K vánočním svátkům patří řada zvyků. Vedle zpívání koled, pouštění ořechových lodiček, pálení františků a mnoha dalších nesmíme samozřejmě zapomínat na ty stravovací. Většina z nás si jistě těžko dokáže představit Štědrý večer bez smaženého kapra či zlatavých řízečků. V prvním případě se modlíme, abychom se místo rozbalování vánočních dárků nedočkali uvízlé rybí kůstky v krku a místo procházky na půlnoční necestovali na pohotovost.
V tomto svátečním díle se zaměříme na neodmyslitelnou přílohu k výše uvedeným pokrmům. Na vánoční tabuli nesmí za žádných okolností chybět bramborový salát.
Štědrovečerní večeři si bez něj podle průzkumu nedokáže představit 96 procent oslovených lidí v Česku.
Těšíte se, jak strávíte Vánoce na blátě, obklopuje vás pohodová atmosféra Vánoc, v televizi běží tradiční pohádky a vy máte stále nutkání ujídat z obrovské mísy polévkovou lžící bramborový salát? V našem článku se dozvíte, jak dlouho je tento pokrm znám a spjat s vánočními svátky. Možná vás inspirujeme tipy na vynikající tradiční i lehce neobvyklé varianty bramborových salátů.
Historie bramborového salátu
Mysleli jste si, že s bramborovým salátem se o Vánocích patlali už čeští obrozenci? Omyl, tradičnímu salátu z brambor, zeleniny a vajec s majonézou není ani 100 let.
Dokonce ani matka všech českých kuchařek Magdalena Dobromila Rettigová ho mezi svými recepty v nám dnes dobře známé podobě nemá. Žádné předávání vyzkoušených receptů z generace na generaci, zaručené tipy na ty nejvhodnější brambory, tajné rodinné přísady. Bramborový salát dokonce někteří z našich praprarodičů v dětství vůbec neznali.
Spekuluje se o tom, že za vznikem původního bramborového salátu zřejmě stojí jistý francouzský kuchař, který ho poté proslavil v Rusku. Zde ho měl připravovat pro moskevskou smetánku.
V českých zemích se bramborový salát objevil až ve 20. letech 20. století, kdy se postupně prosadil jako hlavní příloha vánoční tabule.
První recept na smaženého kapra servírovaného s bramborovým salátem se do českých kuchařek dostal v roce 1924, kdy byl součástí jídelníčku hlavně mezi bohatšími.
Jeho obliba stoupla zejména v období protektorátu, kdy se ingredience k jeho přípravě daly sehnati v nuzných letech druhé světové války.
Tak pojďme do toho, ať máme do štědrého dne hotovo
Tradiční bramborové saláty
Nejsme-li lenoši a zeleninu jsme si zavařili předem, nemusíme na poslední chvíli obíhat supermarkety s nadějí, že v regálech zbyly ještě nějaké zapomenuté sklenice s hotovou sterilovanou směsí. Případně můžeme zvolit variantu bramborového salátu připravovaného z čerstvé zeleniny.
Bramborový salát z čerstvé zeleniny
- 5 uvařených brambor ve slupce
- 2 mrkve
- čtvrtka celeru
- 1 petržel
- 4 kyselé okurky
- majonéza
- sůl
- pepř
- ocet
- ½ cibule
- plnotučné hořčice
- Nejprve uvařte brambory ve slubce. Až budou uvařené a vychladlé, oloupejte je a nakrájejte na malé kostitičky nebo protlačte mřížkou.
- Mrkev, celer, petržel oloupejte a nakrájejte na malé kostičky. POté dejte do hrnce s osolenou vodou a lžící octa.
- Vařte cca 30 min. Mezitím nakrájejte najemno cibuli a kyselé okurky na malé kostičky.
- Až budeme mít zeleninu uvařenou, scedíte jí a necháte chvilku okapat, poté všechnu nakrájenou a uvařenou zeleninu přidáte k bramborům. Přidejte sůl a pepř, trošku láku z okurek, majonézu, jednu lžičku hořčice a vše promíchejte. Hotový salát nechte odležet v chladničce.
Salám do bramborové salátu ano nebo ne?
Salám značí odklon od víry. Původní štědrovečerní bramborový salát byl bezmasým postním jídlem. Protože se ale Vánoce čím dál víc proměňovaly z náboženských svátků ve svátky světské, přibývalo lidí, kteří do něj přidávali salám nebo šunku. Rostl i počet takových, kteří si ke kaprovi na Štědrý večer dělaly vepřový řízek.
Jestli se chcete před rozbalováním dárků pěkně napucnout a ne se omezovat půstem, určitě doporučujeme zvolit bramborový salát s majonézou a kvalitní uzeninou.
Bramborový salát s uzeninou
- 1 hrst petrželky
- 2 kg brambor
- 2 ks cibule1 sklenice majonézy
- 2 lžíce hořčice plnotučné
- 3 ks vejec natvrdo
- 200 g měkkého salámui
- 1 sklenice sterilované zeleniny na salát
- 1 lžíce worcestrové omáčky na dochucení
- Na vánoční ráno si uvařte brambory ve slupce, vejce natvrdo a obojí necháte vychladnout.
- Po vychladnutí brambory a vejce oloupete, nakrájíme na větší kostičky a vložíme do mísy.
- K bramborám a vejcím přidáte scezenou sterilovanou směs na salát a na kostky nakrájenou uzeninu.
- Vložíte nadrobno nasekanou cibuli a petrželku, podle chuti osolíte, opepříte a zakápneme worcestrovou omáčkou a lžící hořčice.
- Do bramborového salátu s uzeninou přidáte majonézu či jogurt, případně kombinaci obou těchto ingrediencí, salát opatrně promícháte. Pokud je salát dostatečně ochucený, dáte ho do lednice odležet.
Pokud chcete vidět zlaté prsátko, nejen v zrdcadle, doporučujeme zvolit odlehčenou variantu.
Bramborový salát bez majonézy
- 800 g brambor
- 60 g červené cibule
- 4 snítky jarní cibulky
- 8 lžic bílého selského jogurtu
- 4 vejce
- 4 nakládané okurky
- česnek
- hořčice
- sůl
- pepř
- citronová šťáva
- Brambory uvařte, oloupejte a nakrájejte na kostičky či protlačte přes drátěnou mřížku, přidejte najemno nakrájenou cibuli, zeleninovou směs, hořčici podle chuti, nastrouhané oloupané jablko, nastrouhané nakládané okurky.
- Přidejte zakysanou smetanu a jogurt, sůl a promícháme. Pokud je salát suchý, zalijeme ho trochou okurkového nálevu až do požadované konzistence.
- Znovu promíchejte, dosolte a nechte v chladnu uležet do druhého dne.
- Vejce autorka tohoto receptu ze zdravotních důvodů nedává a vůbec to není poznat.
Salátový tuning aneb netradiční a bramborové saláty
Bramborový salát s červenou řepou a jablky
- 400 g uvařených brambor
- 200 g jablek
- 200 g uvařené červené řepy
- 100 g sterilovaného hrášku
- 2 cibule
- 50 ml kysané smetany
- 30 ml olivového oleje
- 10 ml octu
- 1 lžíce hořčice
- sůl
- pepř
- Brambory, jablka, řepu, cibuli nakrájejte na kostičky, k nim do mísy přidejte hrášek.
- Vše promíchejte, osolte a opepře.
- V jiné míse smíchejte smetanu, olej, ocet, hořčici a trošku soli.
- Do salátu vmíchejte zálivku a podle chuti dolaďte kořením.
Rakouský bramborový salát
- salátové brambory (typ A) 900 g
- salátová okurka 1/2 ks
- špek nebo anglická slanina, nakrájená na kostičky 2 lžíce
- máslo 1 lžíce
- šalotka, nadrobno nakrájená 3 lžíce
- bílý vinný ocet (máte-li běžný lihový 8% ocet, zřeďte ho napůl s vodou) 5 lžic
- vývar 200 ml
- dijonská hořčice 1 lžíce
- dýňový olej 50 ml
- opražená dýňová semínka
- čerstvá pažitka k podávání
- pevné jablko 1 ks
- kmín, sůl a pepř
- Na salát dejte vařit pečlivě omyté, ale neoloupané brambory do osolené vody s kmínem. Uvařte je jen tak, aby byly ještě pevné, nerozpadaly se. Pak je nechte vychladnout, oloupejte je a nakrájejte na plátky.
- Okurku oloupejte, podélně rozkrojte a lžičkou vydlabejte měkkou část se semínky. Pevnou dužinu nakrájejte na půlměsíčky a přidejte k bramborám. Přidejte i jablko zbavené jádřince a nakrájené na tenké půlměsíčky.
- V pánvi na rozehřátém másle vyškvařte kostičky slaniny. Vsypte šalotku a osmažte ji, až zesklovatí. Vlijte ocet, odvařte přípečky, vlijte vývar a zálivku nechte trochu vyvařit, aby zhoustla. Nakonec do ní vmíchejte hořčici, osolte ji a opepřete. Ještě teplo zálivkou přelijte salát, vše dobře promíchejte a před podáváním nechte asi půl hodiny rozležet. Na závěr ještě posypte dýňovými semínky, pažitkou a zakápněte dýňovým olejem.
Netradiční bramborový salát s pivní majonézou
Salát
- 1kg brambory typu A
- 1 ks menší bílá cibule
- 1 ksmenší červená cibule 1 ks
- 1 svazek jarní cibulka
- 2 lžíce pažitka, jemně nasekaná
- 200 g kvalitní a tučná zakysaná smetana
- 5 lžic pivní majonézy
- 100 g kvalitní uzená slaniny
- 100 g sýra s modrou plísní (např. uzená niva)
- 3 kuličky nového koření
- 3 kuličky celého pepře
- 2 ks bobkový listu
- 1 snítka čerstvého rozmarýnu
- sůl a čerstvě namletý pepř
Pivní majonéza
- 3 ks vaječných žloutků
- 1 lžička ostré hořčice (např. dojón)
- 50 ml černého piva
- šťáva a kůra z jednoho citronu
- sůl, pepř a drcený kmín
- 200 ml slunečnicového oleje
- Majonéza: Tyčovým mixérem spojte žloutky, hořčici, pivo, pepř, kmín, sůl a citron a potom postupně přidávejte olej a šlehejte do požadované konzistence majonézy.
- Salát: Brambory dobře umyjte pod studenou vodou a uvařte doměkka v osolené vodě, do které přidejte divoké koření a větvičku rozmarýnu. Nechte vychladnout, oloupejte a nakrájejte na větší kostky. Ideálně použijte brambory Grenaille, které nemusíte loupat, stačí je jen rozpůlit.
- Všechny druhy cibulí pokrájejte velmi najemno.
- Zakysanou smetanu osolte a opepřete, spojte s majonézou.
- Uzenou slaninu nakrájejte na malé kostičky a na rozpálené pánvi orestujte dozlatova, slijte tuk a nechte vychladnout.
- Sýr nastrouhejte na hrubém struhadle.
- Všechny ingredience vložte do mísy a promíchejte pečlivě se smetanovo-majonézovou zálivkou, aby se vše spojilo v kompaktní hmotu.
- Dochuťte solí a pepřem, se solí už opatrně, sýr je docela dost výrazný.
- Salát můžete ozdobit červenou cibulkou nakrájenou na jemné plátky, nasekanou chilli papričkou, kterou zbavte semínek a pažitkou.
Zeleninová směs na bramborový salát
Pokud jste dočetli až sem, jako bonus vám přinášíme recept na přípravu zeleninové směsi na bramborový salát.
- Nejprve si připravíte nálev tak, že nalijeme do hrnce vodu a ocet a přivedete je k varu, přidáte cukr, sůl a koření, vše krátce povaříte, bude stačit 5 minut, pak hrnec sundáte ze zdroje tepla, nálev necháte prochladnout.
- Oloupanou cibuli pokrájíte na tenká kolečka nebo na kostičky, očištěnou mrkev a petržel nakrájíte na drobné kostičky, stejně tak kyselé okurky.
- Hrášek spaříte horkou vodou, necháte ho okapat v cedníku.
- Všechnu zeleninu spolu promícháte, rozdělíte ji do zavařovacích sklenic, do sklenic rozdělíte také koření z nálevu, sklenice pak zalijete nálevem až po okraj.
A jak jste na tom vy? Máte raději čerstvou rybu z kádě nebo vepřový řízek? Děláte si bramborový salát sami nebo si ho kupujete již hotový? Případně volíte klasickou variantu nebo rádi experimentujete? Budeme rádi, když svou zkušenost posdílíte v komentářích.
Teď už zbývá jediné, popřát vám za redakci “Pupku” pohodové Vánoce plné dobré nálady, pohody a plných spokojených pupků. A do nového roku kromě pevného zdraví též mnoho kulinářkých zážitků a úspěchů.