Umíme u nás točit horory? Přehled české filmové hororové tvorby

Jak je to s českými horory a horory natočenými u nás? Jedním slovem by se dalo říct – bída. Překvapilo mě, kolik čistě českých hororů existuje. To má však svou stinnou stránku. Bohužel, s jejich kvalitou to je horší. Stačí si jen prohlédnout jakékoliv seznamy či ankety s tématikou nejlepších českých hororů. 8 z 10 filmů tohoto žánru mají procentuální kvalitu hodnocení 35 až 60%, což není vysoké číslo. Drtivá část snímků se nedokáže překlenout ani přes pomyslných 50% z hlediska kvality. Horory nemají kladná hodnocení u diváků, ani u kritiků.

Jednou ze světlejších výjimek je nejnovější found footage horor (z pohledu první osoby) Ghoul z letošního roku. Režie se ujal Petr Jákl mladší. Film se natáčel v ČR, v USA (konkrétně na Floridě a v Kalifornii), ale hlavně na Ukrajině, kde se hlavní zápletka snímku odehrává. Obdivuhodné je, že do poslední chvíle nikdo neměl tušení o vzniku takového filmu. Teprve týden před premiérou to prozradil sám režisér. Podle mě je téměř nemožné v dnešní medializované době utajit tvorbu filmu po dobu čtyř let. Přesně tak dlouho trvala práce na Ghoulovi. V českých luzích a hájích tento snímek výrazně vyniká svým žánrovým zaměřením. Hororů u nás existuje mnoho, ale ve verzi found footage (ve šlépějích filmů např. Záhada Blair Witch ne05_bazenbo Mostrum) jde o vzácnost. Jákl ml. obsadil film neznámými herci, což bylo v konečném důsledku tentokrát plus. V celosvětovém měřítku je film průměrný v množství nejrůznějších FF hororů. V rámci Česka se jedná o raritu, která navíc slavila úspěch. Jen v českých kinech snímek vydělal přes 17 milionů korun. A další perlička. 14 dní po české premiéře film putoval do amerických kin. Rozhodně se to dá považovat za velký úspěch. Samozřejmě konkurence v USA je daleko větší, ale i přesto si našla své diváky. A není jich málo. Doufejme, že film dodá nový impuls k tvorbě více filmů hororového žánru, s lepší kvalitou samozřejmě.

Abychom nezůstali jen u jednoho. V letech 1993-2014 vzniklo mnoho filmů v tomto duchu. Často ale šlo o video filmy (filmy, které lze zhlédnout pouze na internetu), TV filmy (určené pro zhlédnutí pro televize), amatérské (většinou experimentální) filmy a studentské (vytvořené pro nejrůznější festivaly). Některým snímkům se dostalo poct a získaly kladná hodnocení od kritiků, ale celková kvalita pokaždé v některých aspektech pokulhávala. Proto finální hodnocení málokdy přesáhnou oněch 50% (především zahraniční databáze operují se stupnicí 1-10, v tomto případě mají hodnocení 3-6). Právě snímky z této kategorie se nejčastěji umisťují v žebříčcích ať už amatérských či profesionálních hodnotitelů. Určité filmy mají dobrou zápletku, originální nápad (dnes je vzácností) nebo v mezích kvalitní trikové zpracování. Jejich celkové zpracování ale napadá při nejmenším na jednu nohu.

Samostatnou kapitolou jsou nejrůznější koprodukce s kolikrát i dosti zajímavými kombinacemi žánrů. Dosti neobvyklý je snímek SaunaTT35f484_2d4c8f8747eb1a8c732a5d5109d72971/Filth. Hodnocení mívá na databázích lehce nadprůměrné. Nezvyklá je spolupráce. Film vznikl ve spojení Česka a Finska. I žánrové zaměření je vcelku neobvyklé. Jedná se totiž o historický horor. Já osobně z filmů zmíněného žánru neznám žádný krom výše uvedeného. Ještě jeden příklad. Film v koprodukci hned 4 zemí; Slovenska, Česka, Polska a Turecka. Snímek staví na žánru romantického fantasy hororu. Pro mne také dost neobvyklá kombinace. Nese název Záhrada/The Garden. Samotný počin z roku 2013 není moc známý.

Horory natočené za Československa. Ty jsou paradoxně hodnocené velice pozitivně nejen širokou veřejností, ale i filmovými kritiky. Za zmínku stojí například hororové drama Spalovač mrtvol/The Cremator podle stejnojmenné knižní předlohy Ladislava Fukse z roku 1968. Také televizní film Hrabě Drakula podle předlohy Brama Stokera z roku 1970. Vysoce hodnocený TV film Lokis (1986) o vyšinutém šlechtici. Posledním vyzdviženým příkladem je Vlčí bouda/Wolf ‘s Hole. Nenechte se ale zmást názvem. Jde dobrodružný sci-fi horor. Leckdo by řekl, že to v rukou Čechů nemůže dobře dopadnout, ale nenechte se mýlit. Nejen v českých ale i v zahraničních databázích rating filmů se pohybuje v průměru okolo 70%. Na film z roku 1986 a spojením žánrů science fiction a hororu se jedná o vskutku vysoké hodnocení.

Nelze nezmínit horory, které u nás zahraniční studia natočily. Staví nás to bohužel jen do role koprodukce. V tomto případě je Česko v druhé lajně. Kupodivu filmy, ať už celosvětově známé, ani tentokrát nijak nevpic_viewynikají excelentním zpracováním. To se podepisuje na celkové hodnocení snímků. Kdo z vás ví, že se u nás natáčely filmy, které uvedu níže. Ať už v Barrandovských ateliérech, tak i v přírodě.

Od filmu Vetřelec vs. Predátor/AVP: Alien Vs. Predator se očekávalo, minimálně od fanoušků, těchto dvou monster hodně. O to větší bylo zklamání. I když se na tvorbě filmu podílelo USA, Německo, ČR a Velká Británie. Děj je zasazen na jeden z pólů naší planety. Přesto se natáčelo v Itálii, Francii a v Česku.

Kdo by neznal rudého pekelníka Hellboye. Nejenže se celý film natáčel u nás. Ale herci se často ve filmu dopravují výhradně vozidly české značky (Tatra 815,českosloveský skútr CZ 175 – typ 501, Tatra 138). Filmové sídlo Hellboye je ve skutečnosti Národní památník na pražském Vítkově. Jinak se natáčelo také na sídlišti Velká Ohrada v Praze-Stodůlkách. V některých náročných scénách Rona Perlmana jako Hellboye zastoupil český kaskadér Jan Petřina. A nemohu opomenout Karla Rodena, jenž ztvárnil postavu Rasputina.

Dnes již známá série Underworld také nakoukla do Čech (pouze první film). Přesto, že se natáčelo hlavně v Maďarsku, lze v pozadí filmu několikrát rozpoznat Hradčany. Ne úplně špatný, přesto málo výdělečný, takový je Van Helsing. Scény z filmů se několikrát natáčely na dosti specifických místech. Například v Husitském muzeu v Táboře. Kostel sv. Mikuláše v Praze, kde se odehrává Drákulův bál, musel být odsvěcen a po skončení natáčení opět vysvěcen. Filmovou Budapeští je ve skutečnosti Praha, konkrétně Karlův most s Národním divadlem v pozadí. Natáčelo se v Dlouhé Lhotě u Tábora, na Pernštejně, v Kalifornii, na Floridě, Itálii a Francii. I zde byl hlavní hrdina Hugh Jackman příležitostně zastoupen českým kaskadérem. Ve filmu si zahráli i čeští herci. Kupříkladu Marek Vašut, Dana Morávková nebo Jaroslav Vízner.

Nepříliš výrazný Hannibal: Zrození/Hannibal Rising se natáčel pro změnu na hradě Kost, u Mělníka a v brněnské vile Tugendhat, která je zapsána na světovém dědictví UNESCO. Natáčení probíhalo i ve Francii a Litvě. Během natáčení došlo k několika krádežím. Zmizela falešná hlava a umělý penis. Dalo by se říci lehce podprůměrnou klasickou „vyvražďovačkou98548_fc92e2“ je Bazén/Swimming Pool. Je mi velkou záhadnou, jak se německému režisérovi Borisi von Sychowskimu podařilo v uvozovkách zlanařit na neslaný/nemastný horor tolik českých i zahraničních hvězd. Jen se podívejte na seznam – Kristen Miller (seriály Dva a půl chlapa, Dexter, Castle na zabití), John Hopkins (seriály Vraždy v Midsomeru a Hotel Babylon, nejnovější Alenka v říši divů), Isla Fisher (Scooby-Doo, Nesvatbovi, Velký Gatsby, Podfukáři), James McAvoy (Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň, Wanted, X-Men: První třída a Budoucí minulost). Z českých například Linda Rybová, Anna Geislerová, Karel Bělohradský, Marek Libert. Natáčení probíhalo v Praze. Interiéry bazénu v Libereckém aquaparku Babylon a exteriéry v Příbrami.

Jedna perlička na závěr. Jestliže se rozhodnete mrknout na český found footage horor Svatý Mikuláš a přijde vám to povědomé, máte pravdu. Film je naprostou kopií amerického FF hororu Close Encouters. Prakticky ve všem. Není ale tak děsivý jako jeho americká verze, už jen proto, že se odehrává převážně za dne. A po trikové stránce to není taky žádná sláva. Určitě to mohlo dopadnout lépe. A to je vše kluci a holky.

 

Ondřej Blahut

 

www.collider.com, www.imdb.com, www.ranker.com, www.whatculture.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

fourteen − twelve =