Jak dlouho bolí rozchod

Dostat kopačky vás srazí na kolena a v jednu chvíli můžete uvěřit, že už nikdy ta díra v srdci nepřestane bolet a nic nebude už takové, jako dřív. To je pravda. Rozchod mění mnohé a jizvy zůstanou. Jak dlouho se bude hojit čerstvá rána, záleží na každém z nás a na tom, jak byl vztah z vaší strany intenzivní. I přes všechny ty individuální okolnosti se dá období po rozchodu rozdělit na etapy, kterými si každý projde, než definitivně zjistí, že slunce ještě pořád svítí a život jde dál

V první fázi rozchod jako takový popřete. Není přeci možné, aby něco tak krásného, hlubokého…..skončilo. Aby zahodil všechny ty roky a hezké chvíle. Do poslední chvíle se snažíte pochopit, co vám to vlastně říká a co jeho slova znamenají. A se stejnou intenzitou přesvědčujete sami sebe, že tím vlastně chce říct něco jiného, že to tak nemyslí, že je to jen hra, zkouška. Než vám dojde, že je to fakt.

V tu chvíli následuje vztek. Už víte, že vás odkopnul, všechny ty hezké věci zahodil a rozhodl se jít jinou cestou. Teď jen přemýšlíte, jak si to ten hajzl mohl dovolit. Očišťující fáze. Vřou ve vás emoce a nejradši byste mu to vysvětlili pěstí. Nebezpečná fáze. Dá se zvládnout s elegancí, a nebo mu můžete narovnat jeho sbírku cédéček pod zadní kolo auta a počkat, až bude odjíždět. Je to fáze, kdy hledáte viníka a zlobíte se na celý svět.

KOUKNI SE  Jak vyřadit bejvalku ze hry jednou provždy

Žádná kaše se nejí tak horká, jak se uvařila. Když opadne vztek, napadne vás vzít rozum do hrsti a přeci jen zachránit, co se dá. Rozfoukat oheň z chladnoucího popela a jít cestou kompromisu. Tady pozor. Navržený kompromis může lehce sklouznout k žadonění, doprošování se a vůbec vás dostat do značně ponižující pozice. Nehledě na to, že se partner může cítit jako štvaná zvěř a přidá do kroku. Nikdo neříká, že by to nemohlo vyjít, ale přiznejme si, jestli jste se ve fázi vzteku proměnila z romantického koťátka na běsnící fúrii, asi už ví, co je ve vás a má to ještě v živé paměti.

Nevrátí se. Už vám to došlo. Není co vyplakat, co vykřičet, všechno už bylo řečeno. Nastupuje otupělost, únava a deprese. Ruku v ruce se strachem, že již nikdy nebude nic jako před tím, že život ztratil smysl, že pro nás skončilo vše. Je dobré, když v tuto chvíli zasáhne nějaká dobrá kamarádka a vytáhne vás mezi lidi, na kolo, na sklenku vína a tyhle chmurné myšlenky s vámi alespoň na okamžik sdílí a třídí. Nebrat kámošku, která si prochází stejným obdobím. Deprese by se mohly prohloubit a vy byste se mohla na vlastní oči přesvědčit, že tenhle život opravdu nemá smysl.

Smíření. Není slastné ani bolestné. Přichází jako úleva, která nám dovolí se pomalu a opatrně rozhlédnout po novém světě a našem novém já. Je to začátek všeho nového, v co jsme již nevěřili. Jsme opatrní, zlomení a zranění, ale někde, když jsme již nedoufali, jsme našli sílu věřit v další den.

KOUKNI SE  Opustil vás a našel si mladší milenku? Konečně!

Jednotlivé fáze mohou u každého trvat jinak dlouho a mohou mít různé podoby a intenzitu. Podstatné je nepřestat doufat, že jednou přejdou. Ztráta jednoho člověka znamená, že najdeme někoho jiného. Nejcennější však je, že najdeme sami sebe, sebeúctu a štěstí.

Darina D

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

3 × 3 =