Recenze: Zázrak v plechovce slibuje pořádnou nálož nekorektního humoru

C. D. Payne stvořil kultovní sérii Mládí v hajzlu. Tou si získal srdce čtenářů po celém světě a nejinak tomu je i u nás. Nakladatelství Jota přináší autorovu nejnovější knihu Zázrak v plechovce.

Je už tradicí, že hlavním hrdinou je dospívající mladík. Podoba Divočáka Flinta s Nickem Twispem z předchozí série je samozřejmě čistě náhodná. Doba je však jiná. Televize je teprve v plenkách a mladým mužům motají hlavy náborové kampaně mariňáků a pěchoty. Studená válka roztáčí své soukolí, navzdory čemuž žije  americký středozápad dál svým poklidným životem.

I Divočák Flint mohl žít a pracovat v tomto konstantním prostředí. Jenže pak mu utekla dívka s chlápkem, co na jarmarku prodával zázračným krém. Takže si vypůjčil auto od svého strejdy a vydal se Dot hledat. Strýček Paul je od války nezvěstný, takže Flintova žádost o zapůjčení vozu k němu neměla jak proniknout. Stejně jako informace o odjezdu k uším Flintových rodičů. V téhle road movie nezůstal dlouho sám. V okamžiku, kdy zastavil stopařce Verity přezdívané Univerzita, začalo vyprávění nabírat na obrátkách.Zázrak v plechovce

Univerzita je totiž na útěku ze zlaté klece. Na rozdíl od Flinta si s lecčíms nebere servítky, ví, co chce a každý den je díky ní pořádná jízda na tobogánu. Poté, co na stopu přisedne do auta k Flintovi, rozhodne se doprovázet ho na cestě při hledání Dot a výrobce Zázraku v plechovce. Přespávají v kempech a Flint si čas od času po cestě přivydělává vším, co je k mání.

KOUKNI SE  RECENZE KNIHY: Gerhard Klügl jako průkopník aura chirurgie

Milostný vztah Flinta a Dot je jen záminka, díky které ve smršti Veritiných argumentů Flint de facto hledá po cestě sám sebe.  Na počátku z něho hovoří vztek na slizkého prodejce krému a nevěrnou Dot, který se vzápětí mění na nerozhodnost a rozpačité přešlapování ve svém vlastním životě, neschopnost vymanit se z očekávání okolí a generačního stereotypu života na malém městě.

Jota

Humor v knihách C. D. Paynea není postaven tolik na situačním humoru jako spíš na konverzační nadsázce. Tu obstarává především Verity a její sofistikované shazování Flintova maloměšťáctví.

Pokud znáte Mládí v hajzlu nebo jiné autorovy romány, pak víte, do čeho jdete.  Jisté osvědčené schéma a rysy hlavních postav jsou charakteristickými atributy Payneových knih a nejinak je tomu i zde.

Pokud jste ještě s autorem neměli tu čest, rozhodně nečekejte třeskutý humor, při kterém byste si oslzeli záložku a rozpili tiskařskou čerň. Užijete si spíš svižnou road movie plnou jiskření mezi poněkud flegmatickým Flintem a hubatou živelnou pohromou z New Yorku Verity.

Kniha svého cílového čtenáře najde ve všech věkových kategoriích. I když jsem daleka euforického doporučování Zázraku v plechovce coby četby pro náctileté. Ztotožnění se s hlavním hrdinou brání propast takřka sedmi dekád. Pubescent doby internetové většinově neprojevuje pochopení pro éru, kdy vrcholem byla černobílá televize s jedenácti palcovou obrazovkou a hybernující atmosféru amerického středozápadu. Doporučení knihkupců není však problémem autora.  Ten nabízí poměrně slušnou dávku humoru, slabší pointu a několik nevyužitých šancí, jak téhle jízdě přidat v zatáčkách na rychlosti.

KOUKNI SE  Chaloupka na muřích nožkách je pohádka pro starší děti, co se po nocích rády bojí

Zázrak v plechovce, C. D. Payne, Jota, 2017

Knihu můžete zakoupit ZDE

Kristina Doubravová

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
7
recenze-zazrak-v-plechovceBláznivá road movie po americkém středozápadě s Divočákem Flintem a nekonvenční a nepředvídatelnou stopařkou Univerzitou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

eighteen − nine =