Bylinková první pomoc – mysl a emoce

Každý z nás určitě dobře zná situaci, kdy má chuť se zazvoněním budíku přetáhnout peřinu přes hlavu a vykašlat se na všechno a všechny. Nezvedat telefony, neodpovídat na emaily. Užívat si totální odpojení.

Namísto toho se sebere, hodí do sebe kafe, a šup do každodenního kolotoče. Valí se na nás hromada všedních i nevšedních záležitostí, se kterými se musíme vypořádat. Někdy nás ovládá strach, pochybnost nebo úzkost a těšíme se na jediné: Až za sebou v bezpečí domova konečně zavřeme dveře.

Potřebujeme povzbudit, nebo naopak zklidnit, uvolnit se. Při správném použití mohou být léčivé byliny podstatnou součástí celostního životního stylu. Použijeme-li selský rozum, jsou bezpečnou a účinnou formou domácí léčby a ve spoustě případů si tak můžeme pomoci sami bez nutnosti návštěvy lékaře.

Pokud chceme zjistit, které bylinky jsou pro nás užitečné, musíme se naučit rozumět rostlinám i hojivým procesům v těle. Každé tělo je unikátní. Co funguje na jednoho, může druhému škodit. Některé rostliny nejsou vhodné pro každého nebo pro určité životní období. Jste-li na pochybách, vždy se poraďte s odborníkem.

Níže uvedené léčivky dobře pomáhají v situacích, kdy nám není do smíchu – cítíme se vyčerpaně, bez života a potřebujeme uvolnit napětí těla i mysli. Nebo se třeba jen pořádně vyspat.

Brutnák

Brutnák posiluje činnost žláz produkujících adrenalin, pomohá velmi dobře osobám vyčerpaným dlouhodobým stresem. Používá se při léčbě depresí, vyčerpání a napětí. Doporučuje se pouze krátkodobé užívání a jen pod dohledem kvalifikovaného bylinkáře.

KOUKNI SE  Vysokoproteinová dieta: Kolik vajec sníst denně a jak je připravit?

Levandule

Zklidňující a sedativní účinky levandule jsou užitečné při léčbě nervozity, neklidu, stresu a následků šoku. Užívat ji můžete ve formě nálevu, v kombinaci s meduňkou ulevuje nervovým bolestem hlavy. Esenciální olej pomáhá docílit klidného spánku.

Meduňka

Povznášející antidepresivum a zklidňující bylina. Zlepšuje náladu, snižuje úzkost, nervozitu a panické ataky. Je vhodná i pro léčbu nespavosti a bolestí hlavy. Oblíbenou formou užívání je nálev nebo tinktura. Jedná se o bylinku, kterou může užívat téměř každý.

Mučenka

Mírně sedativní bylina vhodná při léčbě nespavosti a úzkosti. V kombinaci s heřmánkem připravíte výborný nálev pro klidný spánek.

Sporýš

Tonizující bylina, která posiluje nervový systém, snižuje pocit napětí, odstraňuje bolesti hlavy, pomáhá proti depresím, vyčerpání a stresu. Vhodná je v kombinaci s meduňkou a šišákem. Užívá se nejčastěji jako nálev nebo tinktura.

Šišák

Důležité nervové tonikum s protikřečovými, mírně sedativními účinky. Vhodný je při léčbě stresu, úzkosti, přepracovanosti, migrény a následků emocionálních šoků. Dobře účinkuje v kombinaci s meduňkou a heřmánkem. Užívá se ve formě nálevu nebo tinktury. 

Třezalka tečkovaná

Prokazatelně snižuje projevy mírné až střední deprese, pomáhá při léčbě sezonní afektivní poruchy, úzkosti a vyčerpání. Užívá se jako nálev, tinktura nebo kapsle. Bez konzultace s lékařem či odborníkem se nedoporučuje kombinovat s jinými léčivy.

Vitánie snodárná

Bylinka užívaná v ajurvédské medicíně, známý adaptogen – léčivo pomáhající tělu vyrovnat se s působením dlouhodobého stresu. Vyčerpanému tělu pomáhá obnovit energii životní sílu. Nejvhodnější způsob užívání je tinktura nebo mletá sušená droga.

KOUKNI SE  3 nejlepší recepty pro zpracování rakytníku

Zdroj informací:
Domácí bylinář

Bylinky – Léčová moc přírody

Jana Janoutová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

four − four =