Ženské téma: Doba jedová – Hormony

Sherrill Sellman napsala knihu pro ženy, kterou by si měla přečíst každá z nás, která je ochotna převzít zodpovědnost za vlastní tělo a zdraví. 

Jak sama píše, tento příběh se týká osobní cesty každé ženy k nalezení vlastní síly a intuitivní moudrosti. V průběhu let prozkoumala přirozené alternativy dosažení hormonální rovnováhy pomocí změny jídelníčku, bylin, meditace a cvičení. Začala bedlivěji zkoumat vlastní intuicipotřeby svého těla i svých emocí. Když se sžila s novým uvědoměním a chováním, její život se postupně měnil a zlepšoval. Její tělo se začalo léčit a tělesné symptomy, spojené především s hormonální nerovnováhou, postupně mizely.

V knize popisuje, že informace, které se k nám dostávají ze strany lékařů a farmaceutického průmyslu, a kterými nám vytrvale vymývá hlavu systém prostřednictvím médií, jsou někdy zavádějící a často nebezpečné. Je to příběh o klamu, skrytých zájmech, propagandě a dezinformaci.

Hormony (nám) vládnou

Hormony představují tvůrce. Jakmile začne člověk neoprávněně manipulovat s těmito od přírody jemně vyladěnými posly životních procesů, koleduje si o potíže.

Hormony určují a řídí fyziologické procesy ženy a také ovlivňují její emocionální a psychický stav. Hormonální nerovnováha má za následek nespočet zdravotních problémů a nemocí, ale také může podkopávat sebeúctu, kreativitu, duševní bystrost a zdravý zájem o sex.

Kniha ve stručnosti popisuje fyziologii ženského těla, hovoří o převaze estrogenu a jejím dopadu na organismus ženy, „hořkosti“ antikoncepční pilulky, přírodním progesteronu, jednotlivých ženských onemocněních a potížích od myomů, cyst, kandidózy, přes endometriózu až po neplodnost a menopauzu. Druhá část knihy je věnována příběhům žen, které se potýkají s hormonální nerovnováhou a dalšími gynekologickými problémy. Tyto ženy se staly nevědomky oběťmi syntetických hormonů obsažených v perorální antikoncepci nebo v přípravcích hormonální substituční léčby. Souhlasily, že se podělí o své osobní zážitky svědčící o odvaze, vytrvalosti a vnitřní moudrosti, díky které se nakonec uzdravily.

KOUKNI SE  Kopřivy jsou zázračně léčivé byliny, neničte je

Rovnováha jako klíč

V další části pak Sherrill Sellmann píše o rozvíjení ženského principu a návratu k rovnováze. Pod tím si můžeme představit ledacos, skutečnost je však prostá. Tak, jako má zdravá rostlina spoustu požadavků na přiměřené množství slunečního světla, správnou teplotu, dostatek vody, potřebné živiny a pečlivé pletí, má i naše tělo specifické potřeby pro svou obnovu. Jestliže ctíme a uplatňujeme základní předpoklady růstu, můžeme docílit rovnováhy. Součástí jejího nalezení je mimo jiné i léčivá strava. Autorka díky mnohaletým zkušenostem doporučuje vyřadit z jídelníčku rafinovaný cukr, kofein, rafinované oleje, bílou mouku a obiloviny či mléčné výrobky. Dále radí zařadit více pohybu, meditace, naučit se milovat své tělo a autenticky prožívat své emoce.

Nic nového, souhlasím. 

Když se ale zamyslíte selským rozumem, všechna podobná doporučení, pokud se nejedná o šarlatánské slibování „zázraků do tří dnů“, vycházejí z předpokladu návratu k sobě; záleží na naší ochotě a vůli na sobě pracovat. A také na pravidelnosti. Není to pohodlné, není to moderní a vyžaduje to zodpovědnost. Ale všechno se to děje právě proto, abychom prokázali, jestli to se sebou myslíme opravdu vážně. Jestli se chceme stát tvůrci vlastních životů, příběhů, zdraví

V hlavní roli nadledviny

Velmi se mi líbila kapitola o nadledvinkách. Pokud často trpíte extrémní únavou, podrážděností, nespavostí, úzkostí, alergiemi, nervozitou, bolestí hlavy nebo chronicky nízkým krevním tlakem, zkuste si dohledat více informací o přetíženosti nadledvin. Pro jejich správnou funkci autorka doporučuje doplnit vitaminy skupiny B (obzvláště B5), vitamin C, hořčík, mangan, zinek, draslík, rostlinné enzymy a další. Pro obnovu činnosti pak zejména odpočinek a omezení stresu. 

KOUKNI SE  Tradiční i neobvyklé vánoční bramborové saláty

Blahodárné účinky ricinových zábalů

Tuto kapitolu bych chtěla vyzdvihnout a srdečně doporučit ženám, které mají problémy s děložními myomy, cystami, endometriózou pooperačními srůsty. S posledními dvěma jmenovanými mám osobní zkušenost a ricinové zábaly mi velmi pomohly a pomáhají. Samozřejmě si ale uvědomuju jedinečnost každého z nás, proto berte mou zkušenost jako možnou inspiraci, ne návod. Co pomáhá jednomu, může druhému škodit.

Citace z knihy – příprava obkladu

„Ricinový olej se v medicíně používá už od dob starověkého Egypta. Získává se ze semen skočce obecného. Má jedinečnou schopnost uvolňovat hladké svalstvo při vstřebávání přes kůži. Toto jednoduché mechanické působení má blahodárný vliv na všechny duté orgány, konkrétně na cévy a lymfatické dráhy, dělohu, vejcovody, střeva, žlučník a dokonce i na játra (ta však nejsou dutá). Obklad s ricinovým olejem se přikládá na kůži pro zvýšení krevního oběhu a na podporu hojení podkožních tkání a orgánů. Často se používá ke stimulaci jaterní činnosti, k úlevě od bolesti, zvýšení lymfatického oběhu, snížení zánětu a zlepšení trávení.

Tyto obklady jsou zvláště účinné v případě děložních myomů nerakovinných cyst na vaječnících. Ulevují od bolesti a pomáhají při hojení prasklých cyst. Příznivě působí také při bolestech hlavy, zácpě, zánětu žlučníku nebo při špatném vylučování. Zábal přiložený na oblast jater jim velmi pomáhá zpracovávat různé látky, včetně hormonů.

Namočte kus látky do ricinového oleje a přiložte jej na břicho (podbřišek). Přikryjte igelitem a přiložte termofor či ohřívací dečku, aby se obklad zahřál. Aplikace ricinového oleje obecně zvyšuje účinnost cirkulace v oblasti pánve. Dobrý krevní oběh je nezbytný, aby se do buněk dostaly podpůrné živiny a byly z nich odstraněny odpadní látky a zánětlivé faktory.

KOUKNI SE  Když chcete psa, je lepší pořídit si psa nebo fenu?

Aby byl ricinový obklad účinný, měl by se aplikovat minimálně třikrát týdně po dobu třiceti až šedesáti minut. V případě chronické bolesti je dobré přikládat obklady pětkrát týdně po dobu šesti týdnů, poté již podle potřeby.“

Zbylé kapitoly se zabývají potravinami s příznivým a nepříznivým účinkem na hormony, prevencí konkrétních gynekologických onemocnění a podporou jejich léčby. Dozvídáme se také o přípravcích pro nastolení hormonální rovnováhy, doplňcích stravy a v doslovu knihy čeká milé překvapení – komentář a doporučení Hanky Synkové, která rady doktorky Sellman přizpůsobuje českým poměrům.

Jana Janoutová

Zdroje:
Dobá jedová 4 – Hormony, Sherill Sellman
pixabay.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

9 − four =