Readalikes aneb co mám číst dál?

Každý čtenář to zná. Dočetl skvělou knihu a hned by se pustil do něčeho podobně geniálního. Jenže hledání takových knih může být značně problematické, a to i v době, kdy nám internet servíruje statisíce výsledků během zlomku vteřiny. Určitou náplastí by mohly být takzvané readalikes (doslova podobné čtivo) weby. Většina jich funguje v angličtině.

sobotaPro svůj osobní test readalikes stránek jsem zvolila jednu knihu, kterou dobře znám a mám ji přečtenou i pozpátku. Na každé stránce tedy bude výchozím bodem Sobota od Iana McEwana. Kniha o neurochirurgovi Henrym Peroneovi je plná úvahových pasáží výborně spojenými s dějem, který se vejde do jednoho políčka v kalendáři. Peroneově sobotě nechybí rodinná sešlost, operace mozku (z pozice lékaře, nikoliv pacienta), sportovní vyžití s nejlepším kamarádem, něžná interakce s manželkou a dokonce se vejde i jedna akční epizoda. V úvahových pasážích řeší rozpolcenost světa ohledně války v Iráku, vztah člověka a literatury, stárnutí… V zájmu zachování přijatelných proporcí tohoto odstavce výčet ukončím. Jak si s ní jednotlivé stránky poradí?

1. www.whatshouldireadnext.com
Zde můžete hledat jak autora, tak knihu.

Výsledky:
Michael Frayn – Towards the End of the Morning (česky nevyšlo)
Nigella Lawson – Život je hostina (Feast: Food That Celebrates Life)
Graham Swift – Světlo dne (The Light of Day)

Ze záhadných důvodů k románu, v němž hrdina vaří večeři pro rodinu (nepatrná část celého příběhu) vyjela ve výsledcích i kuchařka Nigelly Lawson. Podobnost dosti pochybná. U Frayna se příbuznost těžko posuzuje. Román o novinářské ulici Fleet street během 50. let má instinktivně docela jinou chuť než polytematická Sobota. Swift už je mnohem lepší tip, protože spojuje neotřelost formy (netradičně vyprávěná detektivka s důrazem na psychologii postav).

KOUKNI SE  Největší rozdíly mezi knihami a filmy o Harrym Potterovi

2. www.bookbrowse.com
I do světa readalikes stránek pronikla široce rozšířená praxe: kdo chce použít web zadarmo, dostane pár drobečků. Pořádnou dávku výsledků si musíte zaplatit. Drobečky mají v tomto případě podobu dvou výsledků. Na druhou stranu stránka umožňuje zadávání knih podle ISBN a hledání podobných autorů. U autorů navíc nabízí více než dva výsledky.

K Sobotě vyjely následující tituly:
Jan Ellison – Drobný poklesek (A Small Indiscretion)
Colum McCann – Thirteen ways of looking (česky nevyšlo)

V případě Drobného poklesku jde o psychologický román silně zaměřený na nitro hlavní hrdinky. Celkově ale působí mnohem chudší co do říše témat, které zpracovává. McCann je zde reprezentován kolekcí novely a tří povídek, jejichž společným jmenovatelem je proces tvorby. Tady už můžeme být na správné stopě. První položka na seznam „Chci si přečíst“.

3.  www.yournextread.com
Na tomto webu lze hledat pouze podle konkrétní knihy. Chcete-li najít příbuzné autory, musíte se vždy odpíchnout od titulu.

Výsledky:
J. M. Coetzee – Hanebnost (Disgrace)
K. Ishiguro – Neopouštěj mě (Never let me go)
J. S. Foer – Příšerně nahlas a k nevíře blízko (Extremely loud and incredibly close)
McEwan – Nezničitelná láska (Enduring love)

Ze čtyř výsledků je pouze jedna kniha od téhož autora. To můžeme považovat za pozitivní, protože spousta méně vydařených pokusů o readalikes weby pracuje právě s příslušností k autorovi, a mají tak výpovědní hodnotu shodnou s biografií vámi hledaného spisovatele.
Další tři tituly se Sobotou sdílí každý něco jiného, ale ve výsledku může být dojem z četby hodně podobný. Coetzee přináší úvahovost a zaměření na jedince, přičemž vše koření vybalancovaným cynismem. Ishiguro nabízí hluboký ponor do postav a filozofické ladění. Foerův román je hřiště s různorodými atrakcemi: všestranné postavy, formální hravost, úvahy o moderních i věčných otázkách včetně terorismu…
Celkově velmi dobrý výsledek, když si odmyslíme Nezničitelnou lásku, která je do počtu a se Sobotou má podle mého jen málo společného (nemluvě o tom, že mi čtenářsky vůbec nesedla).

KOUKNI SE  Náruč plná letního čtení

4. All Readers: allreaders.com
Web poskytne obsah, témata, charakterizaci hlavní postavy, styl i poznámky o tom, co konkrétně čtenáře potěšilo/naštvalo (lze vložit i za sebe).

Výsledky:
Andrew Miller – The Optimists (česky nevyšlo)
Lynne Sharon Schwartz – The Writing on the Wall (česky nevyšlo)
J. S. Foer – Příšerně nahlas a k nevíře blízko (Extremely loud and incredibly close)
Brad Kessler – Birds in Fall (česky nevyšlo)

Schwartz i Kessler se zdají být výbornými položkami do seznamu „Chci si přečíst“, byť bude nutné si je sehnat v originále. Foer se opakuje, na onom seznamu už je dávno. Millerův román se rovněž zdá být zajímavým vodítkem – postava fotografa ztratí víru v člověka a lidstvo po tom, co vidí následky africké genocidy. Vrací se do Británie, aby pomohl sestře v procesu uzdravování z psychické nemoci. Celkově velmi uspokojivě fungující stránka, alespoň v případě Soboty jako počáteční knihy.

5. www.tisicknih.cz
Jako poslední tip jedna česká readalikes stránka. Zde dostanete slíbenou tisícovku titulů. Vždy se v seznamu objeví další knihy daného autora, ale ostatní výsledky už pokrývají obrovský rozptyl žánrů, stylů i národních literatur. Velkou výhodou je fakt, že na seznamu najdete knihy vyšlé v češtině. Nezměrný knižní trh je sice zúžen do pouhé tisícovky, ale abyste si ho prošli (a okoštovali) opravdu důkladně, strávíte při tom spoustu času. Rozhodně je však dobré mít alespoň nějaký základní návod, od něhož se lze odrazit.
K Sobotě se objevily opravdu různorodé knihy:
R. Erös – Cadík
G. Vasta – Hmatatelný čas
G. Swift – Zítřek
T. McCarthy – C
P. Harding – Tuláci
a přes devět set jiných.

KOUKNI SE  Paolo Coelho: Lukostřelec

Z dalších možností internetová džungle nabízí i takzvané literární mapy. Zde jde o podobnost autorů. Ovšem i v tomto případě je část výsledků založená pouze na příbuznosti věkové (autoři spadají do jedné generace). Také známé knižní weby jako Goodreads nebo Databáze knih poskytují u vybraných knih seznam podobné literatury. U prvního jmenovaného webu jsou založeny na preferenci ostatních čtenářů či žánrovém zařazení, druhý nechává přidání podobné knihy výhradně na libovůli čtenářů. V případě krajního zoufalství můžete využít doporučení na eshopech s knihami. Tam sice půjde o rady typu ti, kteří zakoupili tento titul, koupili také toto, ale i takový seznam může pomoci.

Stále je ale dost čtenářů, kteří preferují osobní doporučení jiného člověka. Výhodou je, že se mohou ihned doptat na konkrétní věci. Knihovníci, knihkupci, nebo v nejlepším případě známí, jejichž vkus už tak trochu známe. Ať už dáváte přednost jakékoliv formě hledání, readalikes dokáží být zábavným prostředkem povyražení a rozšíření obzorů.

 

Sandra Procházková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

2 × two =