KNIHA: Michael Ellsberg: Síla očního kontaktu

Michael Ellsberg – Síla očního kontaktu. Tajemství úspěchu v podnikání, lásce a životě.

Co se stalo se světem, když jsme byli nečekaně pohlceni zážitkem splynutí s tím druhým? Jediný pohled může změnit stav našeho vědomí, je milostí na cestě k druhému a láskou, jež je stavem bytí. V knížce M. Ellsberga jsou dvě závěrečné kapitoly věnované duchovní stránce očního kontaktu (Hledění na božskost, Cesta do hlubin) a pomohou nám nahlédnout na toto neuvěřitelné mystérium.

Autor se obrátil na množství odborníků, se kterými vedl rozhovory na uvedené téma. Michael Murphy uvádí k praxi navazování očního kontaktu: „Je to čtení knihy duše toho druhého. Je to fascinující. Je to objevování … A je to léčení. A osvobození. “ Vždyť právě proto uhýbáme očima, pokud nechceme, aby si v nás druhý přečetl pravdu, jejíž čas pro nás ještě nenastal.  M. Ellsberg cituje také vlastní matku P. Ellsbergovou: „Při pohledu z očí do očí se zamilujete, ale nemusíte se nutně zamilovat do osobnosti toho druhého. Jde o cosi mnohem hlubšího. Je to téměř mimo něj.“ A M. Murphy jí odpovídá v duchu advaity védánty: „Obnovíte své spojení s vesmírem, s Bohem. Nebo s átmanem-brahmou, abych použil odosobněný jazyk.“ Duchovní učitelé se na nás dívají očima božskosti a právě v těchto chvílích se pro nás může odehrát cosi přesahujícího.

V knížce naleznete také velmi praktické kapitoly věnované přátelským, milostným a pracovním vztahům. Dle Ellsberga má většina lidí do jisté míry „plachý pohled“, uvádí proto několik doporučení, jak získat pohled smělejší. Najdete zde rady pro oční flirt (jedna část pro ženy, druhá pro muže), prodej, veřejný projev i pro oční kontakt v nepřátelských, agresivních či soutěživých situacích. Autor také neopominul téma „Pravda a oči“, které se věnuje očnímu kontaktu jako detektoru lži.

KOUKNI SE  Michal Čagánek posílá Boha na dovolenou

Ellsberg uvedl v r. 2005 na trh tzv. Koukací párty (Eye Gazing Parties) v duchu myšlenky: „Oči jsou okno do duše a když se tři minuty díváte někomu do očí, je pak mnohem snazší úžasně si s ním popovídat … Sudý počet nezadaných lidí se sejde na nějakém příjemném místě. Poté, co si dají pár drinků a poslechnou trochu jazzu, se rozdělí na páry a každý pár si bude tři minuty navzájem hledět do očí, za úplného ticha, jen kdesi v dáli se ozývají povzbudivé rytmické zvuky. Po třech minutách se páry vymění a celkem to vše trvá čtyřicet pět minut.“

V závěrečné kapitole je pro započetí procesu vnitřního sjednocení uvedeno cvičení „Úplné přijetí sama sebe – dobrého, špatného i sobě se ošklivícího“. „Dejte věcem volný průběh. Prostě všechno uvolněte. A procvičujte stejně otevřený, láskyplný a přijímající pohled na sebe samé a na vše, co je ve vašem nitru, jako je pohled na ostatní lidi.“

Pokud jedinkrát zažijeme mystický zážitek, ve kterém se díky hlubokému zahledění stáváme Jedním, nebudeme chtít zapomenout.

Ilona Kafková

ELLSBERG, Michael. Síla očního kontaktu. Tajemství úspěchu v podnikání, lásce a životě. 1. vyd. Praha: Pavel Dobrovský – BETA 2011.253 s. ISBN 978-80-7306-455-6.

Předchozí článekRecenze: Anna Karenina
Následující článekPeter Jackson očima tří kolegů

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

three × four =