Bohové Egypta: Balanc a teror

Mytologie je velice populární i po několika tisících let. Stejně jako dříve knihy se jí dnes inspirují i filmy. Mezi nejslavnější filmy o egyptské mytologii patří série Mumie a Král Škorpión. Tím nejnovějším je Exodus: Bohové a králové, který se snažil být novější a lepší verzí animované pohádky Egyptský princ. Režisér Ridley Scott se příliš neprojevil a slávu mu nepřineslo ani hvězdné herecké obsazení. Nejvíce zkritizované bylo bílé herecké obsazení, které na antický Egypt nepůsobilo přesvědčivě. Příští rok jej na této pozici vystřídá film Bohové Egypta, který nás zavede do ještě nepropátraného světa.

Režisér Alex Proyas, známý pro Já, Robot (2004) nebo Vrána (1994), se úplně poprvé ujme obrovského mytologického fantasy filmu, který podle traileru bude mít náročný rozpočet. Matt Sazama a Burk Sharpless se jako scénáristé jeden bez druhého neobejdou, společně napsali již dva lehce nadprůměrné filmy Drákula: Neznámá Legenda (2014) a letošní Poslední Lovec Čarodějnic. Bohužel, ani u jednoho neprokázali své nadání. Příběh byl příliš jednoduchý a herecké obsazení to zabilo ještě více, než se očekávalo. Stane se z jejich tvorby klišé?

GoE-1Abychom pochopili příběh a hlavní zápletku, budeme se muset ponořit do legend starých jako písmo na samo. Mýtus o Osirisovi je nejpodrobnější a nejdůležitější mytologický příběh antického Egypta.  Vypráví o faraónovi Osirisovi, který byl nejstarším synem slunečního boha Ra a Nut, bohyně oblohy. Jeho sourozenci byli Set, Nephthis, Horus starší a Isis, kterou si později vzal za ženu. Dlouho Egyptu vládl moudře a spravedlivě, dokud nebyl podle zrazen svým bratrem Setem. Ten se místo něj posadil na egyptský trůn a nastolil neomezenou krutovládu. Isis po smrti svého bratra a manžela našla způsob, jak jej přivést zpět do světa živých.

KOUKNI SE  IFFKV 2023: co se na festivalu v Karlových Varech stalo

Proces se podařil a počali spolu dítě, kterému dali jméno Horus. Horus vyrostl a stal se oprávněným nástupcem trůnu. Došlo k mnoha bojům, ve kterých Horus ztratil své oko. Aby Set ukázal svou moc, pokusil se jej svést a znásilnit. Horus se dokázal ubránit a hodil setovo semeno do Nilu. Oba se poté obrátili k bohům, kteří dali za pravdu Horovi. Ani poté se Set trůnu nevzdal a vše vyřešil až závod na kamenných lodích. Horus vyhrál díky mazanému podvodu. Místo kamene pouze natřel dřevo, aby jako kámen vypadalo. Když se závod odstartoval, Setova loď se potopila a Horus poté dokončil závod sám.

GoE-6Osiris se, společně se svou sestrou Isis, stal králem posmrtného světa a vynášel soud nad mrtvými dušemi. Set se stal bohem bouří, pouště, války a chaosu, nicméně mu je přisuzována i kladná role zabijáka hada Apopa a spojence slunečního boha Ra. Se svou sestrou Nephthis přinesli na svět šakalího boha Anupa. Set byl zobrazován jako muž s hlavou neznámého zvířete, nejpravděpodobněji psa Hyenovitého. Horus, který zastával podobu sokola, nebo muže se sokolí hlavou, se stal opatrovníkem Egypta. Byl vševidoucí oblohou a za jeho oči byly považovány slunce a měsíc. Jeho ztracené oko Vedžat se stalo ochranným symbolem.

GoE-5Na řadu konečně přichází příběh našeho filmu, který se nejspíše pokusí o adaptaci této legendy. Na začátku traileru lze spatřit boj mezi Horem a Setem, Horus ztrácí své oči a upadne v zapomnění. Set se ujme vlády, zotročí lid a společně se svou armádou monster, bestií a démonů nahání hrůzu celému Egyptu. Lidský zloděj Bek se po rozhovoru se Zayou rozhodne Horovi pomoct a jeho ztracené oko mu navrátí. Začíná náročná bitva o navrácení balancu a ukončení Setovy vlády.

KOUKNI SE  Killers of the Flower Moon: Vyvražďování Indiánů kvůli ropě s DiCapriem v hlavní roli

GoE-4Hlavní role Seta se ujal Gerard Butler, skotský herec, nejznámější pro roli spartského krále Leonida ve filmu 300 (2006). Jeho protivníka Hora si zahraje Nikolaj Coster-Waldau, obdivuhodný dánský herec a hvězda nejpopulárnějšího seriálu současnosti Hra o trůny (20011-současnost). Dalšími bohy ve filmu budou Anat (Abbey Lee), Urshu (Rufus Sewell), Hathor (Elodie Yung), Ra (Geoffrey Rush), Chadwick Boseman (Thovt) a Anubis (Goran D. Kleut). Kromě bohů se ve filmu objeví i dvě velké pozemské role. První z nich je překrásná Zaya (Courtney Eaton) a zloděj Bek (Brenton Thwaites).

Nejvíce bych se bál nedokonalých a nudných grafických efektů. Alex Proyas si musí pohlídat scénáristy, pokud příběh dopadne opět špatně, obávám se, že jej nezachrání ani herci, kteří kromě hlavního dua nejspíš ve filmu vůbec nevyniknou. Doufejme, že původní mýtus příliš nepozmění a nepřidají mnoho nepochopitelných a nesmyslných úprav. Bohové Egypta v českých kinech od 25. února 2016.

Alexander Nardelli

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

eight + 15 =