Sous vide chlapská jídla

Tři párty rychlovky

Aneb tři chutné rychlovky pro bezva párty

Moderní metodu vaření zvanou “sous vide” jsme si již představili dříve. V dnešním kulinářském okénku budeme konkrétnější a zacílíme na ty, kteří nechtějí v kuchyni trávit věčnost a přesto touží vykouzlit dokonalý pokrm, který se výborně hodí třeba k pivu a zpříjemní sledování sportovního přenosu. 

Pozvali jste si v době Covidu domů partu kamarádů, abyste třeba zafandili Vašemu oblíbenému týmu? Říkáte si, že koupit chipsy a tyčinky nestačí? Pak jste to právě Vy, kdo by měl zbystřit. Přinášíme Vám jednoduché recepty metodou sous vide, které jistě hravě zvládnete a zároveň nemusíte mít strach, že přijdete o důležitý okamžik zápasu. Zároveň se také můžete naplno věnovat hostům.

Tajemství tkví v dobré, včasné přípravě a kouzlu ponorného ohřívače (sous vide), díky němuž si skvělé pohoštění přichystáte dopředu. Když přijde návštěva, jen doladíte detaily a servírujete.


Recept č. 1

Míchaná vajíčka chystaná metodou sous vide

Základem tohoto receptu jsou vajíčka. Pro každého hosta počítejte alespoň se třemi.

Míchaným vejcím odjakživa slušela slaninka (špek) a cibulka (jakákoliv, já rád tu jarní). Všechny tyto ingredience si před naší návštěvou předpřipravíme. Nakrájíme slaninku a cibulku a spolu s vejci zamícháme v misce. Pokud chceme dosáhnout lepší chuti, slaninu s cibulkou si nejprve lehce orestujeme. Podle potřeby dosolíme a opepříme. Můžeme přidat trochu chilli. Celou směsí pak naplníme vakuové sáčky a ve svářečce zatavíme. Nezapomeňte na svářečce nastavit, že vakuujete mokrou směs!

KOUKNI SE  3 nejlepší recepty pro zpracování rakytníku

V sous vide ohřívači nastavíme čas na cca 20-25 minut a teplotu na 75 °C. Vejce se vším, co máme rádi takto ohřejeme a vyndáme z vodní lázně.

Jakmile přijde návštěva, stačí takto přichystaná vajíčka vysvobodit z vakuového pytlíku a prohřát na mírném ohni s kouskem rozpuštěného másla.

Vajíčka pak naklademe na chléb či topinku, posypeme cibulkou nebo pažitkou a navrch nameleme trochu pepře. K tomu nakrájíme čerstvý chléb a můžeme servírovat. S otevřením tří lahváčů vám finální příprava nezabere více jak pět minut.


Recept č. 2

Kuřecí křídla / stehna (paličky) vařené sous vide metodou, dopečena v troubě s česnekovo-parmezánovým dipem

Dip si připravíme z bílého jogurtu, do kterého nastrouháme parmezán a stroužek česneku. Přidáme pár kapek olivového oleje a trochu citrónové šťávy. Podle chuti doladíme solí, pepřem případně medem. Promícháme a ještě zakápneme hladinu trochou olivového oleje. K pokrmu se hodí čerstvý chléb, bagetka nebo hranolky.


Recept č. 3

Vepřová žebírka na medu připravovaná sous vide metodou, dopečená v troubě s barbecue omáčkou

Na 4 kg vepřových žebírek budeme potřebovat:

  • 4 kg vepřových žeber
  • 6 g  soli
  • 6 g uzené soli
  • 20 g hořčičného semínka
  • 10 g papriky sladké, uzené
  • 10 g papriky sladké
  • 15 g česneku
  • 30 g třtinového cukru
  • 4 lžíce medu

Sypké ingredience nadrtíme v hmoždiři nebo rozmixujeme, poté přidáme med a vzniklou směs namasírujeme do žebírek. Ty poté rozdělíme do sous vide pytlíků, řádně zavakuujeme a necháme odpočinout (alespoň přes noc).

KOUKNI SE  Karel Heřmánek ukončil svůj život důstojně a vynalézavě

Ráno můžeme nastartovat náš sous vide ponorný ohřívač. Do nádoby vložíme zavakuované pytlíky a vaříme na cca 73°C po dobu 13 hodin.

Mezitím si připravíme barbeque omáčku na kterou budeme potřebovat:

  • 2 g sušených rajčat
  • 2 g sušeného česneku
  • 1 lžíce medu medu
  • 1 lžíce BBQ omáčky
  • 1  malou najemno nakrájenou chilli papričku (množství upravit dle chuti a preferencí strávníků)

Jakmile se nám žebra uvaří, zchladíme je, ustřihneme růžek pytlíku a šťávu opatrně slijeme přes cedník do kastrůlku. Nechceme, aby se nám do jídla dostaly úlomky kostí a další větší kusy ingrediencí. Výše vyrobenou barbeque omáčku přidáme do šťavky a pomalu necháme zredukovat.

Zbývá nám žebra potřít směsí a nechat do křupava zapéci v troubě, případně na zahradním grilu. Zbylou směsí pak hotová žebra zalijeme. Podáváme s čerstvým chlebem nebo zapečenou bagetkou. K žebírkům se také skvěle hodí salát Coleslaw.

Teď už jen usadit přátele, narazit soudek nebo otevřít oroseného lahváče, popřát dobrou chuť a spokojeně debužírovat. Můžete si být jisti, že Vaši přátelé budou nadšeni a rádi se k Vám budou vracet.

Najfi

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

7 + five =