RECENZE: Syn Londýna chystá válku

Londýn není takový, jak se na první pohled může zdát. V temných uličkách běhají různá bizarní stvoření a syn samotné Matky Londýna se chystá k válce s odvěkým nepřítelem. A k tomu obyčejná dívka, která se rozhodne zasáhnout. Jak tohle může skončit?

„Věř mi,“ zamumlal, „že kdyby chtěl, abys byla mrtvá ty, taky bys měla nahnáno.“ Odmlčel se a podezřívavě sledoval přimhouřenýma očima holuba mávajícího křídly nad jejich hlavami. 
„A?“ zeptala se Beth. 
„A co?“ podrážděně si ji změřil. 
„Kdo se tě snaží zabít?“ 
„Proč tě to zajímá?“ 
„Proč mě to zajímá?“ Beth ta otázka vyvedla z rovnováhy. „Já… já jen -“ 

V temných uličkách Londýna se nachází spousta přízraků, ať už se jedná o vlakoduchy či tanečnice žijící v pouličních lampách. A právě tento život náhodou objeví Beth Bradleyová zrovna ve chvíli, kdy ji vyhodí ze školy. Beth se připojí k Synovi Londýna a pomáhá mu verbovat nevšední armádu, aby mohl porazit odvěkého nepřítele, který usiluje o jeho život. Podaří se jim přežít tuhle na první pohled sebevražedně vypadající misi?

Už od několika prvních stránek na vás dýchne atmosféra Londýna, která z knihy přímo sálá. To, že autor z tohoto města pochází, poznáte téměř z každého aspektu příběhu, ať už se jedná o samotné vyobrazení či jeho popis. Tom Pollock propracoval i detaily, kterých si v ostatních knihách třeba ani nevšimnete.
V knize narazíte například na smog, bezdomovce či na odpadky válející se v ulicích. Dokonce i pro ty odpadky našel autor využití, a to takové, že z nich tvoří bizarní příšery, které se pak toulají ulicemi Londýna. Tyto postavy jsou zpracovány velmi originálně a čtenář musí využívat svojí představivost naplno, aby si mohl v hlavě vytvořit alespoň přibližný obrázek toho, jak vypadají.
To samé platí i o autorově fantasii, kterou využívá, co to jde. Čtenář tak má pocit, že autorův svět je nekonečný a nikdy mu nedojdou nápady na to, co do příběhu ještě zapojit.
Celkově Syn Londýna vybočuje z řad klasických fantasy nejenom svým zpracováním, kdy vás jednotlivé události překvapí, protože nečekáte, že by to autor mohl dovést do takového konce, ale i stylem, kterým je kniha napsaná. Sice vám ze začátku možná bude tento styl psaní připadat divný a budete si na něj muset chvíli zvykat, ale jakmile se začtete, od příběhu vás jen těžko něco odtrhne.
Další zajímavostí této knihy je to, že se autor nebojí pustit do vážných témat, které se v tomto žánru většinou nevyskytují. V příběhu se setkáte například se zneužíváním dětí, vydíráním nebo samotném přežívání na ulici.
Kromě vážných témat zde narazíte i na vtipy, akci a i o trochu té romantiky také není nouze.
Ale přes to všechno jsou největším lákadlem knihy originální postavy, které autor stvořil a netradiční zpracování příběhu, které nabízí nevšední události.

KOUKNI SE  REFLEXE: Guru – Kotek jako vůdce sekty: zločinec nebo spasitel?

Syn Londýna má hodně co nabídnout, ale to, zda se vám bude líbit, záleží na tom, jaké knihy preferujete. Pokud máte rádi knihy vybočující z řad klasických fantasy, chcete něco nového a neokoukaného, je tu Syn Londýna přesně pro vás. Ale pokud jste spíš na osvědčené příběhy, raději se této knize vyhněte, protože byste mohli být zklamaní.

Tom Pollock: Syn Londýna, Paseka
Eliška Richterová
Úvodní foto: Pixabay.com

ZÁVĚR
Hodnocení
8
Předchozí článek11 nejděsivějších dárků, které celebrity obdržely od svých fanoušků
Následující článek10 nejlepších zombie filmů
Syn Londýna vybočuje z řad klasických fantasy nejenom svým zpracováním, kdy vás jednotlivé události překvapí, protože nečekáte, že by to autor mohl dovést do takového konce, ale i stylem, kterým je kniha napsaná.recenze-syn-londyna-chysta-valku

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

5 × two =