10 nejlepších westernů všech dob

Co vás napadne, když se řekne „western“? Sergio Leone, Clint Eastwood, Tenkrát na západě, Sedm statečných, Hodný, zlý a ošklivý. Staré klasiky i předělávky v moderním kabátě. Napínavé přestřelky na Divokém západě s detailní kamerou a hrozivými pohledy z očí do očí. To všechno jsou westerny, jak je známe. Vytvořili jsme seznam 10 nejlepších westernů, které určitě splní vaše nejtajnější sny o tom, jak by měl vypadat správný western.

10V pravé poledne (1952)

Neumírající westernovou klasiku V pravé poledne natočil slavný režisér Fred Zinnermann. Ten je dnes známý hlavně díky politickému thrilleru Šakal z roku 1973. Kromě toho režíroval filmy jako Člověk pro každé počasí, Julie nebo Stařec a moře. Western V pravé poledne získal 4 Oskary a posbíral i celou řadu dalších ocenění. Tento western se může pyšnit slavnou a ikonickou hudbou, kterou složil jeden z nejvýznamnějších skladatelů filmové hudby všech dob. Byl jím Dimitri Tiomkin, výherce 4 Oskarů a 6 Zlatých glóbů. Kritici na filmu hlavně oceňují detailní morální vykreslení jednotlivých postav, díky kterému vznikají nejrůznější dilemata a patové situace.

Western V pravé poledne je příběhem Willa Kanea, který se právě oženil a chystá se opustit městečko, kde dosud vykonával funkci šerifa. Jenže se k němu donese zneklidňující zpráva – na zastávce čekají tři nechvalně známí muži. Poledním vlakem má totiž do města přijet vrah, kterého Will kdysi pomohl dostat do vězení, aby se Willovi i městečku pomstil.

9Poklad na stříbrném jezeře (1962)

Poklad na stříbrném jezeře je film, který odstartoval celé šílenství okolo náčelníka Apačů Vinnetoua. Tato série filmů je oblíbená spíše ve střední Evropě. Na západ se film ve své době nedostal kvůli historickým souvislostem. Poklad na stříbrném jezeře je považovaný za nejkvalitnější film ze série o přátelství mezi Vinnetouem a Old Shatterhandem. A to hlavně díky tomu, že je věrná knižní předloze Karla Maye a povedlo se jí vykreslit sympatické hlavní hrdiny, které byly vzorem pro mladou generaci ve své době.

Poklad na stříbrném jezeře se odehrává kdesi vysoko v horách, kde je ukryto pohádkové bohatství – zlatý poklad, který po staletí střeží Tonkawové před chamtivými bělochy. A jak už to tak bývá, vždy se najde někdo, kdo lační po bohatství a nezastaví se před ničím. Takový je i Cornel a jeho banda trampů. O banditech se dozvědí i Vinnetou a Old Shatterhand a vydávají se Tonkawům na pomoc.

8Sedm statečných (1960)

Sedm statečných je považován za jeden z mála amerických remaků, kterým se povedlo dosáhnout na podobnou kvalitativní úroveň jako originál. Tím originálem je myšlena japonská klasika Sedm samurajů od Akira Kurosawy. V Hollywoodu se rozhodli přepsat původní Kurosawův scénář tak, aby odpovídal předpokladům pro klasický western odehrávající se na Divokém západě. A povedlo se jim to. Sedm statečných je dnes westernová klasika, která má sice jednoduchý příběh, ale zato spoustu sympatických hlavních hrdinů a zábavných proradných padouchů.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

Vesnice Ixcatlan trpí nájezdy banditů vedených nelítostným Calverou, který vesničany každý rok připraví o většinu sklizně a zásob. Proto se vesničané rozhodnou nakoupit v nejbližším městečku zbraně a bránit se. Chtějí se o svém plánu poradit s profesionálním pistolníkem Chrisem, který je nadchnul bravurním kouskem, jehož byli svědky po svém příjezdu do městečka. Ten jim však poradí, aby si nekupovali drahé zbraně, se kterými stejně neumí zacházet, ale najali si střelce. Chris se příležitosti ujme a podaří se mu získat ještě šest dalších mužů. Spolu s nimi se vydá do ohrožené vesnice.

7Mrtvý muž (1995)

Snímek Mrtvý muž napsal a zrežíroval americký tvůrce Jim Jarmusch, který režíroval filmy jako Kafe a cigára, Zlomené květiny, Tajuplný vlak nebo Paterson (recenze zde). Ve filmu se objevují typické znaky Jarmuschovy tvorby – pomalý styl vyprávění, pomalé přechody mezi scénami, málo střihů nebo častý výskyt poezie. Jarmusch nemá rád, když se kamera soustředí na jeden bod v obraze. Raději má nezaostřenou kameru a dává přednost tomu, ať se divák dívá na to, co ho v obraze zaujme. Mrtvý muž je také zvláštní svým soundtrackem. Ten složil slavný kanadský písničkář Neil Young jen se svou kytarou. Hlavní roli si zde zahrál Johnny Depp.

William Blake putuje k západním hranicím Ameriky někdy v druhé polovině 19. století. Cestuje vlakem napříč zemí za prací a když neuspěje, stává se po sérii nehod štvancem, na kterého je vypsaná odměna. Zbloudilý a ošklivě zraněný se setkává s velmi podivným, odevšad vyobcovaným indiánem, který se jmenuje Nikdo. Příběh Williama zavádí do komických a nebezpečných situací. Zatažen do světa plného krutosti a zmatku, otevírá Bill oči. Jako by se ponořil do odlesku zrcadlové stěny a vynořil se v dosud neznámém světě, který existuje na druhé straně zrcadla.

6Osm hrozných (2015)

Osm hrozných natočil a napsal před dvěma lety Quentin Tarantino. Jak by se tedy dalo čekat, je i tento western typickou „tarantinovkou“. Spousta krve, propracovaných dlouhých dialogů mezi postavami a rostoucího napětí. Kromě toho za film získal svého prvního Oskara legendární skladatel filmové hudby Ennio Morricone. V hlavních rolích ve filmu uvidíte například Samuel L. Jacksona, Kurta Russella nebo Jennifer Jason Leigh.

Několik let po občanské válce se zasněženými kopci Wyomingu řítí dostavník. Veze se v něm John Ruth, lovec lidí, známý také jako „Kat“, a Daisy Domergueová. Jeho čeká odměna, vypsaná na její hlavu, ji soud a oprátka. Po cestě potkají dva muže – majora Warrena, bývalého vojáka, ze kterého se také stal obávaný lovec lidí a Chrise Mannixe, jižanského odpadlíka, který o sobě tvrdí, že je novým šerifem ve městě, kam mají všichni namířeno. Když jim silná vichřice zabrání pokračovat v cestě, rozhodnou se hledat útočiště v dřevěnici u Minnie, která je oblíbenou zastávkou dostavníků. Ve dveřích je však nevítá majitelka, ale několik cizinců, kteří se rozhodně netváří přívětivě. Nad horským průsmykem zuří sněhová bouře a osm pocestných začíná tušit, že se do města asi nedostanou.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s křesťanskou tematikou

5Nesmiřitelní (1992)

Snímek Nesmiřitelní natočil Clint Eastwood jako poctu westernům pro všechny fajnšmekry tohoto žánru. A kdo jiný by se toho měl zhostit než ten, kdo se učil, jak má vypadat western, od Sergia Leoneho. Clint Eastwood získal díky Nesmiřitelným svého prvního Oskara za režii a kromě toho si i odnesl cenu za nejlepší film roku. Kromě toho si Eastwood ve filmu zahrál hlavní roli po boku Gene Hackmana a Morgana Freemana.

Příběh filmu Nesmiřitelní se točí okolo pistolníka Munnyho. Již jedenáct let mlčí jeho pistole a opotřebovaný muž se snaží starat se co nejlépe o své děti a farmu na kansaské prérii. Jednoho dne je v blízkém městečku pořezána jedna z prostitutek. Pachatelé jsou dva kovbojové, kteří jsou místním šerifem symbolicky „odsouzeni“ k zaplacení pokuty v podobě sedmi koní. Ostatní holky se však složí na vypsání odměny za likvidaci obou kovbojů. Značná částka donutí Schofield Kida, aby vyhledal Munnyho, a požádal jej o spolupráci. Starý pistolník souhlasí pod podmínkou, že se podaří získat i jeho bývalého partnera Neda Logana. I ten odložil svou zbraň již před lety a žije s jednou Indiánkou na malé farmě.

4Pro hrst dolarů/ Pro pár dolarů navíc (1964 a 1965)

Do této dvojdílné série zapadá i pozdější snímek Hodný, zlý a ošklivý. Ale sólové westerny soustředící se na hlavní postavu mlčenlivého a osamělého pistolníka jsou jen Pro hrst dolarů a Pro pár dolarů navíc. O režii i scénář se postarala jedna nejslavnějších postav italské kinematografie Sergio Leone. Ten prakticky vytvořil nový poddruh westernu, který se dnes označuje pojmem „spaghetti western“. Výstižné přirovnání s protáhlými špagetami si tyto westeny vysloužily napínavými detailními pohledy kamer z očí do očí, které jsou typické pro důležité pistolnické souboje v těchto filmech. Navíc v prvních dvou Leoneho westernech se zrodilo ikonické hudební téma, které používají filmaři dodnes. Například Quentin Tarantino použil hlavní skladbu z filmu Pro hrst dolarů ve filmech Kill Bill.

Oba díly z „dolarových westernů“ vypráví příběh pistolníka (Clint Eastwood), který vychytrale střádá plány proti svým nepřátelům a využívá rozepře a nepřátelství ve svůj prospěch.

 

3Butch Cassidy a Sundance Kid (1969)

Slavný western Butch Cassidy a Sundance Kid pochází z dílny George Roy Hilla, kterého můžete znát jako režiséra filmu Podraz. Snímek Butch Cassidy a Sundance Kid vyhrál čtyři Oskary a celou řadu dalších prestižních ocenění. Málokdo také ví, že právě z tohoto westernu pochází slavná skladba „Raindrops keep falling on my head„, kterou zpívá B. J. Thomas. Hlavní role si ve filmu zahráli Robert Redford a Paul Newman. Film je zvláštní tím, že nevypráví příběh těch nejlepších, nejrychlejších nebo nejobávanějších pistolníků na Divokém západě. Místo toho se zaměřuje na spíše průměrné pistolníky, kteří se snaží zůstat naživu.

KOUKNI SE  15 nejlepších akčních filmů všech dob

Rok 1900, Divoký západ. Bandité Butch a Sundance se zde rozhodnou přepadnout slavný Union Pacific Express – a to hned dvakrát za sebou. Poprvé jde všechno jako na drátkách, ale při druhém pokusu je překvapí strážci zákona. Od té doby jsou na útěku a všemožně se snaží zahladit stopy.

2Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Western Hodný, zlý a ošklivý se odehrává ve stejném světě jako filmy Pro hrst dolarů a Pro pár dolarů navíc. I tento film napsal a zrežíroval Sergio Leone, hudbu tradičně složil Ennio Morricone a samozřejmě nechybí ani Clint Eastwood v hlavní roli. Hodný, zlý a ošklivý perfektně pracuje s vyprávěním s minimem dialogů, které je založené na soundtracku, prostředí a postavách, od kterých lze čekat úplně cokoliv, a které ví věci, které mají trpělivému divákovi zůstat ještě dlouho skryté.

Tři pistolníci, nepřátelé na život a na smrt, a každý zná část tajemství, bez něhož ti ostatní nikdy nenajdou ukrytý zlatý poklad. Jako první se o něm dozví zabiják Sentenza zvaný Krásnoočko, kterého najal desperát Baker, aby z jednoho farmáře vytáhl jméno, pod nímž se ukrývá jižanský voják Jackson, který zpronevěřil 200 tisíc dolarů ve zlatě a ukryl je na neznámém místě. Bezcitný Sentenza zjistí, co potřeboval, a pak zabije nejen farmáře a jeho rodinu, ale také Bakera, aby se mohl vydat za pokladem sám. Dřív než však stačí Jacksona najít, voják zemře. Těsně před smrtí však umírající prozradil úkryt ošklivci Tucovi a „hodnému“ Joeovi řečenému Blonďák shodou okolností tak, že každý z nich zná polovinu tajemství.

1Tenkrát na západě (1968)

Western Tenkrát na západě je považován za vrchol kariéry Sergia Leoneho. K němu se jako vždy přidal další Ital – Ennio Morricone. Jeho soundtrack k filmu Tenkrát na západě je považován za jeden z nejlepších všech dob. Přiznejme si to. Těmto úchvatným melodiím nesahá přezpívaná verze naší Věry Špinarové ani po kotníky. Hlavní role si zahráli Henry Fonda a Claudia Cardinale.

Opuštěná železniční stanice, na které tři muži trpělivě čekají na příjezd vlaku. Ty tři poslal bezcitný modrooký pistolník Frank, aby se postarali o muže, který si říká Harmonika, a chce si s Frankem vyřídit nějaké staré účty. V okamžiku, kdy na malém nádraží dojde k nevyhnutelné přestřelce, vyvraždí Frank se svými muži rodinu farmáře McBaina a to jen chvíli předtím, než sem dorazí McBainova novomanželka Jill. Dalšími „figurami“ ve hře se stávají bandita Čejen, na kterého se Frank pokusil vyvraždění McBainovy rodiny hodit a nemocí zmrzačený milionář Morton, pro kterého Frank pracuje. Tihle všichni mezi sebou rozehrají složitou hru plnou úskoků, intrik, podrazů a rychle letících kulek.

 

Pavel Melotík

Zdroje: http://www.businessinsider.com/11-best-westerns-of-all-time-ranked-2016-9

http://www.independent.co.uk/arts-entertainment/films/the-magnificent-20-the-best-western-movies-of-all-time-westerns-a7309956.html

https://www.theguardian.com/film/filmblog/2013/nov/08/top-10-movie-westerns

 

1 komentář

  1. souhlas, mozna misto pokladu na stribrnem jezere bych radsi dal „Hombre“ ne ze by poklad byl spatnej ale pro me je to spis kategorie Majovek, miluju je a nespochybnuju.
    Hombre je trosku jinak a podle me na urovni Butch Cassidy a Sundance Kid, ale nevnucuju jen muj nazor 🙂

    ps. prosimvas nevite nekdo jak se jmenoval film kde byl pistolnik opilec kterej sel po nejakym pistolnikovy co nemel nos a nosil nejakou stribrnou nahrazku za ten no? ja to videl jako decko (nekdy v sedumdesatkach)
    dik michal

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

3 + 3 =