12 podivných způsobů, jak se natáčely speciální efekty

V kinematografii 21. století neexistují už téměř žádné limity (jediné, co může být omezující, je režisérova představivost, nebo rozpočet). Počítačové technologie postoupily do takového stadia, že veškeré klasické, zdlouhavé, krkolomně vytvářené efekty tvůrci navždy pohřbili. Musela se ujít ale hodně dlouhá cesta, aby efekt nevypadal pokaždé jako špatný vtip. Vysvětluje to také, proč James Cameron nenatočil Avatara, řekněme, v 80. letech. Prostě by si se špagetami, kondomem a lubrikačním gelem asi nevystačil. Přinášíme 12 podivných způsobů, jak se natáčely speciální efekty.

12. Počátek? Opravdová noční můra.inception

Jindy neškatulkované, v mnoha ohledech originální myšlení Christophera Nolana se v tomhle případě sice objevilo, ale v podobě „staré školy“. Tak moc se snažil vyhnout počítačové tvorbě, až se jeho promyšlené efekty zvrhly v šílenost. Například ona rotující chodba byla opravdu sestavena nebo scéna, kde exploduje Paříž? Opravdové výbušniny. A co teprve první sen s 50.000 tunami vody? Všechno se skutečně natáčelo.

11. Rozestoupení moře v Desatero přikázáníten-commandments-part-red-sea

Biblické eposy jsou dnes spíše parodovány, ale v době zlatého věku v Hollywoodu šlo o kasovní trháky. Tučným výdělkům mohla kina vděčit super vizuálním lahůdkám jako rozestoupení Rudého moře před Mojžíšem. Teď nám to přijde jako trochu hloupý trik, ale je povedený. Režisér Cecil B. DeMille prostě nechal natočit zřícení vody v nádrži Paramount, následně scénu obrátil a vložil do filmu. 

10. V Candyman použili skutečné včely 

Stejnojmenná adaptace na povídku Cliva Barkera v pamětích kritiků moc necandyman-beesutkvěla, zato v pamětích velice vnímavého publika zůstala vryta hluboko a stala se zdrojem nočních můr skoro stejně jako známé: „Řekni třikrát její jméno před zrcadlem a objeví se.“ Nejznepokojivější je však provedení scény, kdy z úst Tonyho Todda vyletí roj včel. Ve skutečnosti mu je nacpali do pusy a stejně tak je vypustili na Virginii Madsen, která má smrtelnou alergii na včelí bodnutí. Ale co byste pro film neudělali.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s křesťanskou tematikou

9. Predátorova krev = lubrikační gelpredator-blood

Vzpomínáte na to monstrum, jehož obličej vypadal jako vagína? Určitě ano. Při výrobě panoval zmatek, návrh byl několikrát měněn, a to i během natáčení, kdy se stvůra předělala na šimpanze (Jean-Claude Van Damme) a poté byla opět změněna (další šimpanz). Zajímavý je ale způsob, jakým byla vytvořena zářivě zelená predátorova krev. Použili lubrikační gel a takovou tu světélkující tyčinku, kterou většinou dostanete na nějaké noční představení či akci. Tak jednoduše geniální nápad se prostě musel použít ve všech dílech.

8. Vetřelec a kondomyAlien-Xenomorph-Dallas-Death

Děsivá stvůra, která vznikla pod rukama švýcarského umělce Hanse Gigera, se nezdá už tak hrozivá poté, co zjistíte, že ty malé elastické spoje mezi hlavními čelistmi byly vyrobeny z roztrhaných kondomů.

7. Androidí mléčná krev

Rialien_el_octavo_pasajero_1979_14dley Scott je odhodlán udělat snad vše pro to, aby jeho efekty vypadaly opravdově. Například k výrobě androidovy krve byla použita obarvená voda, špagety a vnitřnosti získané od řezníka. Zatímco v dalším díle se Lance Henriksen musel potýkat s opravdovou směsicí mléka a jogurtu, která se následně zkazila pod žárem studiových světel, což znamenalo otravu pro nebohého Lance, který si náhodou toho drijáku loknul.

6. (Ne)efektní Star Wars úvodstar-wars-filming-opening-credit-crawl

Pak je tu třeba George Lucas, který se nechal naprosto uchvátit digitálními efekty, tudíž bez zeleného plátna by se ani nehnul. Překvapivé ale je, že asi nejvíce známý (možná i kultovní) úvod každé hvězdné epizody se vůbec nevytvářel přes nějaký speciální program (což by byla snad ta nejjednodušší záležitost z celého filmu). Text byl napsán do počítače, promítán a přitom točen klasicky kamerou (tak jak je to na obrázku).

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s mimozemšťany

5. Malí hobitci

Hobit je jeden vellord-of-the-rings-frodo-gandalfký zelenoplátnový festival. Dalo by se říct, že celé je to vlastně podvod. I v Pánovi prstenů bylo použito bezostyšně mnoho vizuálních efektů, ale ten nejpůsobivější trik není digitální ani v nejmenším. Uhádnete jaký? Jsou to ti pidimužíci – hobiti. Ve scénách s elfy a lidmi stáli ve vykopaných dírách v zemi. Ale záleželo i na úhlu pohledu. Například Frodo ve skutečnosti nesedí vedle Gandalfa, ale dobrých pár metrů za ním.

4. Vlk z Wall Street = digitální hodywolf-of-wall-street-cgi

Překvapení! Tenhle trhák Martina Scorsese je jeden z filmů roku 2013, kde bylo použito nejvíce vizuálních efektů. Koukáte, co? I přes to, že celé je to o DiCapriovi, který bere hodně drog, ohybá hodně holek a hodně podvádí na burze. Není scény, která by se nevyhla počítačovým úpravám – výhradně šlo o domy, lodě, vodu, vězení s tenisovým kurtem na konci, v podstatě všechno. Kromě falešných zubů Jonaha Hilla. Ty byly skutečné.

3. Vibrující voda v Jurském parku

Robotičtí dinosauřjurassic-park-wateri obludných rozměrů pod vedením Spielberga vyděsili nejednoho herce a člena štábu přímo na place. Co bylo ale děsivější – vymyslet, jak reálně rozvibrovat skleničky v autě, když se blíží obří T-Rex. Nakonec pod palubní desku strčili kytaru a opatrně na ní brnkali, a ono to fungovalo!

2. Amputace 

Tak jako jsou castingy na ošklivé a tlusté lidi, kteří jsou určeni k tomu, aby se z nich dělala sranda, jsou i castingy na osoby posaving-private-ryan-amputees amputaci končetin. Ve filmařině jde o poměrně nezáviděníhodnou práci, ale ve finále jsou z toho nejvíce přesvědčivé efekty. Jak ve filmu Zachraňte vojína Ryana, tak v Soumraku mrtvých (a v nespočet dalších) účinkují herci, kteří opravdu nemají končetinu a jsou překvapivě v pohodě s tím, že se na to tímto způsobem upozorňuje.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

1. Riskování života

Zatímco Will Ssteamboat-bill-jr-buster-keaton-house-stuntmith vydělá asi bambilión tím, že se na place usměje svým (nepopiratelně oslnivým) úsměvem, takový Buster Keaton doslova málem umřel při natáčení neuvěřitelných kousků, za které dostal pár šupů. Třeba když se na něj ve filmu Plavčík na sladké vodě zřítila zeď domu, ve které bylo okýnko. Kdyby se někdo seknul ve výpočtu, rozmačkalo by ho to na kaši.

Angelika Raisová
www.whatculture.com

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

four × three =