Podzim je obdobím krásných barev a není tedy divu, že si i my chceme své talíře pozměnit něčím pěkně barevným. Rakytník řešetlákový je pro takové zpestření ideálním. Je kouzelně oranžový a navíc obsahuje vitamíny A, C, E, D, F, K, P, kyselinu listovou, hořčik, draslík, železo, skupinu vitamínů B, bór, mangan a mnoho dalších zdraví prospěšných látek.
Rakytníkový med
Budeme potřebovat: přibližně sto padesát čerstvých rakytníkových bobulek, jeden kilogram cukru, jeden litr vody a jeden celý citrón.
V cedníku dobře omyjeme bobulky rakytníku a vložíme je do jednoho litru vody, přidáme k nim opláchnutý, nakrájený citrón i s kůrou. Vše deset minut povaříme a necháme dvacet čtyři hodin v klidu odpočinout při pokojové teplotě. Druhý den scedíme šťávu a zbylé plody propasírujeme přes sítko. Získanou tekutinu přivedeme do mírného varu a rozpustíme v ní za stálého míchání kilogram cukru. Za mírného varu mícháme šťávu po dobu asi dvaceti minut dokud nezhoustne a získá konzistenci medu. Hotový med plníme do ještě horkých menších sklenic, které obrátíme dnem vzhůru.
Rakytníkový olej
Pro tvorbu rakytníkového oleje si připravte: dvě lžíce drcených sušených bobulek rakytníku, půl litru panenského olivového oleje (můžete použít i sezamový) a jednu lžičku lihu.
Rakytníkové bobulky zalijte připraveným olejem a vše nechte čtrnáct dní vylouhovat. Každý den si s nimi zatřeste, aby se uvolnili léčivé látky. Po uplynutí této doby je přeceďte a do tekutiny přimíchejte lžičku lihu. Hotový olej uskladněte na chladném místě. Užívejte každý den jednu lžičku nebo ho používejte k zevnímu užití, například ošetření ran, opruzenin, popálenin či k vyživení pokožky.
Džem z rakytníku
Na výrobu rakytníkového džemu si nachytejte tyto suroviny: jeden kilogram cukru, dvě lžičky kyseliny citronové, jeden kus želírovacího prostředku želírfix 1:1 a 1200 gramů čerstvých rakytníkových plodů.
Dobře omyté rakytníkové bobulky poduste ve větším hrnci a rozmixujte je tyčovým mixérem. Poté je propasírujte přes jemné sítko, aby jste se zbavili slupek a peciček, které plody obsahují. Získanou šťávu zahřejte a vmíchejte do ní želírovací prostředek, kyselinu citronovou a cukr podle chuti. Celou směs nechte takto probublat alespoň tři minuty. Dále sesbírejte pěnu, která se vám utvořila na povrchu a dejte ji stranou. Nakonec vyzkoušejte na vychlazený talířek, zda džem už začíná tuhnout. Jestli-že ano, můžete začít plnit do čistých sklenic. V opačném případě přidejte ještě trošku želírovacího prostředku a chvilku povařte.
Autor: Zdeňka Kudová