Recenze: Doctor Strange vykouzlí úsměv na tváři, jinak zanechá chladným

Další z široké řady filmů ze studia Marvel se rozhodl představit nám příběh mladého neurochirurga Doctora Strange (Benedict Cumberbatch), který svou arogancí irituje veškeré své okolí. Alespoň do doby, než mu strašlivá dopravní nehoda znemožní používat ruce. Poté, co jej moderní medicína zklame, se vydává na tajemnou pouť do mystického chrámu Kamar-Taj. Brzy zjistí, že se také jedná o základnu pro boj s temnou magií. Pradávná kouzelnice ho naučí ovládat magii, a tak Doctor Strange čelí nelehkému rozhodnutí. Vrátit se do svého světa plného slávy, nebo bránit naši realitu jako nejmocnější kouzelník světa…

doctor-strange-magic

Mysteriózní začátek filmu, který se vymyká čemukoliv, co Marvel v předchozí tvorbě natočil, nastoluje filmu zvláštní temnou atmosféru. Excelující hudba Oscarového Michaela Giacchina již od počátku upoutá divákovy ušní bubínky dramatickými houslovými pasážemi.  Zajímavě vykreslenou hlavní postavu Doctora Strange dělí od typického charakteru superhrdiny celá řada záporných vlastností a to ji dělá dle mého názoru nejzajímavější postavu z celého snímku.

Nákladné triky připomínající Počátek sehrávají v tomto filmu klíčovou roli, a proto snímek již od začátku otevírá divákovu mysl dechberoucími efekty a detailními zpomalenými záběry, ze kterých vám půjde hlava kolem. Neobvyklá bojová prostředí jsou důvodem, proč jsou akční scény tak originální. Například boje s časem plynoucím obráceně, nebo dokonce na místě, kde čas neexistuje, jsou velmi inteligentně promyšlené.

KOUKNI SE  Koukat či nekoukat: Ripley

doctor-strange-and-his-soul

V tomto filmu často najdeme vynikající smysl pro humor, který ale vytlačuje počáteční temnou atmosféru velmi nepřirozeným způsobem. Vtipné scény se s těmi temnými střídají jako na běžícím páse, což mate divákovy emoce. Velmi promyšlený humor v podání excelujícího Cumberbatche ale nepřestává bavit po celou stopáž snímku a humorné cameo Stana Leeho jistě vykouzlí široký úsměv na tváři každého komiksového fanouška. Také velmi očekávaná potitulková scéna skýtá mnoho možností pro zasmání.

Film trpí několika problémy. Jedním z nich jsou mnohé zdlouhavé a bezvýznamné dialogy. Například první dialog mezi Strangem a Kaeciliem by byl efektivnější a emotivnější, kdyby byl alespoň o pár minut kratší. Z celého dialogu se divák nedozvěděl tolik informací na to, aby zabíral takovou část stopáže. Během soubojů se záporák s hlavním hrdinou snaží vzájemně shodit epickými výroky, které se ale naprosto minou účinkem, protože nejsou dostatečně dobře napsané na to, aby se ve filmu takto přemnožily. Pouze natahují délku soubojů a kradou prostor vynikajícím a vyjímečným trikům.

Dalším problémem je to, že megalomanské triky a velmi častý humor jsou v tomto snímku na úkor rozvíjení příběhu. Zhruba ve třetině filmu se příběh přestane rozvíjet a film se zaměří na rozsáhlé akční scény okořeněné pestrým humorem. Tato taktika mi v průběhu filmu čím dál tím více přestala vyhovovat, ačkoli se u filmu rád zasměji a potěší mě, když je co obdivovat na kinematografii. Příběh má zkrátka velký potenciál, který zůstává nenaplněn, protože mu scénáristé nevěnovali dostatečnou péči na to, aby diváka ohromil.

KOUKNI SE  Koukat či nekoukat: Kosmonaut z Čech

doctor-strange-using-eye-of-agamotto

Ačkoliv závěrečný souboj Strange s hlavním záporákem byl velmi originální, konec filmu celkově vnímám jako příliš rychle ukončený a jednoduchý. Zvláště pak závěrečnou scénu, kde se náhle naprosto opomíjí vlastnosti a přístupy hlavního hrdiny. Ty se mění v tomto filmu tak prudce, že to zkrátka není uvěřitelné ani v tamějším magickém světě a tím tato postava ztratila v závěru velkou část své zajímavosti.

Obecně má film velký potenciál. Film ohromuje divákovy smysly excelující dramatickou hudbou, epickými a nákladnými efekty, které vás přilepí k židli. Duši rozveselí vytříbený smysl pro humor, který je rozeset po celé stopáži filmu. Hereckým výkonům nemám co vytknout, Cumberbatchova tvrdá práce pro tuto roli se vyplatila. Tento potenciál však je nenaplněn nedotaženými příběhovými liniemi, předvídatelným závěrem a zdlouhavými dialogy. Přehnaně častý humor vytlačuje úvodní dřinu k vytvoření temné atmosféry, která se v tomto filmu nepochopitelně a neefektivně střídá. V pořadí již čtrnáctá Marvelovka se tak stává jen lehce nadprůměrným akčním fantasy, který pokulhává za svými předchůdci.

 

Trailer: 

 

Zdroje: http://www.csfd.cz/film/266804-doctor-strange/komentare/

 

Pavel Melotík

 

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
7
recenze-doctor-strange-vykouzli-usmev-na-tvari-jinak-zanecha-chladnymDoctor Strange vás zaručeně rozesměje a připoutá k židli megalomanskými efekty, oproti ostatním Marvelovkám ale pokulhává dějem i dialogy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

seventeen − five =