší díl série robotů z budoucnosti. Druhý snímek vznikl v roce 1991 a spoluscénáristicky, producentsky a režisérsky se na něm podílel James Cameron. V Terminátorovi se sice necestuje časem, ale jde o základní kámen příběhu. První Terminátor zaznamenal impozantní úspěch. Přesto se tvůrci rozhodli změnit zajeté koleje jedničky a udělali správně. Na stranu lidstva postavili přeprogramovaného Arnolda Schwarzeneggera a na stranu strojů z budoucnosti vyspělého T-1000 se schopností tekutého kovu s tváří Roberta Patricka. Akční jízda, ve které se prolévaly slzy, krev, pot a kov, byla na světě. Dva roboti v boji na život a na smrt. Ještě výbušnější akční sekvence, teenagerský John Connor (budoucí velitel lidstva) a vyšperkovanější efekty. Hlavně triky s terminátorem T-1000 a jeho schopností, která mu dovoluje projít zamčenou mříží. Ta scéna je zkrátka nezapomenutelná. Film navíc získal 4 Oscary a dvě ceny BAFTA.

Terminátor/The Terminator

První sci-fi snímek Terminátor vznikl v roce 1984. Arnold Schwarzenegger v roli záporáka a kyborga z roku 2029, který byl vyslán do roku 1984 aby zavraždil Saru Connorovou. Její ještě nenarozený syn se stane spasitelem lidstva v post-apokalyptické budoucnosti. Ochránit Saru má Kyle Reese, voják z budoucnosti vyslaný jejím nenarozeným synem Johnem Connorem. První Terminátor se stal průkopníkem některých trikových efektů. Ale hlavně film a Schwarzeneggera proslavila věta I´ll be back! (Já se vrátím!) Poprvé věta zazněla již o pár let dříve a v českém filmu – Limonádový Joe aneb Koňská opera.

Ve videu níže se můžete podívat na trailery k prvnímu a druhému Terminátorovi, a také si připomenout trojku (Vzpoura strojů), čtyřku s podtitulem Salvation a pětku s názvem Genisys.

4Na Hromnice o den více/Groundhog Day

Další z kategorie komediálních sci-fi filmů s tématikou cestování v čase. Na Hromnice o den více zrežíroval Harold Ramis v roce 1993. Bill Murray jako arogantní meteorolog Phil Connors z Pittsburghu má jeden zásadní problém. Na výroční událost, Hromnice, která se odehrává v Punxsutawney v Pensylvánii, prožívá Connors celý den znova a znova. Stále dokola. Dostává možnost vyzkoušet věci, které by ho ani ve snu nenapadly. Bill Murray zahrál svou roli nespolečenského meteorologa, který přezkoumává své životní priority, bravurně. Jde také o jeden z prvních filmů, který použil efekt opakování. Stejný styl natočení použili například ve filmech Na hraně zítřka nebo Zdrojový kód.

512 opic/12 Monkeys

Snímek 12 opic je americký neo-noirovský sci-fi film z roku 1995 v režii Terryho Gilliama inspirovaný krátkým filmem La Jetée z roku 1962 od Chrise Markera. V hlavní roli filmu hraje Bruce Willis jako vězeň nedobrovolně vyslaný prostřednictvím stroje času do minulosti. Jeho úkolem je posbírat všechny dostupné informace o viru, aby vědci vyvinuli protilátku a mohli lidstvo v jednadvacátém století vrátit zpět na povrch. Film uspěl na poli finančním i kritickém. Herec Brad Pitt za herecké úsilí ve filmu získal Zlatý Globus v kategorii Nejlepší herec ve vedlejší roli. Cestování časem ve filmu 12 opic funguje jinak než ve většině podobných sci-fi filmů. Lidé jsou posíláni zpět v čase bez možnosti svými činy změnit budoucnost. Protože co se jednou stane, nemůže se odestát. A v tom je velká síla příběhu, který se z velké části odehrává v psychiatrické léčebně.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

6Skvělé dobrodružství Billa a Teda/Bill & Ted´s Excellent Adventure

Skvělé dobrodružství Billa a Teda je americkým komediálním sci-fi snímkem z roku 1989, který nejspíš není příliš známý v českých luzích a hájích. Režie: Stephen Herek. Scénář: Chris Matheson a Ed Solomon. Děj filmu nám předkládá příběh dvou vysokoškolských kamarádů, kteří mají před závěrečnou zkoušku, kterou musí stůj co stůj úspěšně složit. K úspěšnému složení zkoušky jim dopomůže podivínský chlápek, který je vezme na cestu časoprostorem. Při svých cestách si téměř z každého století přivedou do současnosti jednu významnou postavu té doby. Ptáte se na co? Na svou závěrečnou prezentaci ke zkouškám. Ve filmu si zahrála teprve začínající mladá herecká dvojice Keane Reeves a Alex Winter. Skvělé dobrodružství Billa a Teda je ujetou a vtipnou jízdou napříč historií lidstva pro diváky jakéhokoliv stáří.

7Osudový dotek/The Butterfly Effect

Termín „Butterfly Effect“ (Motýlí křídla) většina lidí zná. Efekt Motýlích křídel poukazuje na to, že i ta nejmenší změna může mít v budoucnu katastrofální následky. Vztahuje se to také na lidské činy. Všechna naše rozhodnutí, ať už správná nebo špatná, mají své důsledky, které se dříve či později projeví. Perfektně si to můžete vyzkoušet v konzolové hře pro PlayStation 4 Until Dawn. Touto populární hypotetickou teorií chaosu se zabývá stejnojmenný psychologický snímek režisérské dvojice Jonathan Mackye Gruber a Eric Bress. V hlavní roli hraje Ashton Kutcher a Amy Smart. Evan Treborn (Kutcher) zjistí, že po otci zdědil schopnost vracet se v čase. Rozhodne se změnit minulost, napravit své chyby a setkat se se svou osudovou láskou. Jenže cesta do pekla bývá často dlážděná dobrými úmysly. Také Evanovi se jeho opakované cesty do minulosti vymknou kontrole a začne vytvářet nové chyby a ještě horší. Film si chtěl zachovat co nejvíce realistickou atmosféru, proto se veškeré vězeňské scény natáčely ve skutečném vězení a se skutečnými vězni.

8Donnie Darko

Donnie Darko. Film, ve kterém se nachází víc myšlenek, než se dá na první zhlédnutí spočítat. Já sám jsem objevil ve filmu pokaždé něco nového. A to jsem film viděl minimálně pětkrát. Film zrežíroval Richard Kelly. Snímek se honosí širokým hereckým obsazením. Začínající herci jako Jake Gyllenhaal a Jena Malone. Zkušenější herci Drew Barrymore, Mary McDonnell, Patrick Swayze a Noah Wyle. Film je to neobyčejně komplexní a komplikovaný, jaký nemá v historii kinematografie obdoby. Pro Donnieho všechno začne, když unikne bizarní smrti. Začne mít vize o obrovském králíkovi. Musí se vypořádat s démony skutečnými i psychickými. Prožívá zkušenosti související s putováním v čase, osudem, božími cestami a machinacemi s celým vesmírem. Donnie Darko je filmem, který můžete vidět vícekrát a stále naleznete nové myšlenky. A to je v rámci světové kinematografie unikát, který je k vidění jen velmi zřídka.

9X-Men: Budoucí minulost

Pokud bych měl vzít v potaz pouze týmové filmové ztvárnění X-Menů, pak Budoucí minulost je pro mě top. V rámci všech existujících filmů X-Menovského univerza včetně všech sólových filmů bych k Budoucí minulosti přiřadil nejnovějšího a posledního samostatného Logana. V X-Menech a jejich Budoucí minulosti se cestuje ze vzdálené budoucnosti, kde jsou mutanti na pokraji vyhynutí, do minulosti, aby zabránili atentátu a změnili tak svou budoucnost. V průběhu filmu se několikrát přesouváme z minulosti do budoucnosti. Ovšem ne bezúčelně, aby tvůrci vyplnili prázdná místa. Celé prolínání dvou časových linií funguje na jedničku. Režisér Brian Singer zvládl komplikované přechody perfektně a dal tak vzniknout jednomu z nejlepších X-Menovských filmů s tématikou cestování v čase.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s křesťanskou tematikou

10Planeta opic

Film Planeta opic byl, je a bude kultovní klasikou, kterou musí povinně vidět každý filmový fanoušek. Ale pozor! Mám na mysli Planetu opic z roku 1968 v režii Franklina J. Schaffnera podle knižní předlohy Pierrea Boulleho. Samozřejmě nová verze je také fantastická, ale na rozdíl od původního filmu se v ní necestuje v čase. Film nám představil tříčlennou posádku astronautů, kteří se vydávají mezi hvězdy v naději, že najdou život, který není natolik zkažený jako lidstvo. Když se probudí z hluboké hibernace, zjistí, že loď havarovala na pobřeží na neznámé planetě. Nedobrovolně jsou zapojení do místního života, kde se lidé skrývají a prchají před svými utiskovateli. Lidští otroci, odění do zvířecích kůží, musí sloužit svým pánům. Inteligentním opicím, které mají svůj zákon a města, používají zbraně, jezdí na koních a dokáží mluvit. Až na konci filmu astronauti zjistí, že celou dobu jsou doma. Na Zemi. Jen v několik tisíc let vzdálené budoucnosti. Na svou dobu byla Planeta opic jistě fantastickou, avšak děsivou vizí budoucnosti lidstva. Poslední záběry snímku, které šokují nejen hlavní protagonisty, ale také diváky, nemají obdoby.

11Zdrojový kód

Také ve filmu Zdrojový kód hlavní hrdina zprvu nedobrovolně a nechtěně prožívá část dne stále dokola. Kapitán Colter Stevens se probouzí ve vlaku do Chicaga a netuší, jak se sem dostal. Až poté, co exploduje bomba ve vlaku, se kapitán Stevens probouzí v jakési potemnělé místnosti. Colter se nachází ve Zdrojovém kódu, experimentálním počítačovém programu, který umožňuje cestování do paralelní reality. Pihou na kráse je, že Colter se nachází v těle učitele Seana, který ve zničeném vlaku cestoval. Pokaždé má osm minut na to, aby zjistil, kdo a proč vlak odpálil. Čas rychle utíká, protože atentátník plánuje umístit druhou, mnohem silnější bombu, přímo do centra Chicaga. Americko-francouzský sci-fi thriller v režii Duncana Jonese s Jakem Gyllenhaalem, Michelle Monaghan, Verou Farmiga a Jeffreym Wrightem v hlavních rolích. Při sledování filmu jsme svědky neutuchající kapitánovy snahy zabránit výbuchu a zachránit cestující, chladného uvažování atentátníka a závěrečného šokujícího rozuzlení, které změní pohled na to, čím ve skutečnosti Zdrojový kód je. Opakování ve filmu použil snímek Na Hromnice o den více, ale v komediálním podání. Zdrojový kód na to šel seriózně a vyplatilo se to také.

 

Ondřej Blahut

 

 

www.ranker.com, www.imdb.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

two × four =