Žárlí? Co s tím?

Opusťte ho.

No dobře, tak ne. Za prvé by to bylo strašně jednoduché a za druhé by to nevydalo na článek. Ale je to rada nad zlato. Opusťte ho. Opravdu. Pokud máte skutečně extrémně žárlivý protějšek, pak věřte, že to není váš problém, ale především jeho. Vy s tím nic neuděláte. Už za sebou máte pár žárlivých scén a víte, že donekonečna vysvětlovat, kde jste byli, s kým jste se stýkali, kdo vás zdržel…prostě nefunguje.

Žárlivec je rozjetý a vaše další slova jen provokují jeho žárlivost. Protože její podstatou je přesvědčení, že stejně lžete. Jen ztrácíte čas a on ztratí nervy.

Pokud je žárlivost mírná, dokáže být ve vztahu fajn. Ten druhý ji bere jako projevený zájem a může do jisté míry přínosem. Partner žárlivého je potěšen, že se ten druhý zajímá, byť je podstatou jeho aktivity nedůvěra a pochybnost. Na druhou stranu mi ukažte dokonalý vztah, ve kterém není špetka patologické úchylnosti, které by oba s jistou dávkou perverznosti udržovala ve střehu a zamilovanosti.

Žárlíte? Máte problém

A to myslím doslova. Pokud jste tím žárlivcem ve vztahu vy, máte problém. A to od doby, kdy jste se začali poprvé bát, že nejste pro druhého dost dobří, že zůstanete sami. Tento strach generuje podvědomé představy a obavy. Vystaví celé příběhy a vyfantazíruje nevěry, podlost a zradu. Bez ohledu na skutečnost. Jak tam jednou čertík sedí a dostane kyblíček a lopatičku, hraje si.

KOUKNI SE  13 způsobů, jak dovést ženu pokaždé k orgasmu

Žárlivost nemusí generovat jen špatné zkušenosti. Může to být i okamžik, kdy jsme potkali někoho tak úžasného, že o něj nechceme za žádnou cenu přijít. Ano, i štěstí z nás dělá magory.

Bez ohledu na příčinu, je nezdravá žárlivost překážkou v každém, byť jinak fungujícím, vztahu. Trápí oba a pokud se neřeší, vztah dříve či později zničí.

Jestli jste si uvědomili, že máte problém, je vyhráno. Pokud ne a pořád ještě obviňujete druhého, že je vám za každou cenu nevěrný, aniž byste měli důkaz, pak dál ani nečtěte.

Žárlivost je nemoc a dá se léčit. Záleží na tom, jak hodně v tom lítáte. A jestli stačí vztahový kouč, psycholog a nebo rovnou psychiatr s nějakými výživnými tabletkami.

Podstatou sezení nebo sebe uzdravení bude vždy uvědomění si, odkud se  nebezpečné myšlenky berou, kde je ta prvotní zkušenost a pojmenovat příčinu strachu. Ne každý to zvládne sám, někdy pomůže a poradí dobrý přítel, když bude poslouchat a poskytne nám svůj pohled na věc.

Žárlivost je jako oheň. V nezkušených rukách dokáže spálit všechno ve svém okolí. Pokud si ji uvědomíte a přestanete ji považovat za chybu toho, kdo vás určitě podvádí a obelhává, máte vyhráno. Pojmenovali jste problém, uvědomili si ho a můžete ho vyřešit. Pokud vás skutečně podvádí, budete za blbce…ale vyléčeného.

Darina D.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

2 + 20 =